Xbox zanotował gorszy okres, Microsoft tłumaczy spadki
Miniony kwartał nie był najlepszy dla firmy Microsoft. Gorsze wyniki odnotowano m.in. w dziale gier.
Firma Microsoft opublikowała sprawozdanie finansowe za ostatni kwartał ubiegłego roku.
Wyniki działu gier Microsoftu
Nas oczywiście najbardziej interesują liczby dotyczące działalności koncernu związanej z grami.
- Dział gier Microsoftu zanotował 13-procentowy spadek przychodów w porównaniu z analogicznym kwartałem 2021 roku.
- Spadki wyniosły 12% w przypadku gier i usług oraz 13% dla sprzedaży sprzętu.
- Z pozytywnych wieści Microsoft pochwalił się, że zwiększyła się liczba abonentów usługi Game Pass, ale nie podano dokładnej liczby. Ujawniono za to, że w minionym kwartale z tego serwisu korzystało ponad 120 mln osób miesięcznie. Nie znaczy to, że wszystkie one opłacają subskrypcję, gdyż do tego wyniku wliczani są gracze, którzy otrzymali dostęp do usługi w ramach różnorodnych promocji. Ale i tak są to imponujące dane.
Firma spróbowała wytłumaczyć słabsze wyniki. Jedyną nową produkcją, którą Microsoft wypuścił w ostatnim kwartale 2022 roku, było Pentiment. To świetna produkcja, ale jednocześnie stosunkowo tania i niszowa. Dla porównania w okresie 1 października – 31 grudnia 2021 roku koncern wydał Halo Infinite, Age of Empires IV oraz Forza Horizon 5.
Również w przypadku sprzedaży sprzętu spadek przychodów nie jest zaskoczeniem. W trakcie Czarnego Piątku Microsoft zastosował znacznie bardziej agresywne obniżki ceny Xboksa Series S niż w 2021 roku, choć należy dodać, że według analityków ogólnie zmalało zapotrzebowanie na konsole tej firmy.
Ogólne wyniki Microsoftu
Dział gier radził sobie gorzej, ale wyniki całej firmy są nieco lepsze. Zysk spadł co prawda o 12% do poziomu 16,4 mld dolarów, ale za to przychody odnotowały wzrost o 2% i wyniosły 52,7 mld dolarów.
Analitycy spodziewali się takich wyników. W 2022 roku sprzedaż pecetów zmalała o 16%, a w ostatnim kwartale ubiegłego roku o rekordowe 29% w porównaniu z analogicznymi trzema miesiącami w 2021 r. Należy wspomnieć, że wynika to głównie z tego, że w czasie pandemii ludzie masowo kupowali komputery do pracy i nauki zdalnej. Gdy wszystkie te osoby nabyły już swoje pecety, to zapotrzebowanie na nowy sprzęt musiało zmaleć. Grupa analityczna Gartner twierdzi, że sprzedaż komputerów PC wróciła po prostu do poziomów sprzed COVID-a.
Patrząc na wyniki finansowe firmy, nie jest więc specjalnym zaskoczeniem, że Microsoft postanowił ograniczyć wydatki poprzez zwolnienie ponad 10 tysięcy pracowników.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!