Za mało VRAM - objawy. 8 GB to za mało - czyli dramat kart graficznych
Spis treści
Za mało VRAM - objawy
Gdy VRAM-u jest za mało, zaczynają się mniejsze lub większe problemy. W skrajnych przypadkach niewystarczająca ilość pamięci uniemożliwia uruchomienie gry. Zdarza się to zazwyczaj wtedy, gdy na wiekowej karcie graficznej chce się odpalić współczesne tytuły. W takim przypadku GPU po prostu nie spełnia wymagań sprzętowych danej produkcji, nawet tych minimalnych. Zbyt mała pojemność może także znacząco obniżyć wydajność w tytułach, które uda się włączyć. W najgorszym scenariuszu tytuł będzie całkowicie niegrywalny, w lepszym osiągnąć odpowiednią płynność pomoże ograniczenie jakości tekstur i/lub zmniejszenie rozdzielczości, bo to właśnie te ustawienia mają największy wpływ na ilość zużywanego VRAM-u.
Niedobór pamięci może również wywoływać zjawisko niedoczytywania się tekstur na czas – co negatywnie wpłynie na płynność działania gry – bądź też wyświetlanie ich w kiepskiej jakości – to akurat może mieć zbawienny wpływ na klatki. Takie niedogodności da się jeszcze jakoś przeżyć, jeśli świadomie wybierze się budżetowy model karty graficznej z małą wielkością VRAM i z góry pozna jej możliwości oraz ograniczenia.
Większy problem jest wtedy, kiedy na urządzenie wydało się kilka tysięcy złotych, bo chciało się mieć spokój na wiele lat, a już po stosunkowo krótkim czasie okazało się, że pamięci jest za mało. O to, żeby nie dochodziło do takich sytuacji, powinni zadbać sami producenci kart graficznych, upychając w nich optymalną ilość VRAM-u. Jak pokazuje życie, Nvidia się w tym obszarze nie popisała, zwłaszcza przy okazji serii GeForce RTX 3000.
Zostało jeszcze 66% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie