futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 2 grudnia 2020, 11:25

autor: Bartosz Świątek

Windows 10 działa szybciej na Macu niż na Surface Pro X Microsoftu

Wyniki testów w programach Geekbench 4 oraz Geekbench 5 dowodzą, że wersja systemu operacyjnego Windows 10 dedykowana urządzeniom ARM działa bardzo dobrze na Macu wyposażonym w procesor M1 stworzony przez Apple. Sprzęt osiąga lepsze rezultaty od komputera Surface X Pro od Microsoftu.

W SKRÓCIE:

  1. Windows 10 w wersji dedykowanej procesorom ARM działa bardzo dobrze na komputerze wyposażonym w nowy procesor M1 od Apple;
  2. Mac zdecydowanie pokonał laptopa Microsoft Surface Pro X w benchmarkach Geekbench 4 oraz Geekbench 5.

Inżynier wirtualizacji pracujący dla Amazon Web Services – Alexander Graf – postanowił zainstalować Windowsa 10 w wersji dedykowanej procesorom ARM (mowa o jednostkach obliczeniowych, które są używane w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony) na komputerze wyposażonym w nowe CPU firmy Apple – M1. Wykorzystał przy tym platformę do wirtualizacji QEMU.

Okazało się, że OS nie tylko działa na tym sprzęcie, ale radzi sobie na nim wyjątkowo dobrze. Udowodnił to pewien użytkownik Twittera (@imbushuo), publikując wyniki procesora M1 w benchmarkach Geekbench 4 oraz Geekbench 5. W pierwszym z programów jednostka obliczeniowa Apple osiągnęła rezultat 5891 / 20568 punktów oraz 2553 / 8917 punktów (mowa o wynikach single- / multicore w dwóch wersjach aplikacji – Geekbench 4.4.4 Tryout for Windows AArch64 oraz Geekbench 4.4.4 Tryout for Windows x86 32-bit).

Z kolei w Geekbeench 5 procesor firmy z jabłkiem w logo wypracował wynik 1288 i 5449 punktów (ponownie, single- i multicore). Dla porównania, w tym samym benchmarku przenośny komputer Microsoft Surface Pro X z CPU SQ2 (jest to jednostka ARM stworzona przez giganta z Redmond we współpracy z koncernem Qualcomm) osiągnął rezultat 799 i 3089 punktów. Sugeruje to, że omawiane procesory dzieli wydajnościowa przepaść.

Warto odnotować, że choć technicznie rzecz biorąc nic nie stoi na przeszkodzie, by używać Windowsa 10 w wersji ARM na komputerze Apple, to w praktyce nie jest to możliwe – Microsoft udziela licencji na ten wariant OS tylko partnerom, którzy współpracują z nim przy komputerach z serii Surface, takim jak HP, Lenovo czy Asus. Biorąc pod uwagę omawiane wyniki benchmarków, sytuacja raczej nie ulegnie zmianie – fakt, że „okienka” działają szybciej na Macu niż na sprzęcie giganta z Redmond na pewno nie wygląda dobrze z punktu widzenia wizerunku.

  1. Apple – strona oficjalna
  2. Microsoft – strona oficjalna