autor: Arkadiusz Dziermański
Czy procesory Intel są lepsze od AMD?. Czy Intel boi się AMD?
Spis treści
Czy procesory Intel są lepsze od AMD?
Cena to nie wszystko
Jest jedno „ale”… Intel wychodzi z założenia, że jego procesory to coś więcej niż tylko kwadratowy element montowany na płycie głównej. Firma cały czas ma coś, czego nie ma AMD. Tym czymś jest bogate zaplecze. Choć AMD może mieć wydajny i dopracowany sprzęt, Intel jest w stanie pokonać go lepiej dopracowanym produktem od strony softwarowej, no i ma w ofercie nie tylko procesory, ale również pamięci Optane, łączność Wi-Fi, porty Thunderbolt, gry… oraz armię programistów.
Mamy w firmie 15 tys. programistów. To więcej niż liczba wszystkich pracowników AMD – czytamy w materiałach Intela
Te wszystkie aspekty powodują, że produkt końcowy wraz ze współpracującymi peryferiami i odpowiednią otoczką programową, jest w stanie zapewnić użytkownikowi dużo lepsze wrażenia płynące z obcowania ze sprzętem Intela (teoretycznie).
Zdaniem Intela płacimy więcej za kompatybilność z innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, doświadczenie programistów i zabezpieczenia, czyli szeroko pojęty user experience, który stanowi tutaj dużą wartość dodaną. Ma to szczególne znaczenie dla klientów korporacyjnych, stanowiących kluczowe źródło przychodów Intela. W ich przypadku zabezpieczenia i dodatkowe oprogramowanie jest bardzo ważne. Szczególnie, że koszt licencji oprogramowania jest często uzależniony od liczby rdzeni procesora. W przypadku AMD rdzeni jest więcej, co oznacza droższe oprogramowanie.
Intel jest marką premium. Czasami obniżamy wydajność naszych prac, jak w połowie tego roku. W innych przypadkach zwiększamy ją nawet trzykrotnie. Nasze ceny będą odzwierciedlać wartość, jaką dostarczamy naszym klientom
Sprzęt to nie wszystko - idealnym przykładem dla takiego stwierdzenia może być… Sony na rynku smartfonów. Kto jest największym producentem aparatów dla urządzeń mobilnych? Sony. Z czyich aparatów korzystają niemal wszyscy najwięksi producenci smartfonów? Sony. Jakie smartfony robią najlepsze zdjęcia na rynku? Na pewno nie Sony. Choć Japończycy tworzą najlepsze aparaty na rynku, nie potrafią stworzyć oprogramowania, które będzie w stanie wykorzystać jego możliwości w smartfonach marki.
Magia cyferek, czyli jak się porównać żeby wypaść lepiej?
Porównania, słupki, tabelki, wykresy… To właśnie tutaj producenci sprzętu lubią się przyrównywać do konkurencji. Nie inaczej jest w przypadku Intela i AMD. Pod jakimi względami firmy chcą się porównywać i czego się obawiają?
Intel jest pewny, że pod względem testów wydajności w grach, procesory 9. generacji wypadną lepiej od procesorów Ryzen. Jednak jeśli chodzi o pracę związaną z obciążeniem wielu rdzeni, przewaga AMD może się zwiększać.
Jakich benchmarków użyć? To odwieczne pytanie, jakie zadają sobie producenci sprzętu. AMD zawsze chwali się wynikami programu Cinebench, bo promuje on większą liczbę rdzeni i wątków procesorów. Z tego samego powodu Intel woli porównywać się z konkurentem w programach użytkowych, bo tak jest w stanie uzyskać wyższe wyniki. Podobnie wygląda to w rozwiązaniach dla serwerów. Pomimo nadciągającej konkurencji ze strony procesorów AMD Rome, Intel wierzy, że lepsza pamięć podręczna oraz opóźnienie pracy pamięci pozwolą procesorom Xeon wypaść lepiej w bezpośrednim starciu.
Które procesory chętniej kupują Polacy? Dowiesz się z naszego zestawienia - TOP 5 popularnych CPU Intel i AMD.