Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 16 grudnia 2010, 09:13

autor: Piotr Doroń

Sukces drugiej edycji akcji Humble Indie Bundle

Mając w pamięci sukces pierwszej edycji akcji Humble Indie Bundle, można było spodziewać się, że również jej druga odsłona będzie się cieszyć wielką popularnością. Wszyscy lubimy przecież wspierać organizacje charytatywne. Rezultat osiągnięty w pierwszym dniu trwania promocji przerósł jednak oczekiwania wszystkich zainteresowanych osób.

Mając w pamięci sukces pierwszej edycji akcji Humble Indie Bundle, można było spodziewać się, że również jej druga odsłona będzie się cieszyć wielką popularnością. Wszyscy lubimy przecież wspierać organizacje charytatywne. Rezultat osiągnięty w pierwszym dniu trwania promocji przerósł jednak oczekiwania wszystkich zainteresowanych osób.

W ciągu 24 godzin od dnia uruchomienia akcji Humble Indie Bundle #2, na zakup zestawu gier niezależnych zdecydowało się aż 70 tysięcy osób. W tym czasie wygenerowali oni przychód w wysokości aż 500 tysięcy dolarów! Aktualnie wynik ten jest jeszcze lepszy – kształtuje się na poziomie blisko 667 tysięcy dolarów (na co składa się ponad 91 tysięcy transakcji) i ciągle rośnie (stan z godziny 9:15).

Sukces drugiej edycji akcji Humble Indie Bundle - ilustracja #1

Statystyki akcji Humble Indie Bundle #2

Wśród donatorów, którzy zdecydowali się zainwestować w zestaw niezależnych gier – składający się z gier Braid, Machinarium, Osmos, Revenge of the Titans oraz Cortex Command (dwie ostatnie w wersji beta) – największe kwoty, znalazło się wiele znanych osobistości rynku gier. Na pierwszym miejscu widnieje notch, czyli Markus Persson, znany szerzej jako twórca wyjątkowego Minecrafta (2000 dolarów). Ponadto w pierwszej dziesiątce znajduje się fourzerotwo, czyli Robert Bowling (odpowiedzialny za kontakty z klientami studia Infinity Ward), który wyłożył 500 dolarów.

Na tę chwilę osoby, które wzięły udział w akcji, płaciły średnio 7,32 dolarów za pojedynczy egzemplarz zestawu Humble Indie Bundle. Najbardziej hojnymi graczami są użytkownicy Linuksa, którzy przekazują na ten cel średnio 13,69 dolarów. Na kolejnym miejscu plasują się posiadacze Maców (8,26 dolarów), wyprzedzający właścicieli pecetów z zainstalowanym Windowsem (6,11 dolarów). Nie przeszkodziło to jednak użytkownikom korzystającym z systemu operacyjnego Microsoftu przeznaczyć na rzecz promocji największej sumy pieniędzy (jest ich zwyczajnie najwięcej). W przypadku Linuksa i Maca można mówić o remisie.

Przypominamy, że w przypadku Humble Indie Bundle gracze sami decydują, ile zapłacą za zestaw. Może to być nawet ledwie kilka centów. Warto jednak przekazać na ten cel większą sumę, gdyż część zysku ze sprzedaży idzie na cele charytatywne. Również o tym decydują sami gracze. Wszystkie gry zawarte w zestawie działają na systemach operacyjnych Windows, OSX oraz Linux i pozbawione są jakichkolwiek zabezpieczeń antypirackich. Oddzielnie na ich zakup musielibyśmy przeznaczyć ok. 85 dolarów.

Przypominamy, że pierwsza edycja Humble Indie Bundle przyniosła przychód w wysokości 1,273,588 dolarów. Akcję wsparło 138,811 donatorów (płacąc średnio 9,17 dolarów). Na rzecz organizacji Penny Arcade's Child's Play oraz Electronic Frontier Foundation przekazano wówczas odpowiednio 188,578 dolarów i 183,601 dolarów. Reszta wpadła do kieszeni twórców gier wchodzących w skład kompilacji.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej