Wylicz szanse na granie impostorem w Among Us - jest do tego narzędzie
Polski student utworzył cyfrowy kalkulator, dzięki któremu łatwo można poznać procentową szansę zagrania impostorem (czyli, najprościej mówiąc, zabójcą) w Among Us.
Na pewno zdarzało Wam się podczas gry w Among Us czuć frustrację związaną z faktem, że już kilka rund z rzędu nie wylosowaliście roli impostora, umożliwiającej zabijanie członków załogi, sabotowanie wydarzeń na mapie czy używanie specjalnych skrótów w postaci szybów wentylacyjnych. Mnogość opcji, jaką uzyskujemy dzięki byciu mordercą, a także emocje temu towarzyszące sprawiają, że przeciętny gracz po prostu woli sianie postrachu na statku kosmicznym od zwykłego wykonywania zadań.
Doktorant w Instytucie Matematycznym PAN w Krakowie, Maciej Kowalski, a także Marta Kluziak, absolwentka kognitywistyki, postanowili więc wyjść naprzód naszym wątpliwościom i ułożyli automatyczny system kalkulacyjny, który po wpisaniu odpowiednich danych (jak liczba gier, uczestników zabawy i impostorów w każdej rozgrywce) wytworzy klarowny wykres oraz poda procentową szansę przydzielenia nam roli oszusta. Wszystko w ramach specjalnej strony internetowej, a zarazem startupowej inicjatywy o nazwie Omni Calculator, umożliwiającej wyliczenie wielu rozmaitych (mniej lub bardziej dziwnych) wartości, w tym na przykład tych dotyczących opalania się czy badania magnitudy trzęsienia ziemi.
Skoro już wszyscy wiemy, jak działa to cyfrowe urządzenie, warto też w końcu się przekonać, jak to jest z tym byciem impostorem. Cóż, przeprowadziliśmy prosty test, który uwzględnił następujące parametry – 5 rozgrywek, po dwóch zdrajców w każdej z nich na wszystkich 10 uczestników. Z tego wyliczamy procentowe prawdopodobieństwo co najmniej jednorazowego wylosowania roli mordercy. Wynosi ono dokładnie 41%, a więc wcale nie jest to niska wartość. A tak prezentuje się wygenerowany przez Omni Calculator wykres:
O wspomnianej funkcji wiemy dzięki serwisowi Inverse. To także na jego łamach Maciej Kowalski opowiedział o pomyśle na ten konkretny kalkulator. Wziął się on ponoć jednego dnia, gdy twórca systemu wraz ze swoimi przyjaciółmi wziął udział w turnieju w Among Us. Wtedy to miał wylosować rolę impostora tyle razy, że ciekawość nie pozwoliła mu zostawić tego przypadku bez dokładnej diagnozy. Ludzi obytych z tematem zainteresuje zapewne fakt, że w badaniu wykorzystano rozkład prawdopodobieństwa nazywany rozkładem dwumianowym.
- Among Us to symulator bycia kanalią. Oto 5 lekcji życia, które dała mi gra
- Among Us – poradnik do gry
- Strona internetowa gry Among Us