autor: Zuzanna Domeradzka
Właściciel gier Dave the Diver i The Finals został ukarany 9 mln dolarów grzywny
Firma Nexon musi zapłacić prawie 9 mln dolarów za nieuczciwe dla konsumentów zmiany, jakie wprowadziła w grze MapleStory. To już kolejna kara, jaką nałożyła na nią koreańska komisja.
Firma Nexon kolejny raz podpadła Koreańskiej Komisji ds. Sprawiedliwego Handlu (ang. Korea Fair Trade Commission, w skrócie KFTC). Jak podaje serwis KED Global, właściciel takich hitów, jak Dave the Diver i The Finals (spółki, które stworzyły te gry, są zależne od Nexon) musi zapłacić aż 11,6 miliarda wonów południowokoreańskich, czyli ok. 8,9 mln dolarów.
Tym razem ukarano nieuczciwe praktyki, jakie koncern zastosował w MapleStory. Jest to popularna, darmowa gra MMORPG, w której nie brakuje mikropłatności. W produkcji obecne są tzw. mechaniki gacha (występują one w wielu innych tego typu tytułach, m.in. w Genshin Impact), dzięki którym gracz może za prawdziwe pieniądze kupować losowe przedmioty.
W 2010 roku firma Nexon wprowadziła do MapleStory różnego typu kostki (ang. cubes). Niektóre z nich można otrzymać za darmo, po prostu grając, ale część – zwłaszcza te lepsze, resetujące bonusy ekwipunku – zdobędziemy tylko po zapłaceniu.
Na początku twórcy ustawili równe prawdopodobieństwo otrzymania wszystkich typów „kostek premium”. Jednakże od września 2010 r. do 2021 r. firma zmniejszała szansę, jaką gracz ma na zdobycie tych bardziej popularnych przedmiotów. Finalnie doprowadziło to do tego, że – po zapłaceniu – niektórych kostek w ogóle nie można było otrzymać. Firma Nexon nie informowała fanów o tych radykalnych zmianach w strukturze prawdopodobieństwa, mimo że istnieje oficjalna strona ze współczynnikami „dropnięcia” poszczególnych kostek.
Z tego powodu teraz ów koncern musi zmierzyć się z konsekwencjami. Kwota kary jest najwyższą, jaką kiedykolwiek nałożono za naruszenie ustawy o ochronie konsumentów w Korei Południowej. Według KFTC tak surowo potraktowano działania Nexon głównie przez to, że wydawca dopuszczał się podobnych praktyk w przeszłości. W 2018 roku firma musiała zapłacić karę wynoszącą 850 tys. dolarów ze względu na to, iż ustawiła zbyt niskie prawdopodobieństwo otrzymywania przedmiotów ze skrzynek w grze Sudden Attack i nie poinformowała o tym graczy.