Twórcy Valheim ostro o płatnych modyfikacjach, gracze przyznają im rację
Twórcy gry Valheim mocno wypowiedzieli się przeciwko płatnym modyfikacjom do swojej produkcji.
Valheim nie wspiera oficjalnie modów, ale nie przeszkodziło to kreatywnym graczom w opracowaniu wielu ciekawych fanowskich projektów do tej produkcji. Od pewnego czasu kontrowersje w tej społeczności budzi kwestia płatnych modyfikacji i deweloperzy gry, czyli ludzie ze studia Iron Gate, wreszcie zabrali głos w tej sprawie.
- Twórcy gry zadeklarowali, że mody nie mogą być płatne.
- Według nich niedopuszczalny jest wymóg płacenia za dostęp do modyfikacji. Obejmuje to również sytuacje, gdy niektóre elementy projektu są darmowe, a inne płatne.
- Twórcy nie mają za to nic przeciwko temu, aby autorzy modów zarabiali za pomocą datków ze strony graczy, o ile tylko są one dobrowolne. Tutaj chodzi o zapobieżeniu sytuacji, gdy modyfikacje są dostępne np. tylko dla osób opłacających subskrypcję na Patreonie.
- Oświadczenie Iron Gate ma jedynie postać deklaracji i twórcy gry na razie nie grożą żadnymi konsekwencjami dla osób sprzedających mody. Nietrudno jednak sobie wyobrazić, że może to ulec zmianie, jeśli apel deweloperów zostanie zignorowany.
- Reakcje fanów na deklarację twórców gry są w zdecydowanej większości pozytywne.
Płatne mody = duże kontrowersje
Płatne mody budzą od zawsze duże kontrowersje. Wystarczy wspomnieć o awanturze sprzed lat, którą wywołało wprowadzenie takiego rozwiązania przez studio Bethesda. Reakcja graczy była tak negatywna, że ostatecznie firma je porzuciła. Z podobnych pomysłów szybko musiało wycofać się także Valve.
Wątpliwości graczy względem płatnych modów są łatwe do zrozumienia.
- Modyfikacje bazują przecież na cudzych grach, więc ich sprzedawanie budzi wątpliwości.
- Do tego zdarza się, że takie płatne projekty wykorzystują elementy z innych darmowych modów lub komercyjnych gier.
Jednak nie wszystkie społeczności fanowskie podchodzą w taki sposób do kwestii płatnych modów. Jednym z rzadkich wyjątków jest gatunek symulatorów, gdzie gracze nie mieli problemów z kupowaniem modyfikacji Over Flander Fields do Combat Flight Simulator 3, Full Canvas Jacket do Red Baron 3D czy niezliczonych fanowskich projektów do serii Microsoft Flight Simulator.
- Tutaj jednak sytuacja jest o tyle inna, że są to relatywnie niszowe społeczności, które nie są rozpieszczane przez oficjalne premiery.
- Dlatego gracze traktują te mody jako nieoficjalne dodatki, będące jedynym sposobem na rozwój swoich ukochanych tytułów.
W tej kwestii podzielone są za to zdania wśród fanów cyklu The Sims. Firma Electronic Arts niby zabrania płatnych modów, ale pozostawia furtkę w postaci możliwości pobierania opłat za wczesny dostęp do modyfikacji i ta opcja bywa nadużywana. Część z graczy bawiących się w tę serię nie toleruje tego typu rozwiązań, podczas gdy innym to nie przeszkadza.
Garść dobrych darmowych modów do Valheim na start
Jeśli chcecie pobawić się modami do Valheim, to przygodę z fanowskimi kreacjami do tej gry polecamy zacząć od następujących projektów:
- BuildShare – to system save’ów dla budynków. Dzięki niemu raz wybudowaną strukturę możecie odtworzyć w innej rozgrywce, bez konieczności ręcznego odbudowywania.
- Epic Loot – jeden z najpopularniejszych modów do Valheima. Dodaje znany z RPG-ów akcji pokroju serii Diablo system lootu, czyli specjalnych przedmiotów gromadzonych podczas rozgrywki ze skrzyń i ciał wrogów.
- Project Auga – mod gruntownie przerabia interfejs użytkownika, tak aby był zarówno ładniejszy, jak i bardziej funkcjonalny.
- Valheim Legends – mod wzmacnia elementy RPG, np. poprzez dodanie klas postaci.
- Valheim Plus – zdecydowanie najpopularniejszy mod do tej gry. Projekt ulepsza praktycznie każdy aspekt systemu craftingu i pozwala na znacznie swobodniejsze konfigurowanie rozgrywki.