Energetyczne glony. 5 technologii, które będą zasilać ludzkość
Spis treści
Energetyczne glony
Czy do wytwarzania energii można wykorzystać żywe organizmy? Tak, choć nie w sposób, który być może właśnie przyszedł na myśl fanom Matrixa. Odpowiedzią jest fotosynteza. Proces, który pozwala roślinom pozyskać energię do przeprowadzenia procesów chemicznych może też być źródłem napięcia w gniazdku (lub ciepła w kaloryferach).
Choć oczywiście nie bezpośrednio. Przeprowadzono wiele eksperymentów, testując możliwości pozyskiwania najbardziej „zielonej” energii. W jednym z nich w szklanym pojemniku zamknięto roślinę, razem z glebą w której była zasadzona. Oświetlona światłem słonecznym w procesie fotosyntezy produkowała związki chemiczne, które z kolei były rozkładane przez bakterie w swoistym biologicznym ogniwie paliwowym.
Energia elektryczna wyprodukowana przez cały dzień, była w stanie zasilać kilka diod LED przez około pół godziny. Trzeba przyznać, że nie wydaje się to zbyt wydajne. Innym pomysłem może być wykorzystanie alg. To gatunek glonów, które są wyjątkowo mało wybredne co do środowiska i jednocześnie potrafią szybko rosnąć. I także przeprowadzają proces fotosyntezy.
Zostało jeszcze 56% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie