futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 31 stycznia 2022, 14:32

Orbitalne panele słoneczne. 5 technologii, które będą zasilać ludzkość

Spis treści

Orbitalne panele słoneczne

Panele słoneczne są zaliczane do odnawialnych źródeł energii. Przekształcają one światło słoneczne na energię elektryczną, wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne. Nie zanosi się na to, by słonecznych fotonów mogło nam z najbliższej przyszłości zabraknąć, więc urządzenia te wydają się idealnymi źródłami energii przyszłości.

Niestety cieniem, i to w sensie dosłownym kładzie się na nich czas, gdy Słońce nie świeci. W nocy panele fotowoltaiczne po prostu nie działają. I pominę z litości czeski pomysł, by wtedy oświetlać je sztucznymi źródłami światła. Dodatkowo ich wydajność jest raczej niewielka, więc by otrzymać rozsądna ilość energii muszą zająć spory obszar planety. Wspomnieć jeszcze trzeba o konieczności ich czyszczenia, bo wystarczy trochę kurzu, by wydajność paneli słonecznych znacząco spadła. Dlatego łazik marsjański Curiosity jest zasilany generatorami radioizotopowymi – tam czyszczenie baterii słonecznych jest problemem.

Panele fotowoltaiczne znacznie lepiej funkcjonują w kosmosie. - 5 sposobów na produkcję energii, które mogą być naszą przyszłością - dokument - 2022-01-31
Panele fotowoltaiczne znacznie lepiej funkcjonują w kosmosie.

A jednak jest sposób, by wszystkie te wady zniwelować. Wydaje się on tak oczywisty, że aż dziwne, że do tej pory nie doczekaliśmy się jego realizacji w wielkiej skali. Otóż wystarczy umieścić elektrownię słoneczną w kosmosie. W próżni (raczej) nie ma kurzu, więc odpada konieczność czyszczenia paneli. Zastosowanie odpowiedniej orbity sprawi, że będą one w zasięgu Słońca przez całą dobę.

Zostało jeszcze 56% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość
Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość

Odnawialne źródła energii to świetna sprawa, ale ich niestabilność rodzi wiele pytań. Odpowiedzią na wiele z nich może być magazynowanie energii. Przestawimy Wam kilka sposobów przechowywania jej, które mogą sprawić, że OZE będą miały sens.

Technologie z filmów science fiction - niemożliwe, bezsensowne, a może...
Technologie z filmów science fiction - niemożliwe, bezsensowne, a może...

Oglądając na ekranie telewizora teleportację, skoki w nadświetlną, podróże w czasie czy sztuczną inteligencję, próbującą zniszczyć ludzkość, łapiemy się czasem za głowę na myśl o niedorzeczności takich pomysłów. A może jest w nich jakiś sens?

Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii
Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii

Na każdy wynalazek typu smartfon czy internet przypada masa urządzeń, które nie odnoszą sukcesu. Część z nich okazuje się niewypałem bardzo szybko, z innych korzystano całkiem długo, dopóki nie znaleziono lepszych rozwiązań. Oto wybrane przykłady.