Wszczepy i neurotechnologia to scenariusz sci-fi, który wkrótce może ratować życie
Implanty wykorzystujące neurotechnologię to widmo nadchodzącego jutra. Czy świat jest przygotowany na kolejny kamień milowy w metodach leczenia? O czym zapominamy w kontekście synergii technologii i medycyny?
W latach 70. XX wieku rewolucją medyczną stały się przeszczepy organów, w tym jedne z najbardziej imponujących osiągnięć kardiochirurgii – transplantacje serca. Polska w tej dziedzinie zajmuje szczególne historyczne miejsce, dzięki wybitnemu profesorowi Zbigniewowi Relidze. Od lat świat rozrywki serwuje odbiorcom wizję utopijnej, nieograniczonej niczym medycyny przyszłości. Bohaterowie będący pół-ludźmi, a pół-robotami lub posiadający neurotechnologiczne implanty, to scenariusz znany nam dobrze z książek, filmów i gier sci-fi. Co jeśli przyszłość jest bliżej niż nam się wydaje?
W wyniku badań klinicznych i pionierskich zabiegów już dziś augmentacje ludzkiego ciała i umysłu wchodzą na poziom do złudzenia przypominający reżyserskie wizje. Laika, który nie jest na bieżąco z tematem rozwoju nauk medycznych, mogą opanować zasadne obawy przed integracją transplantacji z technologią. Klasyczne przeszczepy od martwych dawców, swego czasu również budziły wiele kontrowersji, które dziś mogą wydawać się niedorzeczne.
Czas zmienia naszą percepcję i dziś jesteśmy wdzięczni ludziom nauki za możliwości, jakie dają transplantacje organów czy kończyn. Wdrożenie neurotechnologii w naszą codzienność rodzi naturalne wątpliwości dotyczące praw człowieka, transparentności leczenia czy bezpieczeństwa wrażliwych danych.
(…) gdyż nasze największe obawy, jak i największe nadzieje, nie są czymś ponad nasze siły i w końcu opanowujemy pierwsze, a drugie urzeczywistniamy – Marcel Proust, Czas odnaleziony
W naszym najnowszym artykule premium „O prawo do wszczepu. Dlaczego potrzebujemy neuroregulacji?” dowiesz się więcej na ten fascynujący temat. Porusza on między innymi poniższe kwestie:
- Jakie są pierwsze sukcesy wdrożenia implantów z wykorzystaniem neurotechnologii?
- Czy potrzebujemy rozszerzenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka o neuroprawa?
- To już czas na aktualizację Przysięgi Hipokratesa?
- Do kogo należeć będzie zawartość odczytów naszych snów, traum i działań mózgu?
- Gdzie postawić barierę w kwestiach ulepszania naszych zdolności umysłowych?
Nowości otaczają nas zewsząd, a my, czy tego chcemy czy nie, musimy się do nich dostosować. Czas by obawy przekuć w merytoryczną wiedzę, a nowatorskie pomysły w realną pomoc dla chorych. Zapraszamy do ciekawej lektury i poszerzenia horyzontów.