autor: Miriam Moszczyńska
Zaćmienie Księżyca 2021 - gdzie będzie widoczne i jak je sfotografować [Aktualizacja]
Niedługo będziemy mogli oglądać najdłuższe od stuleci zaćmienie Księżyca. Jak zwykle w przypadku takich zjawisk, będzie ono widoczne tylko w niektórych miejscach globu, częściowo także w Polsce.
Aktualizacja
Najdłuższe od setek lat zaćmienie Księżyca odbędzie się jutro rano - mówiąc dokładniej, około 7 czasu polskiego. Zjawisko potrwa łącznie 6 godzin, z czego przez blisko 3,5 godziny tarcza Księżyca będzie zakryta w 97%. Zaćmienie będzie widoczne w całości jedynie w Ameryce Północnej, a w Polsce zobaczymy jedynie jego początek. Warto pamiętać także, że zjawisko będzie najlepiej widoczne w zachodniej i północnej części kraju (o ile warunki atmosferyczne będą sprzyjały obserwacji).
Oryginalna wiadomość
Już 19 listopada na niebie ukaże się niezwykłe zjawisko, jakim jest zaćmienie Księżyca. To, czym wyróżnia się ono od poprzednich, to czas jego trwania. Agencja NASA mówi o prawie trzech godzinach i 30 minutach, w ciągu których tarcza satelity Ziemi zostanie zasłonięta w nawet 97 procentach.
Może Cię zainteresować:
- Pierwsza kolonia na Księżycu; ESA przedstawiła ambitną wizję
- Jeff Bezos zbuduje stację kosmiczną - ma ona powstać w ciągu kilku lat
Ze zjawiskami tego pokroju bywa tak, że nie we wszystkich miejscach na Ziemi można je dostrzec. Nie inaczej jest tym razem, ponieważ nadchodzące zaćmienie w całej okazałości będą mogli podziwiać mieszkańcy Ameryki Północnej i Południowej, Europy Zachodniej, Australii i Oceanii, zachodnich regionów Afryki oraz Azji. Reszta świata będzie musiała zadowolić się zdjęciami czy nagraniami.
Jeśli chodzi o możliwość obserwowania zjawiska na terenie Polski, największe szanse na to mają mieszkańcy centralnej oraz zachodniej części kraju. Bardzo możliwe, że na wschodzie nie będzie ono widoczne. Zaćmienie ma rozpocząć się o 6:59, czyli tuż przed wschodem Słońca.
Ze względu na niesamowity widok, jakim jest omawiane zdarzenie, wiele osób może chcieć uchwycić je na zdjęciu – co może się okazać trudniejsze, niż się wydaje. W związku z tym poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak przygotować się do fotografowania Księżyca.
Jeśli zdjęcie będzie wykonywane telefonem, najlepszą opcją jest użycie manualnych ustawień aparatu, czy to w jego domyślnej aplikacji, czy też w pobranej ze sklepu, oferującej dodatkowe funkcje. Konieczne będzie prawdopodobnie skorygowanie ekspozycji, żeby Księżyc nie był prześwietlony. Inne wskazówki i przydatne akcesoria:
- Statyw.
- Teleobiektyw.
- Ustawienie samowyzwalacza lub użycie pilota, by uniknąć drgań.
- ISO na najniższej wartości (najczęściej 100), by obraz był jak najczystszy.
Istnieje też prosta zasada ekspozycji „looney 11”, przydatna szczególnie podczas fotografowania Księżyca. Polega ona na tym, że przysłonę ustawiamy na f/11, ISO na 100 oraz czas naświetlania na 1/100 s. Warto jednak pamiętać, że nie jest to żelazna zasada i może wymagać dostosowania w zależności od warunków.
Jeśli nie uda się Wam uchwycić tego zjawiska teraz – bez obaw, w ciągu następnych 80 lat ma nastąpić ono jeszcze 179 razy. Będzie zatem sporo okazji do oglądania czy też sfotografowania zaćmienia.