futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 24 kwietnia 2023, 15:47

Za mało VRAM - objawy. 8 GB to za mało - czyli dramat kart graficznych

Spis treści

Za mało VRAM - objawy

Gdy VRAM-u jest za mało, zaczynają się mniejsze lub większe problemy. W skrajnych przypadkach niewystarczająca ilość pamięci uniemożliwia uruchomienie gry. Zdarza się to zazwyczaj wtedy, gdy na wiekowej karcie graficznej chce się odpalić współczesne tytuły. W takim przypadku GPU po prostu nie spełnia wymagań sprzętowych danej produkcji, nawet tych minimalnych. Zbyt mała pojemność może także znacząco obniżyć wydajność w tytułach, które uda się włączyć. W najgorszym scenariuszu tytuł będzie całkowicie niegrywalny, w lepszym osiągnąć odpowiednią płynność pomoże ograniczenie jakości tekstur i/lub zmniejszenie rozdzielczości, bo to właśnie te ustawienia mają największy wpływ na ilość zużywanego VRAM-u.

AMD nie poskąpiło VRAM-u w swoich kartach z serii RX 6000. Źródło: Unsplash - 8 GB to za mało - czyli dramat współczesnych kart graficznych - dokument - 2023-04-24
AMD nie poskąpiło VRAM-u w swoich kartach z serii RX 6000. Źródło: Unsplash

Niedobór pamięci może również wywoływać zjawisko niedoczytywania się tekstur na czas – co negatywnie wpłynie na płynność działania gry – bądź też wyświetlanie ich w kiepskiej jakości – to akurat może mieć zbawienny wpływ na klatki. Takie niedogodności da się jeszcze jakoś przeżyć, jeśli świadomie wybierze się budżetowy model karty graficznej z małą wielkością VRAM i z góry pozna jej możliwości oraz ograniczenia.

Większy problem jest wtedy, kiedy na urządzenie wydało się kilka tysięcy złotych, bo chciało się mieć spokój na wiele lat, a już po stosunkowo krótkim czasie okazało się, że pamięci jest za mało. O to, żeby nie dochodziło do takich sytuacji, powinni zadbać sami producenci kart graficznych, upychając w nich optymalną ilość VRAM-u. Jak pokazuje życie, Nvidia się w tym obszarze nie popisała, zwłaszcza przy okazji serii GeForce RTX 3000.

Zostało jeszcze 66% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Po co komu karta graficzna za 10 tysięcy złotych?
Po co komu karta graficzna za 10 tysięcy złotych?

Dożyliśmy czasów, w których cena 10 tys. zł za kartę graficzną powoli przestaje wywoływać oburzenie. Mało tego, tego typu układy są popularne. Po co ktoś kupuje takie GPU?

To była najlepsza karta graficzna. Sprawdziliśmy jak wypada 10 lat później
To była najlepsza karta graficzna. Sprawdziliśmy jak wypada 10 lat później

Rozważaliśmy już to czy laptop gamingowy wytrzyma dekadę. Przyjrzeliśmy się również rozwojowi tego typu urządzeń na przestrzeni ostatnich 10 lat. Teraz sprawdzamy, jak po takim okresie radzi sobie niegdyś najwydajniejsza karta graficzna.