WRC 3 - test na notebooku ASUS G75V
Testujemy grę rajdową WRC 3 na notebooku ASUS G75V.
Cykl Milestone to praktycznie jedyna wciąż wydawana seria, która w sposób realistyczny podchodzi tematyki rajdów. Dlatego warto sprawdzić jak WRC 3 sprawuje się na mocniejszym z naszych notebooków.
Zapraszamy też do przeczytania testu gry na słabszym z naszych notebooków, czyli ASUS'ie R500V.
Autorzy posiadają oficjalną licencję Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). Dzięki temu pozwala na wzięcie udziału w wirtualnej wersji World Rally Championship (Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata) i oferuje wszystkie trasy, zespoły, zawodników oraz samochody z sezonu 2012. Do tej pory to właśnie ta licencja była powodem zainteresowania tą serią, natomiast jakość wykonania samych gier pozostawiała sporo do życzenia. W WRC 3 studiu Milestone wreszcie udało się jednak stworzyć prawdziwie wartościową produkcję.
Przede wszystkim porzucono przestarzały silnik znany z poprzednich odsłon i przestawiono się na nową technologię Spikengine. Nie należy ona może do absolutnej czołówki, ale niewiele jej brakuje i gra wygląda po prostu bardzo ładnie, a oczy cały czas cieszą pełne detali mapy oraz pokryte ostrymi teksturami wozy. Zmieniono także układ tras. Wreszcie są one wąskie i pełne dziur, dzięki czemu pokonane ich stało się prawdziwym wyzwaniem. Wyraźnie przemodelowano też system uszkodzeń oraz model jazdy, wydatnie zwiększając realizm silnika fizycznego kontrolującego zachowanie samochodu na drodze. Dzięki temu WRC 3 jest pierwszym tytułem z serii, który w pełni zasługuje na określenie go mianem symulatora.
Skok jakościowy w porównaniu z poprzednimi odsłonami jest ogromny. Tworząc WRC 3 studio Milestone pokazało, że jest zespołem godnym oficjalnej licencji FIA, a fani poważnego podejścia do tematyki rajdowej wreszcie otrzymali produkcję godną uwagi.
MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
Procesor: 2.4 GHz
Karta grafiki: GeForce 8800 GT
Pamięć RAM: 1 GB
ZALECANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
Procesor: Intel Core 2 Duo l
Karta grafiki: z 256 MB pamięci
Pamięć RAM: 2 GB (Windows XP ) / 3 GB (Windows Vista / 7 )
Jak widać wymagania gry nie szokują Przypomnijmy, że wykorzystany przez nas w teście ASUS G75V ma procesor Intel Core i7 3610QM 2,6 GHz, 8 GB pamięci RAM i dedykowaną kartę grafiki NVIDIA GeForce GTX 670M 3GB.
Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1366 x 768
Testowanie rozpocząłem tradycyjnie od ustawień wysokich i rozdzielczości 1366 x 768. Przy takich opcjach G75V nie miał najmniejszych problemów z udźwignięciem rajdówki studia Milestone. Silnik zawsze wyświetlał sporo ponad 60 klatek na sekundę i nie pojawiały się żadne widoczne spowolnienia.
Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1920 x 1080
Po podniesieniu rozdzielczości 1920 x 1080 nastąpił spodziewany spadek wydajności, ale notebook wciąż radzi sobie bardzo dobrze. Przez większość czasu generował ponad 40 klatek na sekundę, a spadki poniżej tej wartości zdążały się sporadycznie i były nieznaczne.
Podsumowanie
WRC 3 nie okazał się być dla ASUS’a G75V żadnym większym wyzwaniem. Nawet na ustawieniach wysokich (wliczając w to wygładzanie krawędzi) i rozdzielczości 1920 x 1080 nie pojawiały się żadne denerwujące spowolnienia i zamiast tego notebook stale generował płynną grafikę.