Windows 11 da użytkownikom 10 dni na powrót do poprzedniej wersji systemu
Windows 11 wprowadza sporo zmian, które nie każdemu mogą przypaść do gustu. Decyzję trzeba podjąć szybko – na powrót do Windowsa 10 Microsoft daje jedynie 10 dni od momentu aktualizacji.
Windows 11 ma mieć premierę jesienią tego roku (w materiałach prasowych przewija się data 20 października), choć odważniejsi użytkownicy mogą go już pobrać w programie Insider. Zanim jednak zdecydujemy się na aktualizację, warto pamiętać, że na powrót do Windowsa 10 dostaniemy jedynie 10 dni.
Na oficjalnej stronie nowego systemu Microsoft odpowiada na pytanie „Czy mogę wrócić do Windowsa 10, jeżeli nie spodoba mi się Windows 11?”:
Tak. Po zainstalowaniu aktualizacji do Windowsa 11 rozpocznie się 10-dniowy okres, w którym będziesz mógł wrócić do Windowsa 10, zachowując pliki i dane. Po 10 dniach będziesz musiał zrobić kopię zapasową danych i dokonać „czystej instalacji”, by powrócić do Windowsa 10.
Warto uaktualnić system w momencie, gdy będziemy mogli go gruntownie przetestować w ciągu następnych 10 dni. Jeżeli nie będzie nam odpowiadał lub będzie powodował niepożądane zachowanie sprzętu lub aplikacji, cofnięcie do Windowsa 10 powinno być kwestią zaledwie kilku kliknięć i odrobiny czasu. „Czysta instalacja”, czyli usunięcie wszystkich danych i ponowne zainstalowanie systemu operacyjnego, również nie jest zbyt skomplikowana, jednak może być bardziej czasochłonna. Konieczne będzie ponowne zainstalowanie oprogramowania, a w przypadku niedokładnie zrobionej kopii zapasowej możliwa jest utrata części danych. Przechowywanie danych w chmurze, np. OneDrive od Microsoftu, może znacząco ułatwić zarówno zmiany systemu operacyjnego, jak i przesiadkę na inny sprzęt.
Szum wokół wymagań sprzętowych Windowsa 11
Wokół wymagań sprzętowych Windowsa 11 narosło sporo kontrowersji, m.in. związanych z koniecznością posiadania stosunkowo nowego procesora oraz modułu TPM 2.0. Wymóg dysponowania tym ostatnim doprowadził nawet do zawirowania na rynku tych podzespołów i wzmożonej aktywności scalperów. Przyjrzeliśmy się temu i większość komputerów z ostatnich 5 lat powinna spełniać wymogi nowego systemu.
Przy premierze Windowsa 10 Microsoft początkowo zaoferował użytkownikom cały miesiąc na podjęcie decyzji i ewentualny powrót do wcześniejszej wersji systemu. Po roku jednak czas ten został skrócony do 10 dni wraz z Anniversary Update. Jak tłumaczył gigant z Redmond, skrócenie czasu było spowodowane analizą danych o zachowaniach użytkowników. Decyzja o powrocie do poprzedniej wersji systemu była podejmowana w większości w pierwszych dniach po aktualizacji. W przypadku Windowsa 11 czas na decyzję nie ulegnie zatem zmianie.
- Oficjalna strona Windowsa 11
- Prezentacja Windowsa 11
- Dlaczego Windows 11 potrzebuje TPM 2.0? Microsoft wyjaśnia
- Windows 11 Insider Preview już dostępny; pokazujemy, jak go pobrać
- Windows 11 pozwoli uruchomić aplikacje z Androida