futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 24 kwietnia 2023, 15:47

8 GB to za mało - czyli dramat współczesnych kart graficznych

Graczy zaczyna dotykać problem, z którym w ostatnich czasie raczej nie mieli zbyt często do czynienia. Otóż w kartach graficznych zaczyna brakować pamięci VRAM i to nawet w wydajnych, a tym samym nietanich modelach.

Spis treści

Już przy okazji zapowiedzi kart graficznych z serii Nvidia GeForce RTX 3000 zaczęły pojawiać się głosy, że propozycje ze średniej półki nie grzeszą pojemnością VRAM, co może być problematyczne w przyszłości. Niestety, ostrzeżenia te nie okazały się przesadzone i już teraz posiadacze takich modeli, jak Nvidia GeForce RTX 3070 Ti są gorzko rozczarowani, uruchamiając niektóre ze świeżych produkcji. Zanim podam konkretne przykłady, dobrze będzie jednak odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie.

20 lat temu VRAM liczono w MB. Na zdjęciu GeForce 2 MX 400 z 32 MB pamięci. Źródło: własne - 8 GB to za mało - czyli dramat współczesnych kart graficznych - dokument - 2023-04-24
20 lat temu VRAM liczono w MB. Na zdjęciu GeForce 2 MX 400 z 32 MB pamięci. Źródło: własne

Co to jest VRAM?

Jest to jeden z parametrów, który można znaleźć w podstawowej specyfikacji karty graficznej. VRAM to pamięć, która wpływa na wydajność, ale na ogół nie jest kluczowym, pod tym względem, elementem (pomijając skrajne przypadki). Niemniej należy zadbać, aby układ graficzny miał odpowiednią pojemność pamięci wyrażoną w GB.

Pozostając w ramach uproszczonego wyjaśnienia, można powiedzieć, że VRAM karty graficznej to taki RAM z tą różnicą, że pierwszy typ pamięci przechowuje jedynie dane potrzebne do generowania grafiki, a w pamięci operacyjnej RAM są gromadzone dane potrzebne całemu zestawowi komputerowemu. VRAM jest więc czymś na kształt wyspecjalizowanego RAM-u.

W obrębie VRAM-u wyróżnia się kilka rodzajów pamięci. Różnią się one m.in. przepustowością, która wpływa na wydajność. Szybszy VRAM przydaje się głównie w wysokich rozdzielczościach. We współczesnych modelach można znaleźć przede wszystkim typ GDDR6 lub GDDR6X. Ten drugi jest lepszy i instalowany w droższych układach. Niekiedy na rynku pojawiają się odświeżone modele znanych kart, w których wymieniono właśnie typ pamięci na nowszy. Czasami upgrade polega na wymianie wspomnianej GDDR6 na GDDR6X jak w przypadku GeForce RTX 3060 Ti (wzrost przepustowości z 448 GB/S na 608 GB/s).

Pamięć VRAM produkuje m.in. Samsung. Źródło: Unsplash - 8 GB to za mało - czyli dramat współczesnych kart graficznych - dokument - 2023-04-24
Pamięć VRAM produkuje m.in. Samsung. Źródło: Unsplash

Czasami zmiana jest większa. Dobrym przykładem jest przejście z 2 GB DDR3 na 4 GB GDDR5 w Radeonie R7 240 i z 2 GB GDDR4 na 2 GB GDDR5 w GeForce GT 1030 wskrzeszonym z martwych podczas największego kryzysu z kartami graficznymi. Znacząco zwiększyło to wydajność, ale nie zmieniło faktu, że nadal były i są to układy z najniższej półki, które nie za bardzo nadają się do grania w nic poza mało wymagającymi tytułami sieciowymi i klasykami pokroju GTA 5. Tak czy inaczej, zawsze lepszym pomysłem jest sięgnięcie po model z najlepszą wersją pamięci. Szczególnie że czasami cena wcale nie jest wyższa – patrz sugerowana cena RTX-a 3060 Ti z GDDR6 i GDDR6X.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Po co komu karta graficzna za 10 tysięcy złotych?
Po co komu karta graficzna za 10 tysięcy złotych?

Dożyliśmy czasów, w których cena 10 tys. zł za kartę graficzną powoli przestaje wywoływać oburzenie. Mało tego, tego typu układy są popularne. Po co ktoś kupuje takie GPU?

To była najlepsza karta graficzna. Sprawdziliśmy jak wypada 10 lat później
To była najlepsza karta graficzna. Sprawdziliśmy jak wypada 10 lat później

Rozważaliśmy już to czy laptop gamingowy wytrzyma dekadę. Przyjrzeliśmy się również rozwojowi tego typu urządzeń na przestrzeni ostatnich 10 lat. Teraz sprawdzamy, jak po takim okresie radzi sobie niegdyś najwydajniejsza karta graficzna.