futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 31 stycznia 2022, 14:32

Energetyczne glony. 5 technologii, które będą zasilać ludzkość

Spis treści

Energetyczne glony

Czy do wytwarzania energii można wykorzystać żywe organizmy? Tak, choć nie w sposób, który być może właśnie przyszedł na myśl fanom Matrixa. Odpowiedzią jest fotosynteza. Proces, który pozwala roślinom pozyskać energię do przeprowadzenia procesów chemicznych może też być źródłem napięcia w gniazdku (lub ciepła w kaloryferach).

Choć oczywiście nie bezpośrednio. Przeprowadzono wiele eksperymentów, testując możliwości pozyskiwania najbardziej „zielonej” energii. W jednym z nich w szklanym pojemniku zamknięto roślinę, razem z glebą w której była zasadzona. Oświetlona światłem słonecznym w procesie fotosyntezy produkowała związki chemiczne, które z kolei były rozkładane przez bakterie w swoistym biologicznym ogniwie paliwowym.

Rośliny także można wykorzystać do produkcji energii. - 5 sposobów na produkcję energii, które mogą być naszą przyszłością - dokument - 2022-01-31
Rośliny także można wykorzystać do produkcji energii.

Energia elektryczna wyprodukowana przez cały dzień, była w stanie zasilać kilka diod LED przez około pół godziny. Trzeba przyznać, że nie wydaje się to zbyt wydajne. Innym pomysłem może być wykorzystanie alg. To gatunek glonów, które są wyjątkowo mało wybredne co do środowiska i jednocześnie potrafią szybko rosnąć. I także przeprowadzają proces fotosyntezy.

Zostało jeszcze 56% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość
Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość

Odnawialne źródła energii to świetna sprawa, ale ich niestabilność rodzi wiele pytań. Odpowiedzią na wiele z nich może być magazynowanie energii. Przestawimy Wam kilka sposobów przechowywania jej, które mogą sprawić, że OZE będą miały sens.

Technologie z filmów science fiction - niemożliwe, bezsensowne, a może...
Technologie z filmów science fiction - niemożliwe, bezsensowne, a może...

Oglądając na ekranie telewizora teleportację, skoki w nadświetlną, podróże w czasie czy sztuczną inteligencję, próbującą zniszczyć ludzkość, łapiemy się czasem za głowę na myśl o niedorzeczności takich pomysłów. A może jest w nich jakiś sens?

Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii
Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii

Na każdy wynalazek typu smartfon czy internet przypada masa urządzeń, które nie odnoszą sukcesu. Część z nich okazuje się niewypałem bardzo szybko, z innych korzystano całkiem długo, dopóki nie znaleziono lepszych rozwiązań. Oto wybrane przykłady.