futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 27 października 2021, 14:35

Android 12 - wszystko co warto wiedzieć. Premiera pierwszych telefonów z nowym systemem

Październik to nie tylko miesiąc premiery Windows 11. W tym samym okresie zadebiutował też Android 12. W materiale przedstawiamy najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej odsłonie oprogramowania dla smartfonów i tabletów.

Spis treści

Artykuł na temat Windowsa 11 jest już od jakiegoś czasu dostępny na naszej stronie. Teraz przyszedł czas przyjrzeć się bliżej Androidowi 12 i odpowiedzieć na pytania dotyczące najistotniejszych nowości i tego, które telefony dostaną aktualizację do nowej wersji.

Android 12 FAQ – wszystko co trzeba wiedzieć

„Dwunastka” może się podobać i to dosłownie. Interfejs doczekał się sporego odświeżenia i da się go jeszcze bardziej spersonalizować. Do systemu trafiły także nowe funkcji i usprawnienia. Część z nich okazuje się naprawdę przydatna. Najważniejsze rzeczy znajdziecie na kolejnych stronach.

  1. Premiera
  2. Systemowe aplikacje i ich uprawnienia
  3. Wydajność, bateria i nowy tryb gry
  4. Inne funkcje, nowości i zmiany
  5. Lista telefonów

Graficzne i funkcjonalne zmiany w interfejsie użytkownika

W Androidzie 12 zaimplementowano zupełnie nowy interfejs użytkownika. Material You, bo tak go nazwano, pozwala na jeszcze większe możliwości dostosowania ustawień pod własne preferencje. Można to zrobić ręcznie lub zdać się na automatyczne działanie systemu, przynajmniej w niektórych obszarach. Najciekawiej prezentuje się chyba ujednolicenie kolorystyki. Po ustawieniu wybranej tapety Android 12 sam „koloruje” pozostałe rzeczy bazując właśnie na barwach głównego obrazka. Przypomina mi to trochę technologię Ambilight znaną z telewizorów Philipsa. Diody zamontowane z tyłu obudowy rzucają na ścianę poświatę w odcieniach pokrywających się z tym, co jest wyświetlane w danej chwili na ekranie. W Androidzie 12 poświatą tą są objęte przyciski i panele wchodzące w skład graficznego interfejsu, a źródłem odpowiedniego koloru główna tapeta. Trzeba przyznać, że tak stworzony spójny motyw prezentuje się nad wyraz atrakcyjnie.

Kolory przenoszą się również na akcenty w aplikacjach stworzonych przez firmy trzecie. - Android 12 - wszystko co warto wiedzieć. Premiera pierwszych telefonów z nowym systemem - dokument - 2022-05-31
Kolory przenoszą się również na akcenty w aplikacjach stworzonych przez firmy trzecie.

Z innych zmian wizualnych najbardziej w oczy rzucają się wszechobecne zaokrąglenia. Belki z powiadomieniami, kafelki ustawień, a nawet wyciągnięte na wierzch widżety wyglądają inaczej i trzeba się do tego przyzwyczaić. Po raz kolejny wpływa to na zwiększenie spójności elementów interfejsu. Tendencję do wygładzania rogów widać nie tylko w Androidzie 12. Tego typu zmiany trafiły również do Win 11. Można więc mówić o wieloplatformowym trendzie.

Nieodłącznym składnikiem każdej współczesnej wersji systemu z zielonym robotem jest panel wysuwany z górnej krawędzi. Tam włącza i wyłącza się tak ważne rzeczy, jak: Wi-Fi, Bluetooth, Autoobracanie ekranu, Transmisja danych, Tryb samolotowy itd. Belka ta doczekała się sporego odświeżenia w nowej edycji oprogramowania. I jest to według mnie zmiana na gorsze. Przyciski włączające i wyłączające podstawowe funkcje i moduły są znacznie większe, a przez to mieści się ich mniej niż w „jedenastce” i poprzednikach. Wielkie „kloce” wyglądają też w mojej opinii nieco gorzej, ale to akurat jest kwestia gustu. Oczywiście kafelki są pokolorowane na odcienie nawiązujące do barw głównej tapety. To trzeba zapisać na plus.

Zmiana tapety wpływa także na ubarwienie systemowej klawiatury. Źródło: YouTube/Bartek Kułakowski - Android 12 - wszystko co warto wiedzieć. Premiera pierwszych telefonów z nowym systemem - dokument - 2022-05-31
Zmiana tapety wpływa także na ubarwienie systemowej klawiatury. Źródło: YouTube/Bartek Kułakowski

Użytkownik wciąż ma sporo do powiedzenia w kwestii tego, jak ostatecznie ma wyglądać UI. Motyw kolorystyczny da się wybrać ręcznie. Nie musi on łączyć się z tapetą. W sekcji styl da się dostosować także kształt ikonek na ekranie głównym oraz krój czcionki.

Nie można zapomnieć o ekranie blokady. Tu zmiany są widoczne, ale ciężko określić je mianem spektakularnych. Po wygaszeniu telefonu, który wspiera funkcję Always On Display, wyświetlana godzina jest znacznie większa. Przynajmniej do czasu, aż nie pojawią się powiadomienia z aplikacji. Ekran blokady jest naturalnie objęty kolorystyką motywu, chociaż w wersjach testowych softu nie zawsze było to widoczne.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Wolisz smartfony z Androidem czy iOS-em?

iOS
17,2%
Android
82,8%
Zobacz inne ankiety
Po co nam w telefonie mocny procesor?
Po co nam w telefonie mocny procesor?

W ostatnich latach tańsze smartfony robią prawdziwą furorę. Oferują coraz więcej funkcji w przystępnej cenie. Dlaczego więc spora część z nas wybiera flagowce? Zobaczcie pięć powodów, dla których nadal lubimy drogie i wydajne telefony.

Telefony, które obsłużysz jedną ręką - ranking małych smartfonów
Telefony, które obsłużysz jedną ręką - ranking małych smartfonów

„Mały telefon” nie oznacza dziś tego samego, co wczoraj – ekrany urządzeń rosną, a ramki się zmniejszają, więc rozmiar ekranu nic nam nie mówi. My wybraliśmy dla Was kilka telefonów, które da się obsłużyć jedną ręką.