autor: Angelika Kałdus
Najnowsza aktualizacja Windows 10 powoduje m.in. problemy z wydajnością i blue screeny
Nowa aktualizacja Windows 10, o oznaczeniu KB5001330, miała rozwiązać problemy z bezpieczeństwem, a także usprawnić działanie systemu. Jak się okazało, przyniosła również nowe błędy i problemy.
Microsoft poinformował, że w kwietniowej aktualizacji systemu operacyjnego Windows 10 skupił się na usunięciu problemów z m.in. drukarkami i zabezpieczeniami, o co dopominali się zarówno jego użytkownicy, jak i NSA (Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA). Według oświadczenia firmy, nowy patch wyeliminował 114 luk i potencjalnych zagrożeń w programach Microsoftu, m.in. w Exchange Server, którego klienci padali ofiarami hakerów. Niestety, aktualizacja systemu przyniosła również nowe problemy.
Patch KB5001330 jest obowiązkową aktualizacją systemu. Osoby, które ją pobrały, raportują problemy z instalacją, wydajnością i różnorodnymi crashami. Na forach internetowych nie brakuje komentarzy o grach, które w pewnym momencie przestają działać, wyrzucając do pulpitu. Gracze, w tym osoby z naszej redakcji, narzekają także na spadki wydajności, zacinanie się (ang. stuttering) i/lub tzw. crashe. Wśród tytułów dotkniętych negatywnymi skutkami aktualizacji znajdują się m.in. Overwatch, Assassin’s Creed: Valhalla i Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege, aczkolwiek nie muszą one wystąpić na każdej konfiguracji.
Duże problemy dotyczą także pojawiania się BSoD-ów (ang. Blue Screen of Death), czyli niebieskich ekranów śmierci, i tymczasowego buga profilu użytkownika. Niebieski ekran to wynik poważnego błędu Windows, który uniemożliwia dalsze działanie i powoduje zrestartowanie się komputera. Co więcej, wybrani użytkownicy procesorów AMD Ryzen 3000 i 5000, opartych odpowiednio na architekturze Zen 2 i Zen 3, mogą mieć problemy z uruchamianiem systemu. Jeden z czytelników serwisu Windows Latest skomentował aktualizację następująco:
Ta aktualizacja zepsuła Windows dla mnie i dla innych. Niebieski ekran pojawił się podczas aktualizacji wraz z komunikatem, że pewien sterownik nie jest zainstalowany lub wspierany. Po wydaniu przeze mnie pozwolenia na samodzielne naprawienie się systemu aktualizacja zakończyła się, a później niebieski ekran pojawił się na moim PC dwa razy w ciągu paru godzin.
Bug dotyczący konta Windows 10 jest o wiele bardziej poważny, choć rzadszy. Użytkownicy zgłaszali go już w grudniu zeszłego roku. Kiedy system operacyjny ładuje się po aktualizacji, przypadkowo kreuje nowe konto, tym samym ograniczając dostęp do poprzedniego oraz powiązanych z nim ustawień i plików.
Miejmy nadzieję, że Microsoft szybko zajmie się niedociągnięciami. Aktualizację można w razie problemów odinstalować, udając się do ustawień Windows 10, do których dostaniemy się przez menu Start, następnie do zakładki „Aktualizacja i zabezpieczenia” i „Windows Update”. Po wyświetleniu historii aktualizacji klikamy na „Odinstaluj aktualizacje”, wybieramy KB5001330, a potem restartujemy PC.
- Microsoft Support o szczegółach aktualizacji
- Windows 10 zbierze dane, by dostosować system do użytkownika
- Windows 10 doczeka się sporych zmian w wyglądzie ikon