futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 29 lipca 2021, 14:14

Zaledwie 5% elektrowni generuje 73% zanieczyszczeń, Bełchatów na wysokim miejscu

Według grupy amerykańskich badaczy zaledwie 5% elektrowni odpowiada za 73% emisji dwutlenku węgla w sektorze energetycznym. I niestety Polska posiada tutaj niechlubny rekord.

W SKRÓCIE:
  • według amerykańskich naukowców 5% największych elektrowni odpowiada za 73% emisji dwutlenku węgla przez sektor energetyczny;
  • naszej elektrowni Bełchatów przypadło niezbyt zaszczytne pierwsze miejsce pod względem emisji CO2.

Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder opublikowali wyniki badań, według których 5% elektrowni może odpowiadać za 73% zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla na świecie, biorąc pod uwagę tylko udział przemysłu energetycznego. Pod względem wielkości emisji prym wiodą Chiny, ale Polska także ma tutaj swój mało chwalebny akcent. Elektrownia Bełchatów w Rogowcu została uznana za najbardziej „trującą” elektrownię na świecie – emituje niemal 38 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

Jednym z wyzwań stojących przed aktywistami na rzecz klimatu jest ustalenie, kto odpowiada za kryzys klimatyczny. Nasze badanie zaczyna poruszać ten problem, identyfikując „supertrucicieli”.

Tak twierdzi Don Grant, socjolog z Uniwersytetu Kolorado w Boulder i współautor artykułu. Naukowcy przeanalizowali dane z 29 tys. elektrowni z 221 państw. W przypadku placówek niepodających danych emisyjnych użyli symulacji.

Obliczyli oni, ile zanieczyszczeń można by uniknąć, gdyby „najwięksi zadymiarze” stosowali systemy wychwytywania spalin lub przeszli na inne paliwa, o niższej emisji CO2. Samo zwiększenie wydajności najbardziej zanieczyszczających elektrowni zmniejszyłoby emisję o 25% (tak wynika z kalkulacji autorów badań), a przejście na ropę lub gaz o 30%. Technologie wychwytywania CO2 redukują jego ulatnianie do atmosfery o połowę.

Zaledwie 5% elektrowni generuje 73% zanieczyszczeń, Bełchatów na wysokim miejscu - ilustracja #1
Elektrownia Bełchatów. Źródło: PGE GiEK

Obecność Polski w publikacji nie jest czymś, czym można by się chwalić. Warto jednak wiedzieć, że posiadanie rekordowego Bełchatowa w zasadzie niczego nie przesądza. Polska nie znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczających krajów świata (prowadzą na tej liście Chiny i USA). Nie jest też największym „zadymiarzem” w Europie, tytuł ten dzierży nasz zachodni sąsiad (źródło).

Polska energetyka oparta głównie na węglu jest jednak pewnym problemem, tym bardziej że Bełchatów nie będzie działał w nieskończoność, znane są już daty jego wygaszania. Elektrownia w Rogowcu zapewnia 21% krajowego zaopatrzenia w energię elektryczną, więc trzeba ją czymś zastąpić. Największe nadzieje wiązane są z energią odnawialną i energetyką jądrową. Mimo poparcia 62,5% Polaków dla powstania elektrowni jądrowej, nadal nie znamy dokładnej lokalizacji tego przedsięwzięcia, a uruchomienie pierwszego reaktora planowane jest dopiero na 2033 rok.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej