Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 listopada 2018, 19:00

Wiedźmin Geralt najsławniejszym Polakiem – twierdzi katolickie czasopismo

Okładkę ostatniego numeru Tygodnika Powszechnego zdobi grafika z Geraltem z Rivii. Bohater serii Wiedźmin został uznany przez redakcję czasopisma za najbardziej znanego przedstawiciela naszego kraju na całym świecie.

Cyniczny zabójca potworów to nietypowy kandydat na najsławniejszego Polaka. - Wiedźmin Geralt najsławniejszym Polakiem – twierdzi katolickie czasopismo - wiadomość - 2018-11-23
Cyniczny zabójca potworów to nietypowy kandydat na najsławniejszego Polaka.

Kiedy wczoraj Tygodnik Powszechny zapytał na Twitterze o najsłynniejszego Polaka na świecie, chyba nikt nie był w stanie przewidzieć, na kogo padnie wybór redakcji. Swojego kandydata zamieściła na okładce najnowszego numeru. Według katolickiego czasopisma najbardziej rozpoznawalnym reprezentantem naszego kraju okazał się… wiedźmin Geralt z Rivii.

Pomijając nawet dyskusyjną kwestię narodowości Geralta, nazwanie fikcyjnej postaci „najsłynniejszym Polakiem” jest zaskakujące, zwłaszcza przez czasopismo katolickie. Owszem, można by sądzić, że miałoby ono wiele do powiedzenia na temat czarownika zabijającego potwory za pieniądze, ale spodziewalibyśmy się, że nie byłyby to ciepłe słowa. Tym bardziej, że sam Tygodnik Powszechny przyznaje, że Geralt zawdzięcza swoją renomę grom komputerowym, które raczej nie cieszą się dobrą sławą w polskich mediach. Według artykułu Marcina Napiórkowskiego seria Wiedźmin to „pierwszy polski superprodukt kulturowy z prawdziwego zdarzenia”, niczym marka Gwiezdne wojny.

Twórca wiedźmina nie ma wiele dobrego do powiedzenia na temat gier z Geraltem. - Wiedźmin Geralt najsławniejszym Polakiem – twierdzi katolickie czasopismo - wiadomość - 2018-11-23
Twórca wiedźmina nie ma wiele dobrego do powiedzenia na temat gier z Geraltem.

Autor publikacji wyraża też przekonanie, że choć Andrzej Sapkowski jest twórcą wiedźmińskiego uniwersum, to „dawno utracił on wyłączne panowanie nad stworzonym przez siebie światem na rzecz podmiotów dysponujących prawami do franczyzy”. Może to odnosić się do mocno krytycznej postawy pisarza do wiedźmińskiej trylogii, niezadowolonego ze swobodnego podejścia twórców do historii z książek. W przeszłości Sapkowski oświadczył, że nie uznaje wydarzeń z gier za kanoniczne i nie ukrywał swojej niepochlebnej opinii o cyklu oraz grach wideo w ogóle. Inna sprawa, że Sapkowski nie ma nic przeciwko serialowej adaptacji Wiedźmina tworzonej przez Netfliksa (via wywiad z magazynem Clarin). Adaptacji, która najpewniej nie powstałaby, gdyby nie sukces egranizacji stworzonych przez CD Projekt RED.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej