futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 24 kwietnia 2023, 15:47

Ile VRAM potrzeba do grania w 2023 roku?. 8 GB to za mało - czyli dramat kart graficznych

Spis treści

Ile VRAM potrzeba do grania w 2023 roku?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Znacznie prostsze jest ustalenie tego, ile pamięci VRAM na pewno nie wystarczy do komfortowego grania z ustawieniami ultra i włączonym śledzeniem promieni. Jak pokazały wyniki uzyskane na poprzedniej stronie z całą pewnością 8 GB to dziś za mało – w niektórych przypadkach nawet do grania na ultra w rozdzielczości Full HD. Ba, w kilku produkcjach nawet 10 GB to zbyt mało.

GeForce’y RTX 4060 i 4060 Ti mają, według nieoficjalnych informacji, mieć 8 GB pamięci. Ehh… Źródło: Nvidia - 8 GB to za mało - czyli dramat współczesnych kart graficznych - dokument - 2023-04-24
GeForce’y RTX 4060 i 4060 Ti mają, według nieoficjalnych informacji, mieć 8 GB pamięci. Ehh… Źródło: Nvidia

Mimo wszystko należy mieć na uwadze to, że gry, w których 8-10 GB jest niewystarczające do grania z najlepszą jakością tekstur i odbić wciąż można policzyć na palcach obu dłoni. W przeszłości także zdarzały się produkcje, które potrzebowały ogromnej ilości VRAM-u. Z pamięci jestem w stanie wygrzebać Watch Dogs 2. Tytuły tego typu były jednak czymś wyjątkowym. Obecnie, w bardzo krótkim czasie, bo w ciągu 45 dni pojawiły się co najmniej trzy gry z dużym zapotrzebowaniem na VRAM. Karze to sądzić, że w przyszłości będzie ich tylko więcej.

Jak można zobaczyć na poniższym wykresie lepiej dziś mieć stosunkowo słabszą kartę z większą ilością pamięci niż szybszy układ z mniejszą pojemnością VRAM-u. Absurdalne decyzje Nvidii podjęte w przypadku części kart z serii RTX 3000 pozwalają sprawdzić to w praktyce. W Hogwarts Legacy RTX 3060 radzi sobie lepiej niż RTX 3080 tylko i wyłącznie dlatego, że ten pierwszy ma o 2 GB pamięci więcej. Gdy VRAM-u nie brakuje, wydajność jest znacznie lepsza. Żeby gra działała lepiej na komputerze z RTX-em 3080 10 GB, konieczne byłoby obniżenie jakości tekstur i/lub wyłączenie śledzenia promieni, co spowodowałoby, że oprawa graficzna wyglądałaby gorzej.

Zostało jeszcze 58% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Po co komu karta graficzna za 10 tysięcy złotych?
Po co komu karta graficzna za 10 tysięcy złotych?

Dożyliśmy czasów, w których cena 10 tys. zł za kartę graficzną powoli przestaje wywoływać oburzenie. Mało tego, tego typu układy są popularne. Po co ktoś kupuje takie GPU?

To była najlepsza karta graficzna. Sprawdziliśmy jak wypada 10 lat później
To była najlepsza karta graficzna. Sprawdziliśmy jak wypada 10 lat później

Rozważaliśmy już to czy laptop gamingowy wytrzyma dekadę. Przyjrzeliśmy się również rozwojowi tego typu urządzeń na przestrzeni ostatnich 10 lat. Teraz sprawdzamy, jak po takim okresie radzi sobie niegdyś najwydajniejsza karta graficzna.