autor: Szymon Liebert
W co pograć za darmo #24 – Super Monday Night Combat, Of Light & Shadow, Poacher i Reprisal
Super Monday Night Combat to jedyna gra typu free-to-play w 24. przeglądzie najlepszych darmowych produkcji. Wszystkie pozostałe tytuły – Poacher, Reprisal oraz Of Light & Shadow są absolutnie bezpłatne i, co ważniejsze, naprawdę dobre.
Pierwsze miesiące 2012 roku obfitowały w ciekawe gry darmowe lub free-to-play. Wracamy więc do tradycji przybliżania Wam najciekawszych produkcji tego typu. Dzisiaj piszemy o Super Monday Night Combat, czyli bardzo udanej „docie” w wersji TPP. Przygotowaliśmy też coś dla fanów platformówek – dwa tytuły Of Light & Shadow i Poacher powinny wystarczyć Wam na parę godzin. Na deser jest jeszcze Reprisal, świetny hołd złożony serii Populous.
Moba: Super Monday Night Combat
Popularność gier typu MOBA może zaskoczyć – pojawiają się one pod wszelkimi możliwymi postaciami i na przeróżnych platformach. Jedną z moich ulubionych produkcji tego typu, w dodatku dostępnych w systemie free-to-play przyjaznym dla gracza, jest Super Monday Night Combat. Dzieło studia Uber Entertainment przenosi rozgrywkę znaną z League of Legends do postaci gry akcji TPP, w której wcielamy się w uczestników telewizyjnego show.
Podobnie jak w produkcji studia Riot Games, Super Monday Night Combat opiera się na zasadach obowiązujących w niemal każdej „docie”. Dwie drużyny graczy próbują przedostać się do bazy przeciwnika, aby zniszczyć jego kulę z pieniędzmi. Problem polega na tym, że osłonę przedmiotu mogą wyeliminować tylko automatyczne jednostki poruszające się po jednej z kilku ścieżek. Inną sprawą jest to, że każda ze stron dysponuje systemem wieżyczek.
Oczywiście, centralnym motywem w Super Monday Night Combat są herosi podzieleni na klasy reprezentujące role w drużynie. Każdy z nich to prawdziwe indywiduum dysponujące osobistymi umiejętnościami. Wielki goryl rzuca wybuchowymi beczkami, wojownik z mieczem wykonuje potężne ataki z bliska – do wyboru, do koloru. Podobnie jak w rasowej „docie”, podczas danego meczu rozwijamy postać na kilka sposobów, co pozwala stosować inne taktyki.
Siła Super Monday Night Combat polega na tym, że gra jest dobrze zaprojektowana i zabawna. Otoczka telewizyjnego show o gladiatorach daje twórcom ogromną swobodę w kwestii projektowania poziomów i postaci. Rozgrywka jest równie ciekawa. W podstawowym trybie zabawy gra nie jest może tak precyzyjna i szybka jak rasowa strzelanka, ale dzięki temu daje „fory” osobom, które zwykle unikają takich tytułów. Nawet oni mogą jakoś pomóc drużynie.
Inną sprawą jest to, że gra jest uczciwa, bo model free-to-play przypomina rozwiązania z League of Legends. Dostajemy kilku herosów za darmo oraz możliwość kupowania pewnych ulepszeń zarówno za walutę zdobywaną w grze, jak i prawdziwe pieniądze. Uber Entertainment rozwija prężnie swoją produkcję, regularnie wypuszczając łatki. Jedna z nich wprowadziła bardziej zręcznościowy tryb walki, odchodzący od zasad „doty” w wielu punktach. Wszystko to sprawia, że w SMNC spędziłem z 10 godzin nie płacąc ani złotówki, a bawiąc się dobrze.
Poziom darmowości: free-to-play. Mikropłatności nie przeszkadzają, bo dotyczą przedmiotów kosmetycznych lub pomniejszych modyfikatorów, z których większość można kupić za walutę zarabianą w grze.
Platformówka: Of Light & Shadow
Of Light & Shadow to platformówka stworzona przez grupę studentów, która łączy pomysły na konstrukcję rozgrywki z paru innych tytułów. Gra zaczyna się od prostego poziomu poświęconemu pierwszemu z dwóch bohaterów. Mr. Light potrafi po prostu skakać po platformach i musi unikać cienia. Druga z postaci dostępnych w produkcji, Dr. Shadow, jest już znacznie ciekawsza, bo może chodzić po ścianach i suficie.
Za pomocą tych dwóch postaci i paru innych patentów – czyli przede wszystkim pułapek i przeciwników – autorzy budują kolejne, w miarę ciekawe poziomy. Znajdziecie tu odrobinę kombinowania, trochę scen zręcznościowych i nieszczególnie wymagające wyzwania. Grę wykonano w całkiem ładnej, chociaż nieco skromnej oprawie graficznej i przyozdobiono przyjemną muzyką. W Of Light & Shadow można zagrać na klawiaturze lub padzie.
Produkcja została wypuszczona za darmo, bo nie jest szczególnie długa i ma parę niedociągnięć (np. sposób poruszania się bohatera). Mimo tego, gra jest całkiem klimatyczna, ładnie wykonana i ciekawa. Owszem, podobnych tytułów było sporo, ale autorom udało się zbudować w miarę wciągającą rozgrywkę, która zainteresuje fanów gatunku. Nie oczekujcie więc cudów, ale dajcie szansę Of Light & Shadow – na pewno nie będzie to stracony czas.
Poziom darmowości: za darmo.
W przeglądarce: Reprisal
Czasami twórcy gier wypuszczają za darmo absolutnie imponujące projekty, które mogłyby być sprzedawane po lekkim dopieszczeniu i rozbudowaniu. Reprisal jest zdecydowanie jednym z nich. Jon Caplin, twórca gry, postanowił przypomnieć nam klasyczną rozgrywkę o bóstwie wpływającym na życie poddanych – czyli coś w stylu serii Populous. Reprisal to nie tylko podróż w przeszłość, ale też pokaz tego, że w przeglądarce można zrobić ciekawe rzeczy.
W grze wcielamy się w istotę „nadzorującą” rozwój plemienia, który następuje przede wszystkim poprzez zbieranie magicznych totemów, rozsianych na kolejnych wyspach. Twórca Reprisal wprowadza do zasad rozgrywki w pierwszych poziomach, a potem komplikuje sprawy coraz bardziej. Pojawiają się wrogowie i inne przeciwności losu. Podobnie jak w Populous, możemy wpływać na szereg elementów: manipulować podłożem, czy przyzywać różne kataklizmy. Zabawa w „bóstwo” zawsze była satysfakcjonująca – podobnie jest i tutaj.
Jon Caplin nie kryje, że Reprisal jest hołdem złożonym wspomnianej serii studia Bullfrog. Chociaż gra nie wprowadza wielkich innowacji do rozgrywki, imponuje swoim wykonaniem, klimatem i rozgrywką. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, ze to debiutancka produkcja tego dewelopera. „Mam nadzieję, że gra przypomni graczom geniusz prostoty pierwszych gier o byciu bogiem” – mówi Caplin. Mi przypomniała, zobaczymy jak będzie z Wami.
Poziom darmowości: za darmo
Platformówka: Poacher
Ben Croshaw, znany też jako Yahtzee, jest popularnym dziennikarzem i autorem dziesiątek prześmiesznych recenzji z serii Zero Punctuation. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że gość robi przy okazji naprawdę zabawne gry. Producent ma na koncie między innymi serię przygodówek, czy skradankową produkcję złodziejską Trilby: The Art of Theft. Niedawno Croshaw wypuścił całkowicie za darmo nowy tytuł – komediową platformówkę Poacher.
W Poacher wcielamy się w Dereka Badgera, mieszkańca Yorkshire, dzierżącego wierną strzelbę i sypiącego żartami z rękawa (w dość trudnym do zrozumienia dialekcie). Bohater szybko trafia do przedziwnego świata, w którym roi się od fantastycznych istot – wróżek, przerośniętych królików i innych „bestii”. Zadaniem gracza jest oczywiście przedostanie się przez ten labirynt i pokonanie wszystkich przeciwników. A przy okazji poznanie zabawnej fabuły.
Poacher jest prostą platformówką, bo Yahtzee stworzył ją w doskonale znanym amatorskim twórcom Game Makerze, Podobnie jak większość poprzednich produkcji Croshawa, gra jest jednak przyjemna. W odróżnieniu od jego dotychczasowych dzieł, znajdziemy w niej więcej rozgrywki, a nieco mniej dialogów. Wciąż jest to jedna z tych gier, przy których raczej wymagana jest dobra znajomość angielskiego. Tylko wtedy docenicie poczucie humoru tego twórcy. Powyższy obrazek chyba jest wystarczającą zachętą do sprawdzenia Poacher.
Poziom darmowości: za darmo.
Archiwum artykułów:
- Część 23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mari0, The Kite.
- Część 22 - Renegade X – Black Dawn, Bitwa o Wesnoth, Timeslip, Cut The Rope.
- Część 21 - Dead Meets Lead, Star Trek Online, Minicraft, One and One Story.
- Część 20 – Nitronic Rush, BeGone, Space Quest II, Armed With Wings: Culimination.
- Część 19 - Lineage II, Hyper Princess Pitch, Marathon Trilogy, Alien Crusader.
- Część 18 – Vindictus, Daggerfall, N, Fail-Deadly.
- Część 17 – DC Universe Online, Stealth Bastard, Forsaken X, Desktop Dungeons.
- Część 16 – Rise of Immortals, Proto Thunder, Rusty Hearts, Keys of Gamespace.
- Część 15 – Age of Conan, APB: Reloaded, Ruins, Black Lodge 2600.
- Część 14 - Team Fortress 2, Forsaken World, ArmA II , The Cat and the Coup.
- Cześć 13 - Battlefield Play4Free, Spiral Knights, World of Tanks, Adore Puzzle.
- Część 12 – Mytheon, The Hunter, Dragon Age: Legends, Dreamlords, King’s Quest III.
- Część 11 – Champions Online, Project Blackout, Bloodline Champions, Duty Calls, PaperPlane.
- Część 10 – Spelunky, War Rock, RaceRoom, Harms Way, Doritos Crash Course, Magritte.
- Część 9 - Handball Challenge Training Camp Vol.2, Global Agenda, Super Crate Box, Solace.
- Część 8 - League of Legends, Privates, Alien Swarm, Moonbase Alpha, Coma, Alien Zombie Death.
- Część 7 - Alliance of Valiant Arms, Shakes & Fidget - The Game, DROD: Architects’ Edition, Spectre, Teeworlds.
- Część 6 - Volvo: The Game, Quake Live, Trilby: The Art of Theft, Puddle, JamLegend.
- Część 5 - Alien Arena 2010, Ben There Dan That!, Puzzle Bloom, Battleswarm: Field of Honor, Dreamside Maroon.
- Część 4 - Death Rally, Bejeweled Blitz, Devil's Tuning Fork, Quantasm, AirRivals.
- Część 3 - Attack of the 50ft Robot!, Legends of Zork, Gear, Wolf Team, Buggy Race.
- Część 2 - Combat Arms, osu!, FarmVille, Igneous, Peggle: World of Warcraft Edition, Peggle Extreme.
- Część 1 - Hedgewars, Frets on Fire, Warsow, Out of Order, Theseus: Return of the Hero.