Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 października 2023, 12:00

Fuzja Microsoftu i Activision Blizzard krok po kroku - nasze kalendarium [Aktualizacja #4]

Po blisko roku starań Microsoft wreszcie dopiął swego i przejął Activision Blizzard. Nasze kalendarium pozwoli Wam prześledzić cały proces krok po kroku – i przy tym nie zwariować.

Źródło fot. Activision Blizzard / Microsoft / Sony.
i

AKTUALIZACJA #4

Blisko 22-miesięczna historia przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft dobiegła końca. Stąd czwarta i ostatnia aktualizacja tego kalendarium. Nowe wpisy to te przy datach 19 lipca, 22 sierpnia, 22 września oraz 13 października

AKTUALIZACJA #3

Fuzja Microsoftu i Activision Blizzard wydaje się być bliska finalizacji. Dlatego też zaktualizowaliśmy to kalendarium po raz trzeci – o wydarzenia opisane przy datach 11 i 12 lipca.

AKTUALIZACJA #2

Jako że sprawa wciąż jest w toku, kalendarium zostało zaktualizowane po raz drugi. Świeże wpisy obejmują daty od 22 maja do 12 czerwca.

AKTUALIZACJA #1

W związku z niedawnymi wydarzeniami, kalendarium zostało zaktualizowane. Nowe wpisy zaczynają się od daty 27 kwietnia.

Proces przejmowania holdingu Activision Blizzard przez firmę Microsoft przypomina brazylijską telenowelę – wcale nie dlatego, że akurat Brazylia jako jedno z pierwszych państw dała zielone światło dla tej transakcji. Wątpliwości Brytyjczyków, Amerykanów i Unii Europejskiej, wymiana ciosów pomiędzy gigantem z Redmond i Sony – można się pogubić, regularnie o tym pisząc, a co dopiero wyrywkowo śledząc sprawę.

Dla tych z Was, którzy chcą mieć pełny ogląd sytuacji na 26 kwietnia, czyli dzień ogłoszenia ostatecznej decyzji przez brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynku (ang. The Competition and Markets Authority, CMA), i majem, kiedy to mają zapaść kolejne ważne – prawdopodobnie rozstrzygające – decyzje, przygotowaliśmy poniższe kalendarium.

Jeśli na dany temat zechcecie się dowiedzieć więcej, przy poszczególnych punktach znajdziecie linki do naszych wiadomości (lub treści innych serwisów, gdy akurat nie pisaliśmy o danej kwestii). Postaramy się regularnie aktualizować ten tekst o nowe detale.

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft – kalendarium

18 stycznia 2022 r.

Microsoft ogłosił przejęcie holdingu Activision Blizzard

  1. Transakcja opiewa na kwotę 68,7 mld dolarów amerykańskich, co czyni ją największym przejęciem w historii branży gier.

20 stycznia 2022 r.

Sony wydało oświadczenie, w którym wyraża nadzieję, że gry Activision Blizzard pozostaną multiplatformowe.

  1. W tym samym czasie Japończycy ogłosili zakup studia Bungie, mającego wspomóc firmę w tworzeniu gier-usług.
  2. Jest to szczególnie ważne w konsekwencji późniejszych roszczeń Sony.

1 lutego 2022 r.

Znana z restrykcyjnego podejścia Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych (ang. U.S. Federal Trade Commission, FTC) rozpoczyna badanie transakcji.

  1. Jej celem jest ustalenie, czy fuzja Activision Blizzard i Microsoftu nie wpłynie na konkurencję w branży gier, a co za tym idzie – na konsumentów.

9 lutego 2022 r.

Microsoft po raz pierwszy zapewnia, że produkcje Activision Blizzard będą w dalszym ciągu wydawane na konsolach PlayStation.

  1. Obiecano także poprawę warunków pracy w holdingu (po doniesieniach o nadużyciach i molestowaniu).
  2. Pojawiły się również spekulacje o możliwym odejściu Bobby’ego Koticka, dyrektora generalnego AB (do dziś piastuje on to stanowisko).

Sony przejmuje założone przez Jade Raymond Haven Studios. To już drugi zakup Japończyków w analizowanym okresie.

1 kwietnia 2022 r.

Czworo senatorów Stanów Zjednoczonych (Bernie Sanders, Elizabeth Warren, Cory Booker i Sheldon Whitehouse) wzywa przewodniczącą Federalnej Komisji Handlu do oceny transakcji ze szczególnym uwzględnieniem jej wpływu na i tak już dużą konsolidację w branży gier, a także kulturę pracy w Activision Blizzard i czas pozostania Bobby’ego Koticka na stanowisku.

15 kwietnia 2022 r.

Jeden z udziałowców AB, SOC Investment Group, zachęca do głosowania przeciwko przejęciu.

  1. Efekt? Zerowy – inni udziałowcy tłumnie popierają transakcję.

4 maja 2022 r.

Obywatele Nowego Jorku wnoszą do sądu skargę przeciwko Activision Blizzard.

  1. Ma ona na celu ujawnienie wiedzy członków zarządu AB na temat nadużyć i molestowania. Afery z nimi związane miały jakoby negatywnie wpłynąć na wartość spółki.

6 lipca 2022 r.

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynku (CMA) również postanawia szczegółowo zbadać transakcję.

Początek „dramy” o Call of Duty

1 sierpnia 2022 roku Sony po raz pierwszy wyraża obawę o ekskluzywność serii Call of Duty ograniczoną do platform Microsoftu.

Call of Duty jest tak popularne, że wpływa na wybór konsoli przez konsumentów, a sieć lojalnych użytkowników jest tak zakorzeniona, że nawet gdyby konkurent miał budżet na stworzenie podobnego produktu, nie byłby w stanie z nim rywalizować – Sony.

  1. Gigant z Redmond zarzuca Japończykom hipokryzję, zwracając uwagę, że mają oni jedną z największych ofert gier ekskluzywnych.
  2. Ponadto pojawiły się zarzuty przekupywania deweloperów przez Sony, aby ci nie udostępniali swoich produkcji w usłudze PC/Xbox Game Pass.
  3. Kolejnym argumentem, na który powołuje się Microsoft, jest sprzedaż konsol PS4 i XOne. Te pierwsze miały rozejść się w dwa razy większej liczbie egzemplarzy.
  4. Jednocześnie szef marki Xbox, Phil Spencer, zapewnił, że pragnie zjednoczyć graczy wszystkich platform.

Sony nabyło Savage Game Studios – dewelopera gier na telefony i tablety – i stworzyło markę PlayStation Studios Mobile.

22 sierpnia 2022 r.

Generalny Urząd ds. Konkurencji Arabii Saudyjskiej ogłasza, że „nie ma nic przeciwko” omawianej transakcji. Jest to pierwszy regulator, który ją zaaprobował.

1 września 2022 r.

CMA stwierdza, że przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft jest niebezpieczne dla konkurencyjności w zakresie usług subskrypcyjnych, streamingu i sprzedaży konsol.

  1. Aby zapobiec wszczęciu pogłębionego śledztwa drugiego stopnia, Phil Spencer zapewnia na Twitterze, że transakcja pozwoli dotrzeć grom Activision Blizzard do szerszej widowni.

Oficjalnie Microsoft nie dostarczył jednak żadnych dowodów, gdyż „nie miał oczywistego obowiązku”. CMA rozpoczyna śledztwo drugiego stopnia, czemu przyklaskuje Sony.

  1. Prezes Microsoftu, Satya Nadella, twierdzi, że jest pewny, iż transakcja mimo wszystko dojdzie do skutku.

30 września 2022 r.

Komisja Europejska rozpoczyna własne śledztwo.

  1. W jego pierwszej fazie transakcja Microsoftu zostaje zbadana z uwzględnieniem unijnego prawa dotyczącego fuzji i opinii innych firm z branży.
  2. KE wyraża obawy o konkurencyjność w branży gier i daje gigantowi z Redmond czas na ustosunkowanie się do nich.
  3. Ten jednak tego nie zrobił, co zaowocowało drugą, pogłębioną fazą śledztwa KE.
  4. Jest ona w toku – ostateczna decyzja ma zostać ogłoszona do 22 maja (pierwotny termin 25 kwietnia został przesunięty).

3 października 2022 r.

CEO Sony, Jim Ryan, odwiedza jakoby Brukselę, by podważyć przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft w instytucjach Unii Europejskiej.

  1. Microsoft próbuje pozyskać przychylność graczy, publikując listę korzyści, które zapewni im finalizacja transakcji.

6 października 2023 r.

Brazylijska agencja rządowa CADE (Administrative Council for Economic Defense) aprobuje przejęcie AB przez giganta z Redmond.

  1. Organ uznał, że transakcja nie zaszkodzi interesom klientów.
  2. Kilka dni później popiera ją również prezes Take-Two Interactive (firmy-matki m.in. studia Rockstar Games, czyli twórców serii GTA i Red Dead Redemption), Strauss Zelnick, twierdząc, że będzie dobra zarówno dla Microsoftu, jak i całej branży.

12 października 2022 r.

CMA publikuje raport, szczegółowo objaśniający powody wszczęcia śledztwa drugiego stopnia.

  1. Głównym z nich jest obawa o wpływ transakcji na firmę Sony i innych konkurentów Microsoftu w branży gier.

Tym razem gigant z Redmond odpowiada – twierdzi, że CMA „niesłusznie opiera się na wyrachowanych oświadczeniach Sony, znacznie wyolbrzymiających znaczenie marki Call of Duty. Japońska korporacja zostaje nazwana „gigantem rynku gier”.

  1. Microsoft po raz kolejny zapewnia, że CoD będzie wydawane na PlayStation, jednak CMA w to nie wierzy. Brytyjski regulator postanawia wysłuchać opinii konsumentów.

Nie zabieramy Call of Duty z PlayStation. Nie mamy takiego zamiaru. Będziemy wydawać Call of Duty na PlayStation tak długo, jak ta platforma istnieje. Podobnie zrobiliśmy z Minecraftem po jego przejęciu. Zwiększyliśmy liczbę urządzeń, na których dostępna jest ta gra. Moim zdaniem okazało się to dobrym posunięciem dla graczy. W nadchodzących latach chcemy zrobić to samo z Call of DutyPhil Spencer.

W międzyczasie w sieci zaczęły pojawiać się pogłoski, jakoby Sony odwlekało organizację PlayStation Showcase – swojego „dużego” pokazu gier – być nie włożyć w ręce giganta z Redmond dodatkowych kart.

8 listopada 2022 r.

Po długich rozważaniach Komisja Europejska postanawia pogłębić analizę fuzji Microsoftu oraz Activision Blizzard i rozpoczyna drugą fazę śledztwa.

21 listopada 2022 r.

Aby udobruchać konkurencję i co bardziej nieprzychylnych mu regulatorów, gigant z Redmond oferuje Sony – a także innym producentom platform (w tym Nintendo i Valve) – umowę, w ramach której kolejne odsłony serii Call of Duty będą ukazywały się na PlayStation przez dziesięć lat.

  1. Nieco później, chcąc podbić stawkę, „zieloni” proponują, że udostępnią CoD-y w bibliotece PlayStation Plus – ale dopiero po sfinalizowaniu transakcji.

29 listopada 2022 r.

Przejęcie AB przez Microsoft zostaje zaakceptowane przez regulatora z Serbii. To już trzeci kraj, który na nie przystał.

8 grudnia 2022 r.

Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, Federalna Komisja Handlu składa pozew przeciwko Microsoftowi w związku o podejrzenie naruszenia przepisów antymonopolowych.

  • FTC argumentuje, że po przejęciu Bethesdy gigant z Redmond podjął decyzję o uczynieniu ekskluzywnymi dla Xboxa niektórych serii gier, choć wcześniej zapewniał, iż tego nie zrobi.
  • Amerykański regulator nabrał obaw, że sytuacja powtórzy się po fuzji z Activision Blizzard.

21 grudnia 2022 r.

Gracze ze Stanów Zjednoczonych pozywają Microsoft, gdyż uważają, że przejęcie firmy pokroju Activision Blizzard zaszkodzi konkurencyjności w branży gier, a być może doprowadzi nawet do monopolu.

  1. Jednocześnie brytyjski regulator – CMA – zaczyna wydawać się coraz bardziej przychylny transakcji.
  2. Obok argumentów na korzyść giganta z Redmond – takich jak wskazanie, że Sony znane jest z zabezpieczania ekskluzywnej zawartości dla swoich konsol – Brytyjczycy zauważają, że może on pozwolić sobie na straty w krótkim okresie.
  3. Niejako wyczuwając okazję, „zieloni” skarżą się, iż Sony blokuje wydanie na Xboxa wielu gier AAA (wymieniono m.in. Final Fantasy VII oraz Silent Hill 2 Remake).

29 grudnia 2022 r.

Krajowa Prokuratura Gospodarcza Chile (hiszp. Fiscalia Nacional Economica, FNA) aprobuje fuzję Microsoftu i Activision Blizzard ze względu na korzyści, jakie może ona przynieść zarówno graczom, jak i konkurencyjności w branży.

4 stycznia 2023 r.

Po wstępnym przesłuchaniach FTC i Microsoft nie zawierają ugody. Sprawa zostanie rozstrzygnięta w sierpniu na sali sądowej.

  1. Co ciekawe, początkowo gigant z Redmond oskarżył Federalną Komisję Handlu o łamanie prawa konstytucyjnego Stanów Zjednoczonych. Firma szybko jednak wycofała te zarzuty i skupiła się na stricte growym aspekcie sprawy.

12 stycznia 2023 r.

Zaniepokojenie transakcją wyrażają Google i Nvidia. Obie firmy twierdzą, że gigant z Redmond zyska w ten sposób nieuczciwą przewagę w kwestii chmury, subskrypcji i gier mobilnych.

Sony twierdzi, że nie otrzymało od Microsoftu wspomnianej wyżej 10-letniej umowy dotyczącej serii Call of Duty. Amerykanie utrzymują, iż Japończycy kłamią.

24 stycznia 2023 r.

Budując linię obrony przeciwko FTC, Microsoft wzywa do sądu Sony. Firma ma ujawnić szczegóły produkcji gier na PlayStation oraz kalendarz swoich nadchodzących premier.

  • Mimo sprzeciwu Japończyków, Federalna Komisja Handlu podtrzymała wniosek giganta z Redmond (patrz: nagłówek „Przepychanka o Call of Duty” poniżej).

1 lutego 2023 r.

Komisja Europejska wysłała Microsoftowi ostrzeżenie antymonopolowe. Amerykanie niezbyt się nim przejęli.

10 lutego 2023 r.

Prezes Activision Blizzard, Bobby Kotick, oskarża Sony o sabotaż transakcji. Jednocześnie pojawiają się doniesienia, że – wbrew wcześniejszym sugestiom – pozostanie on na swoim stanowisku dłużej, niż zakładano.

21 lutego 2022 r.

Przedstawiciele Microsoftu stają przed Komisją Europejską.

  1. Nvidia i Nintendo przyjmują 10-letnią umowę, której rzekomo nie dostało Sony. Obie firmy aprobuje przejęcie AB przez Microsoft.

Przepychanka o Call of Duty

Od 21 lutego do 21 marca „zieloni” i „niebiescy” niemal dosłownie przeciągają linę, którą jest seria Call of Duty.

  1. Gigant z Redmond nazywa Japończyków „władcami rynku konsol” i domaga się ukrócenia ekskluzywnych DLC do Call of Duty na PlayStation.
  2. Sony – które w międzyczasie zostaje wezwane przez FTC do ujawniania umów licencyjnych zawartych z zewnętrznymi partnerami – sugeruje, że Microsoft mógłby wypuszczać na PlayStation gorsze wersje CoD-ów.
  3. Ponadto Japończycy przekonują, że 10-letnia umowa, którą zaproponował im gigant z Redmond – nagle okazuje się, iż ją otrzymali – „nieodwracalnie zaszkodzi konkurencji i innowacyjności w branży”.
  4. CEO Sony, Jim Ryan, miał powiedzieć takie słowa:

Nie interesuje mnie nowa umowa dotycząca Call of Duty. Jedyne czego chcę, to zablokować tę fuzję.

  1. Sony wskazuje Starfielda jako tę grę, która ominie PlayStation przez to, że Microsoft przejął Bethesdę. Firma stawia siebie w pozycji ofiary i twierdzi, iż nie jest w stanie konkurować z PC/Xbox Game Passem.
  2. Gigant z Redmond usilnie poszukuje kolejnych sojuszników, każdemu oferując 10-letnią umowę na Call of Duty. Firma wskazuje, że taki czas wystarczy Sony, by stworzyć „własnego CoD-a”.

22 marca 2023 r.

Reżyser Redfall, Harvey Smith z Arkane Studios, stwierdził, że po przejęciu Bethesdy (właściciela Arkane) przez Microsoft zespół otrzymał polecenie, aby skupić się na wersjach gry na PC i XSX/S, a nie na PS5, na którym to tytuł się nie ukaże.

  1. Gracze zaczęli wytykać „zielonym” hipokryzję.
  2. Firma odparła atak, wskazując, że nie zabrała żadnej gry z PlayStation, tylko zwiększyła ich liczbę, gdyż Deathloop i Ghostwire: Tokyo zadebiutowały jako konsolowe tytuły ekskluzywne PS5.

24 marca 2023 r.

Po trwającym ponad osiem miesięcy śledztwie CMA wydało wstępną pozytywną opinię na temat przejęcia holdingu Activision Blizzard przez Microsoft.

  1. Regulator uznał, że fuzja obu firm nie spowoduje znacznego ograniczenia konkurencyjności w branży gier, gdyż koszty, jakie gigant z Redmond poniósłby, chcąc wstrzymać sprzedaż Call of Duty na PlayStation, przewyższyłyby korzyści płynące ze sprzedaży gier z tej serii na wszystkich platformach.
  2. Microsoft podziękował CMA za długie i rygorystyczne śledztwo, jednocześnie stwierdzając, że Sony nie mogło wygrać z faktami.
  3. Swoją finalną decyzję CMA ma ogłosić 26 kwietnia.

Jak można się było spodziewać, Sony nie jest zadowolone z tej decyzji. W oficjalnym oświadczeniu firma stwierdza, iż jest ona „zaskakująca, bezprecedensowa i irracjonalna”.

28 marca 2023 r.

Japońska Komisja ds. Sprawiedliwego Handlu (ang. Japan Fair Trade Commission, JFTC) aprobuje fuzję Activision Blizzard i Microsoftu, twierdząc, że „jest mało prawdopodobne, by doprowadziła ona do znacznego graniczenia konkurencyjności w branży gier”.

17 kwietnia 2023 r.

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki bezwarunkowo wyraża zgodę na przejęcie AB przez giganta z Redmond, gdyż „jest ono zgodne z krajowymi przepisami dotyczącymi dystrybucji i konkurencji.

Sony przejmuje amerykańskie Firewalk Studios, które ma stworzyć „nowoczesną multiplayerową grę AAA” (czyżby „własne Call of Duty” Japończyków?). To już czwarty zakup firmy od momentu ogłoszenia fuzji Microsoftu i Activision Blizzard.

26 kwietnia 2023 r.

Choć wydawało się, że CMA przychyli się do fuzji Microsoftu i Activision Blizzard, brytyjski regulator jej nie zaaprobował.

  1. Uznano, iż „może ona skutkować wyższymi cenami, skromniejszą ofertą i mniejszą innowacyjnością dla graczy na Wyspach – zwłaszcza jeśli chodzi o usługi związane z chmurą.
  2. Gigant z Redmond zapowiedział, że będzie się odwoływał od tej decyzji.

27 kwietnia 2023 r.

Ukraina zaaprobowała przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft. To drugi kraj z Europy, który na nie przystał.

  1. W międzyczasie niewykluczający porażki gigant z Redmond postanowił zatrudnić Daniela Bearda KC – prawnika z kancelarii Monckton Chambers, który specjalizuje się w sprawach korporacyjnych oraz w sądowych bataliach przeciwko organom Unii Europejskiej.
  2. CMA dała natomiast wyraz temu, że nie wierzy w dobre intencje „zielonych”, nakładając na firmę kolejne ograniczenie.

15 maja 2023 r.

Na kilka dni przed wyznaczonym terminem Komisja Europejska dała zielone światło dla fuzji Microsoftu i Activision Blizzard.

  1. Mimo wcześniejszego wystosowania ostrzeżenia antymonopolowego, regulator ten doszedł do wniosku, że transakcja nie wpłynie na konkurencyjność w branży gier, gdyż gigantowi z Redmond nie będzie się opłacało zaprzestać wydawania serii Call of Duty na PlayStation, a nawet jeśli – uznano, iż Sony na tym nie ucierpi.
  2. Niemniej zgoda została opatrzona zastrzeżeniem, zgodnie z którym Microsoft będzie musiał zaoferować przyszłe odsłony CoD w streamingu na wszystkich platformach.
  3. CMA mocno skrytykowała decyzję Komisji Europejskiej.

22 maja 2023 r.

Grupa dziesięciu obywateli Stanów Zjednoczonych złożyła w sądzie federalnym Kalifornii prywatny pozew, mający na celu powstrzymać fuzję Microsoftu i Activision Blizzard. Jako powód podano, że narusza ona ustawę antymonopolową i ograniczy konkurencyjność w branży gier. Sędzia odrzuciła jednak pozew, argumentując, iż nie wykazano, w jaki sposób transakcja zaszkodzi graczom.

24 maja 2023 r.

Rzutem na taśmę Microsoft odwołał się od decyzji CMA ogłoszonej 26 kwietnia – stwierdził, że podejmując decyzję, regulator popełnił pięć istotnych błędów. Tym samym sprawa trafiła do brytyjskiego Sądu Odwoławczego ds. Konkurencji (ang. Competition Appeal Tribunal, CAT), znanego z bardzo restrykcyjnego podejścia.

  1. Aby dopiąć swego, gigant z Redmond zatrudnił byłego prawnika królowej Elżbiety II.
  2. Rozprawa została zaplanowana na 24 lipca 2023 r. i ma potrwać dwa tygodnie.
  3. W międzyczasie pojawiły się doniesienia, jakoby Microsoft opracowywał plan B – na wypadek, gdyby decyzja CAT okazała się dla niego nieprzychylna. Miałby on polegać na wycofaniu wszystkich gier Activision Blizzard z Wielkiej Brytanii. W ten sposób „zieloni” nie musieliby zaprzątać sobie głowy opinią CMA.

30 maja 2023 r.

  1. Koreańska Komisja ds. Sprawiedliwego Handlu (ang. Korea Fair Trade Commission, KFTC) oraz – nieco wcześniej – chińska Państwowa Administratura ds. Regulacji Rynkowych (ang. State Administration for Market Regulation, SAMR) zaaprobowały przejęcie Activision Blizzard przez giganta z Redmond.
  2. Państwo Środka i Korea Południowa są odpowiednio 35. i 36. krajem, które przystały na omawianą transakcję. Na mocy decyzji Komisji Europejskiej „automatycznie” opowiedziało się za nią jej 27 członków, czyli: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy.
  3. Postępowanie w tej sprawie trwa także w Australii i Nowej Zelandii, ale jak na razie – mimo wielokrotnego przekładania terminu – ostateczna decyzja nie została podjęta.

12 czerwca 2023 r.

FTC złożyła wniosek do Sądu Dystryktowego Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Kalifornii, aby ten wydał „tymczasowy zakaz zbliżania się” dla Microsoftu i Activision Blizzard.

  1. Ruch ten miał na celu uniemożliwienie firmom sfinalizowania fuzji przed 16 czerwca – obie zaczęły bowiem sugerować, że do tego dnia zostanie ona zaakceptowana.
  2. Wniosek FTC został zatwierdzony – rzeczony zakaz obowiązuje do godziny 23:59 czasu pacyficznego piątego dnia roboczego od wydania przez sąd kolejnego orzeczenia.
  3. Może ono skutkować nakazem, na mocy którego FTC dostanie szansę przedstawienia sprawy przed domknięciem transakcji. Rozprawa dowodowa odbędzie się 22 i 23 czerwca.
  4. Tym samym postępowanie w Stanach Zjednoczonych zostało mocno przyspieszone – FTC i Microsoft miały bowiem spotkać się w sądzie dopiero 2 sierpnia.
  5. Wypowiedzi przedstawicieli giganta z Redmond sugerują, że taki był cel ich działań – jeśli bowiem przejęcie Activision Blizzard nie zostanie sfinalizowane do 18 lipca 2023 r., konieczne będzie renegocjowanie umowy. Gdyby zaś strony nie doszły wtedy do ponownego porozumienia, Microsoft musiałby uiścić na rzecz AB opłatę ze zerwanie transakcji w wysokości 3 mld dolarów.

11 lipca 2023 r.

Sąd Dystryktowy Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Kalifornii odrzucił wniosek FTC o wydanie wstępnego nakazu – tym samym niejako dając Microsoftowi zielone światło do przejęcia Activision Blizzard.

  1. Sędzia Jacqueline Scott Corley orzekła, że „FTC nie wykazała wystarczającego prawdopodobieństwa, iż, jak utrzymuje, omawiana fuzja może zniszczyć konkurencyjność w tej branży. Wręcz przeciwnie – zebrane dowody wskazują, że konsumenci będą mieli większy dostęp do serii Call of Duty i innych treści Activision”.
  2. Na podjęcie decyzji potrzeba było aż pięciu dni przesłuchań.
  3. Przyniosły one wiele zakulisowych informacji. Dowiedzieliśmy się choćby, że u podstaw fuzji giganta z Redmond z AB leży jakoby chęć wyeliminowania PlayStation z rynku gier. Poznaliśmy także przybliżony termin premiery The Elder Scrolls VI oraz rzeczywistą wartość, jaką ma dla Sony marka Call of Duty. Przy okazji wyszło na jaw, że Japończycy nie boją się jej utraty tak bardzo, jak sugerowali.
  4. Na potrzeby dochodzenia amerykańskiego sądu Microsoft przyjął taktykę polegającą na stawianiu siebie w niekorzystnym świetle. Phil Spencer przyznał, iż Xbox jest „przegranym w wojnie konsol” – co ciekawe, dane to potwierdzają – a zakup Bethesdy został podyktowany obawą, że Starfield wyjdzie tylko na PS5. Jednocześnie dowiedzieliśmy się, iż w 2021 roku „zieloni” mieli znacznie szerzej zakrojone plany zakupowe.

12 lipca 2023 r.

FTC złożyła apelację, by raz jeszcze spróbować przekonać sąd, że fuzja Microsoftu i Activision Blizzard wpłynie negatywnie na konkurencyjność w branży gier.

  1. „Fakty się nie zmienią” – zapewnili przedstawiciele giganta z Redmond. Sprzyjający firmie internauci zaatakowali zaś FTC, edytując jej stronę na Wikipedii – pojawiło się na niej logo Sony, a Jim Ryan został wskazany jako przewodniczący Komisji (co, oczywiście, nie jest prawdą).
  2. W międzyczasie Microsoft postanowił ponownie skoncentrować się na Wielkiej Brytanii. Zarówno „zieloni”, jak i CMA, złożyły do CAT wnioski o wstrzymanie procesu odwoławczego, który wszczęli ci pierwsi. Regulator twierdzi, że nie zaakceptuje nowych środków zaradczych, ale rozważy zmodyfikowaną wersję umowy przejęcia Activision Blizzard, jeśli gigant z Redmond takową przedłoży.

19 lipca 2023 r.

Microsoft i Activision Blizzard przedłużyły umowę o finalizacji fuzji do 18 października 2023 r. Zawierała ona nieco inne ustalenia handlowe i kary za zerwanie transakcji.

  1. W międzyczasie CMA ustaliło nowy termin wydania nakazu w sprawie. Brytyjski regulator zapewnił, że podejmie decyzję możliwie najszybciej, najpóźniej do 29 sierpnia 2023 r.
  2. Sędzia Jacqueline Scott Corley odrzuciła wniosek odwoławczy FTC, mający wstrzymać fuzję Microsoftu i AB do uzyskania decyzji Sądu Apelacyjnego Dziewiątego Okręgu. Ten również odrzucił wniosek FTC kilka dni później. Regulator wycofał swój sprzeciw, zapewniając jednak, że wznowi śledztwo w późniejszym terminie (nastąpiło to we wrześniu 2023 r. i nie przyniosło żadnego skutku).
  3. CAT odroczył rozprawę wyznaczoną na 24 lipca.
  4. Transakcja została zaaprobowana przez Turcję.

22 sierpnia 2023 r.

Chcąc porozumieć się z CMA, Microsoft sprzedał prawa do dystrybucji w chmurze obecnych i przyszłych gier Activision Blizzard firmie Ubisoft. Umowa będzie obowiązywała przez 15 lat, a owe produkcje trafią do usługi Ubisoft+.

  1. Brytyjski regulator stwierdził, że choć rozwiązanie to wydaje się rozwiewać jego obawy, to w dalszym ciągu będzie analizował transakcję.
  2. Przejęcie AB przez giganta z Redmond zostało zaaprobowane w Nowej Zelandii.
  3. Dochodzenie FTC przyniosło informację, że Microsoft rozważał przejęcie Nintendo i Valve. Ponadto Larian Studios – twórcy m.in. Baldur’s Gate IIIujawniło, iż „zieloni” byli zainteresowanie jego wykupieniem, ale spotkali się z odmową.

22 września 2023 r.

Fuzja Microsoftu i Activision Blizzard została wstępnie zaakceptowana przez CMA.

  1. Sprawa wciąż była badana. W związku z „ograniczonymi zastrzeżeniami” regulator miał skonsultować się z podmiotami zewnętrznymi. „Zieloni” wydawali się już jednak pewni swego.

13 października 2023 r.

CMA oficjalnie wydało zgodę na fuzję giganta z Redmond i AB. Kilka godzin później transakcja została sfinalizowana.

  1. Bobby Kotick poinformował, że z końcem 2023 r. i po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z przejęciem, ustąpi ze stanowiska CEO Activision Blizzard – najprawdopodobniej ze sporą odprawą w kieszeni. Nie wiadomo jednak, czy całkowicie pożegna się wtedy z firmą.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej