Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 listopada 2021, 14:55

Wojny w Victorii 3 będą bardzo kosztowne

Ekipa Paradox Interactive opublikowała nowy dziennik deweloperski przybliżający kolejne elementy, jakie znajdą się w grze Victoria 3. Tym razem skupiono się na stronie ekonomicznej wojen.

W SKRÓCIE:
  1. Wypuszczono nowy dziennik deweloperski Victorii 3.
  2. Skupiono się w nim na ekonomicznej stronie działań wojennych.
  3. Dowiadujemy się chociażby, że prowadzenie konfliktów grze będzie niezwykle kosztowne.

Victoria 3 to gra, na którą miłośnicy wielkich strategii od firmy Paradox Interactive z pewnością czekają z niecierpliwością. Choć wciąż nie wiemy, kiedy położymy ręce na tej produkcji, jej twórcy cały czas podgrzewają atmosferę, co rusz publikując dzienniki deweloperskie, obrazujące, jakie elementy znajdą się w grze. Przez ostatnich kilka tygodni skupiali się oni na opisywaniu kwestii militarnych. Dowiedzieliśmy się między innymi, że w tej części nie pojawi się możliwość indywidualnego wydawania rozkazów, określających, gdzie dana armia ma się udać bądź który konkretnie region zaatakować (jak miało to miejsce w poprzedniej odsłonie), a jedynie opcja wysyłania żołnierzy i generałów na front oraz dawania im ogólnych poleceń strategicznych, które ci będą wykonywali automatycznie. Natomiast w najnowszym wpisie deweloperzy omówili stronę ekonomiczną wojny.

Wojny w Victorii 3 będą bardzo kosztowne - ilustracja #1
Wojny są kosztowne.

Przede wszystkim twórcy starali się, by Victoria 3 odwzorowywała to, jak bardzo kosztowne są działania wojenne. Są one w stanie zupełnie postawić na głowie całą gospodarkę danego kraju. Należy zacząć od tego, że wszystkie powołane pod broń armie zużywają dwa razy więcej zasobów niż normalnie. Tworzy to ogromne zapotrzebowanie na produkty, które są dla nich niezbędne, a które trzeba jakoś wytworzyć bądź też kupić, oczywiście po zawyżonych cenach, gdyż przywódcom innych państw nie ujdą uwadze nasze pilne potrzeby. Szykując się do starcia z innym krajem, należy zatem mieć pewność, że przemysł będzie w stanie pociągnąć gospodarkę, zakłóconą blokadami handlowymi oraz niedoborami robotników.

Nie należy bowiem zapominać, że masowy pobór do wojska, który możemy aktywować dopiero po wybuchu konfliktu bądź w momencie, gdy nasze państwo prowadzi aktywną grę dyplomatyczną, sprawi, że mniej osób będzie mogło pracować w fabrykach. Jeśli pominiemy to w naszych planach, wówczas zaryzykujemy, że nie zapewnimy odpowiedniego zaopatrzenia armiom na froncie i stworzy się swego rodzaju błędne koło.

Oczywiście trzeba też pamiętać, by przygotować odpowiednią infrastrukturę w poszczególnych prowincjach. Zapewni ona właściwy łańcuch dostaw dla naszych wojaków. Zmusi to też do pewnego rodzaju myślenia strategicznego, na przykład z których rejonów naszego państwa mamy najlepszy transport, by jak najszybciej przemieścić poborowych żołnierzy oraz zapasy do nich na linię frontu.

W Victorii 3 ma istnieć kilka typów wojsk – począwszy od pospolitego ruszenia, a na regularnej armii skończywszy. Konieczne okaże się odpowiednie ich dobranie w zależności od naszych możliwości gospodarczych, praw obowiązujących w naszym państwie oraz ogólnego poziomu zaawansowania.

Każdy typ armii wyróżni się mocnymi i słabymi stronami. Na przykład rzeczone pospolite ruszenie będzie względnie tanie w utrzymaniu w czasie pokoju, lecz bardziej kosztowne w trakcie wojny i potrzeba będzie dużo czasu, by je odpowiednio zorganizować. Natomiast regularni żołnierze nie tylko mają być praktycznie od razu gotowi do wymarszu na front, jeśli zajdzie taka potrzeba, i nie wymuszą na nas zbyt wielkiego dodatkowego poboru wśród cywilów, ale również zwiększą Prestiż naszego państwa. Ponadto pozwolą na bardziej elastyczną konfigurację tego, jakie typy batalionów znajdą się w danej armii. Mają jednak wymagać odpowiedniej technologii.

W Victorii 3 gospodarka państw nie ucierpi jednak wyłącznie w trakcie samej wojny. Gdy opadnie już kurz bitewny, regiony, które zostały dotknięte walkami, będą potrzebowały trochę czasu, by powrócić do dawnej wydajności. Co ciekawe, nie będzie to zobrazowane wyłącznie statystykami, ale również na mapie w formie graficznej. Dobrze widać to na obrazku poniżej.

Wojny w Victorii 3 będą bardzo kosztowne - ilustracja #2
Wojny odcisną piętno na prowincjach.

Widać zatem, że konflikty zbrojne w Victorii 3 niekoniecznie będą najbardziej opłacalną metodą dochodzenia swoich praw. Czasem jednak okażą się konieczne. Zatem nawet jeśli postawimy w trakcie zabawy na dyplomację, to cały czas będzie trzeba pamiętać o słynnej łacińskiej sentencji – Si vis pacem, para bellum (Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny).

  1. Oficjalna strona Paradox Interactive

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. W GRYOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii oraz gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube.

więcej