Tencent szykuje się do wielkich przejęć w branży gier, na celowniku głównie Europa
Chiński gigant Tencent zamierza zwiększyć inwestycje w zachodnie firmy z branży gier. Interesują go głównie przejęcia deweloperów i wydawców, w tym zwłaszcza tych z Europy.
Jak donosi Reuters, koncern Tencent ma w planach liczne przejęcia w branży gier.
- Do tej pory Tencent koncentrował się na inwestowaniu w mniejsze firmy, z których wiele było zlokalizowanych w Chinach. Do tego najczęściej chiński gigant kupował jedynie mniejszościowe udziały. Teraz podejście firmy ma ulec zmianie.
- Według źródeł agencji Reutera Tencent chce przejąć większościowe udziały w wielu zachodnich firmach. Jako główny cel zakupów podawani są europejscy deweloperzy i wydawcy.
- Możliwe, że jednym z nich będzie Ubisoft. Tencent ma obecnie 11% udziałów w firmie (z opcją zwiększenia ich do 17%), ale ostatnio dał do zrozumienia, że celuje w znacznie więcej.
- Zmiana strategii inwestycyjnej wynika z sytuacji na rynku chińskim, którego wzrost mocno wyhamował. Sytuację pogarsza fakt, że tamtejsza branża jest mocno regulowana i przed premierą produkcje muszą zostać dopuszczone do dystrybucji. Co więcej, tamtejszy rząd wprowadza co chwila kolejne regulacje, mające ograniczyć czas spędzamy na graniu przez niepełnoletnich.
- Tencent to obecnie największa firma w branży gier pod względem przychodów. Dlatego, aby utrzymać wzrost musi mocniej inwestować w rynki inne niż chiński.
Oczywiście należy wspomnieć, że przejmowanie pakietów kontrolnych lub wprost wykupywanie studiów nie jest niczym nowym dla Tencentu. W lutym tego roku Chińczycy przejęli 1C Entertainment, a wraz z nim m.in. polską Cenegę. Koncern jest również właścicielem m.in. studiów Fatshark, Funcom, Grinding Gear Games, Klei Entertainment, Riot Games, Sharkmob, Supercell, Turtle Rock Studios oraz Yager Development.
Teraz po prostu ten proces ma zostać mocno zintensyfikowany, a strategia rozwoju skoncentruje się na przejmowaniu kontroli nad wartościowymi podmiotami, a nie jedynie na uzyskiwaniu w nich mniejszościowych udziałów. Do tego firma ograniczyła niemalże do zera inwestycje w Chinach i koncentruje się na rynkach zachodnich.
Branża gier się konsoliduje
Najnowsze wieści z Tencentu to kolejny przykład konsolidacji w branży gier. Dużych zakupów dokonały ostatnio firmy Microsoft (m.in. Bethesda i czekające na akceptację przejęcie Activision Blizzard) i Sony (Bungie i Nixxes). Z kolei europejska grupa Embracer wydaje się kupować kolejne studia niemalże co miesiąc. Niedawno pisaliśmy również, że Arabia Saudyjska zamierza zainwestować kilkadziesiąt miliardów dolarów w rynek gier i przejąć jednego z kluczowych wydawców tej branży.