futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 27 kwietnia 2022, 14:44

Niska sprawność energetyczna - ważne parametry zasilacza. Dlaczego nie warto oszczędzać na zasilaczu?

Spis treści

Niska sprawność energetyczna - ważne parametry zasilacza

Każdy, kto w ostatnich latach składał zestaw komputerowy lub kupował sam zasilacz, musiał spotkać się z oznaczeniem typu 80Plus Bronze, 80Plus Gold, 80Plus Titanium itd. Tego rodzaju certyfikaty mówią nam o sprawności energetycznej zasilacza. Nawet jeśli nie każdy pecetowiec wie, co to oznacza, jest przekonany, że im szlachetniejszy „kruszec”, tym lepiej. I faktycznie, jest to poprawny kierunek myślenia. Niskiej jakości zasilacze nie mogą pochwalić się sprawnością energetyczną na wysokim poziomie.

Sprawność jest określana przez stosunek mocy elektrycznej otrzymanej na wyjściu zasilacza i pobranej przez obciążenie do mocy, którą należy dostarczyć na wejście zasilacza. Przekładając to na bardziej ludzki język, jest to stosunek poboru mocy (wyrażonej w watach) z gniazdka elektrycznego do mocy zasilacza. Jeszcze inaczej, już najprościej, sprawność jest wyliczana na podstawie tego, ile mocy z sieci energetycznej jest potrzebne do uzyskania danej mocy zasilacza. Ta pierwsza wartość jest zawsze większa. Przykładowo: jeśli obciążenie zasilacza na poziomie 300W wymaga poboru 600W z gniazdka, mówimy o sprawności 50%, co jest fatalnym wynikiem. Jeśli tak samo obciążony zasilacz potrzebowałby 360W z gniazdka jego sprawność to już około 83% (niech żyje Obliczanie procentów!). Tym samym mógłby uzyskać „brązowy” certyfikat.

Zostało jeszcze 50% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer
12 głupich błędów, które popełniamy, składając komputer

Karta graficzna wpięta do złej szyny, kabel od monitora w niewłaściwym gnieździe, a może niezdjęta folia? Jakich błędów unikać przy składaniu komputera?

Dlaczego rynek podzespołów zwariował? Tłumaczymy od początku
Dlaczego rynek podzespołów zwariował? Tłumaczymy od początku

Chociaż ceny podzespołów komputerowych, a w szczególności kart graficznych, powoli wracają do względnie „normalnego” poziomu, to jednego możemy być pewni - nawet po „górniczym” szaleństwie nie będą one takie, jak dawniej.

O czym musisz pamiętać, składając swój pierwszy komputer
O czym musisz pamiętać, składając swój pierwszy komputer

Wielu powie, że lepiej złożyć własnego peceta niż kupować tzw. gotowca. Powodów jest wiele. Rzecz w tym, że nie każdy wie, jak prawidłowo połączyć ze sobą wszystkie podzespoły.