autor: Łukasz Szliselman
„W którym świecie żyjesz?” – kampania społeczna przeciw nadużywaniu Internetu i komputera
Ruszyła kampania społeczna „W którym świecie żyjesz?” przeciwko nadmiernemu spędzaniu czasu przed monitorem komputera. Czyżby kolejna bitwa niekończącej się wojny psychologów z miłośnikami wirtualnej rozrywki? Czy znów usłyszymy starą śpiewkę o tym, że Internet to zło, a jego użytkownicy składają się głównie z jednostek aspołecznych? A może tym razem poznamy jakieś rzeczowe argumenty?
Słońce świeci, za oknem słychać rozbawione dzieciaki, a Ty siedzisz przed komputerem? Koledzy chcą wyciągnąć Cię z domu, ale Ty wymawiasz się zaplanowanym rajdem w World of Warcraft? Dziewczyna nie może się do Ciebie dodzwonić, bo jesteś zajęty fragowaniem noobów? Zapomniałem, przecież nie masz dziewczyny.
Tak, mniej więcej, wygląda życie przeciętnego gracza/użytkownika Internetu według Polskiego Centrum Programu Safer Internet. 17 lipca w naszym kraju wystartowała akcja medialna pod hasłem „W którym świecie żyjesz?”, wymierzona w problem nadmiernego korzystania z komputera i Internetu przez dzieci i młodzież. Cel szczytny, ale forma, jak zwykle pozostawia sporo do życzenia.
Na prezentowanym spocie reklamowym widzimy kilka elementów ukazujących stereotypowy wizerunek gracza. Najwyraźniej niedożywiony nastolatek siedzi przed komputerem rodem z lat 90-tych i przy dźwiękach gry wojennej maltretuje klawiaturę, niczym bohater starych filmów o hakerach. Zresztą, zobaczcie sami:
Podobnie rzecz ma się ze spotem radiowym. Czy komputery i Internet to tylko gry? A co z serwisami społecznościowymi, pornografią, śmiesznymi obrazkami i filmikami? Za mało efektowne? Przecież spłycenie tematu zbyt długiego przesiadywania w Internecie i używania komputera do grania to pomyłka, zwłaszcza przy obecnym rozkwicie serwisów społecznościowych.
Akcja, oprócz spotów reklamowych, obejmuje rozpowszechnienie publikacji „Nadmierne korzystanie z komputera i Internetu przez dzieci i młodzież”, która, powołując się na wypowiedzi ekspertów, przybliża problem nadużywania Internetu i daje rady jak pomóc młodym użytkownikom.
Na oficjalnej stronie kampanii podano kilka danych statystycznych:
”Obecnie z Internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce aż 98 proc. dzieci w wieku 9-16 lat. Większość z nich zagląda do sieci codziennie lub prawie codziennie. (…) Z ostatniego badania EU Kids Online przeprowadzonego wśród dzieci z 25 państw Europy wynika, że niedojadanie lub niedosypianie z powodu surfowania po sieci deklaruje prawie 20 proc. polskich nastolatków. Ponad 30 proc. z nich odczuwa dyskomfort, kiedy nie ma dostępu do sieci, a 35 proc. przyznaje, że Internet ma niekorzystny wpływ na ich relacje z rodziną lub przyjaciółmi.”
Nie zrozumcie mnie źle, nadużywanie komputera jest realnym problemem, zwłaszcza wśród osób młodych. Doskonałym przykładem może być niedawne zdarzenie w Tajwanie, kiedy to nastolatek zmarł w szpitalu po tym jak przez niemal dwa dni bez przerwy grał w Diablo III.
- Osiemnastolatek umiera po czterdziestu godzinach nieprzerwanej gry w Diablo III (artykuł po angielsku)
Jak widać, sytuacje takie się zdarzają – może niezbyt często, ale jednak. Ciebie i Twoich znajomych prawdopodobnie nigdy nie spotka nic podobnego. Jednak warto się zastanowić: Czy nie tracę czegoś istotnego w życiu? Czy wirtualny świat nie stał się dla mnie ważniejszy niż ten rzeczywisty? Używanie Internetu, jak wszystko, wymaga zrównoważonego podejścia. Z drugiej strony, granie na emocjach i utrwalanie negatywnych stereotypów raczej nie prowadzi do zrozumienia i rozwiązania problemu. A co Wy o tym sądzicie?
- Publikacja Polskiego Centrum Programu Safesr Internet „Nadmierne korzystanie z komputera i Internetu przez dzieci i młodzież – problem, zapobieganie, terapia” (plik PDF)
- Informacja prasowa kampanii „W którym świecie żyjesz?” (plik PDF)
- Oficjalna strona kampanii „W którym świecie żyjesz?”