futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 31 stycznia 2022, 14:32

Energia z odpadów nuklearnych. 5 technologii, które będą zasilać ludzkość

Spis treści

Energia z odpadów nuklearnych

Tradycyjne elektrownie atomowe produkują energię z rozpadów jądrowych. Jednym z największych problemów z nimi związanych jest konieczność utylizacji zużytego paliwa. Pręty paliwowe uznaje się za wyeksploatowane gdy zawartość uranu-235 spadnie w nich poniżej 0,9%. Świeże paliwo zawiera go ok. 5%. Reaktor pracując oprócz zubażania go, tworzy w nim produkty rozpadów (głównie transuranowce, np. pluton-239).

To właśnie one „przeszkadzają” w podtrzymywaniu reakcji, są niewrażliwe na wolne neutrony (zwane termicznymi). Zbyt mała ilość uranu-235 i duży procent transuranowców sprawia, że pręty paliwowe trzeba w końcu wyjąć z rdzenia i przeznaczyć do utylizacji. Jednak takie odpady nadal są mocno radioaktywne i emitują ciepło. W początkowej fazie grzeją wystarczająco mocno, by wymagać chłodzenia.

Reaktor moderowany ciekłym sodem BN-800. Źródło: Rosatom - 5 sposobów na produkcję energii, które mogą być naszą przyszłością - dokument - 2022-01-31
Reaktor moderowany ciekłym sodem BN-800. Źródło: Rosatom

Skoro jednak materiał ten nadal posiada takie właściwości, może jest sposób, by wykorzystać go do produkcji prądu? Oczywiście że tak. Istnieją tzw. reaktory prędkie, które mogą funkcjonować na przetworzonych odpadach. Mają one inną budowę od urządzeń opartych o oddziaływanie neutronów termicznych. Moderatorem w nim są ciekłe metale, np. sód. Materiały te nie spowalniają szybkich neutronów, pozwalając im działać.

Zostało jeszcze 45% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość
Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość

Odnawialne źródła energii to świetna sprawa, ale ich niestabilność rodzi wiele pytań. Odpowiedzią na wiele z nich może być magazynowanie energii. Przestawimy Wam kilka sposobów przechowywania jej, które mogą sprawić, że OZE będą miały sens.

Technologie z filmów science fiction - niemożliwe, bezsensowne, a może...
Technologie z filmów science fiction - niemożliwe, bezsensowne, a może...

Oglądając na ekranie telewizora teleportację, skoki w nadświetlną, podróże w czasie czy sztuczną inteligencję, próbującą zniszczyć ludzkość, łapiemy się czasem za głowę na myśl o niedorzeczności takich pomysłów. A może jest w nich jakiś sens?

Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii
Ślepe uliczki technologii - sprzęt, który skończył na śmietniku historii

Na każdy wynalazek typu smartfon czy internet przypada masa urządzeń, które nie odnoszą sukcesu. Część z nich okazuje się niewypałem bardzo szybko, z innych korzystano całkiem długo, dopóki nie znaleziono lepszych rozwiązań. Oto wybrane przykłady.