Spore na liście 50-ciu najlepszych wynalazków 2008 roku według magazynu Time
Amerykański tygodnik Time umie doceniać nowoczesne technologie. W grudniu 2006 r. osobowością roku zostaliśmy my – użytkownicy Internetu, w ramach docenienia rewolucji Web 2.0. Dziś Time prezentuję listę najciekawszych wynalazków roku, na której znalazła się gra Spore.
Amerykański tygodnik Time umie doceniać nowoczesne technologie. W grudniu 2006 r. osobowością roku zostaliśmy my – użytkownicy Internetu, w ramach docenienia rewolucji Web 2.0. Dziś Time prezentuję listę najciekawszych wynalazków roku, na której znalazła się gra Spore.
Zapowiadany jako coś w rodzaju rewolucji w świecie gier, Spore generalnie został przyjęty przychylnie przez środowisko (serwis Metacritic mówi o średniej ocen na poziomie 84), ale przez samych graczy już mniej (wspomniany Metacritic pokazuje, że oceny użytkowników są dużo mniej przyjazne – niecałe 5/10). Na GOLu sytuacja wygląda nieco lepiej (8/10 w recenzji, 8,2/10 w ocenie czytelników), ale kontrowersje dotyczące gry Willa Wrighta z pewnością są zauważalne. O grze się jednak mówi, a to przekłada się na sprzedaż –2 miliony kopii należy uznać za sukces.
Spore zostało również zauważone przez ludzi z Time'a układających wspomnianą listę 50-ciu najciekawszych wynalazków mijającego roku. Gra Wrighta uplasowała się na dwudziestej pozycji z tytułem „gra o wszystkim”. Opis głosi: „To świętokradztwo, geniusz lub obie te rzeczy – wziąć całą ewolucję gatunku, od jednokomórkowej molekuły po odkrywające galaktykę świadome organizmy – i zamienić w grę wideo. Ale dokładnie to zrobił Will Wright. Jest to człowiek, który stworzył Simsy – grę o codziennym życiu na przedmieściach, ale najwyraźniej stwierdził, że panorama ludzkich zachowań jest zbyt ograniczająca, bowiem spędził siedem lat tworząc Spore: grę, w której gracze projektują własną formę życia i prowadzą ją przez różne aspekty rozwoju, prze całe wieki, od barbarzyństwa po cywilizację.”
I pięknie to wygląda, trzeba przyznać. Sam koncept gry również jest niezwykły, choć trzeba przyznać, że towarzystwo, w jakim Spore się znalazło, jest co najmniej nietuzinkowe. Przykłady? Miejsce 49. Jedzenie ulepszane dźwiękiem – pewien kucharz odkrył, że ostrygi podawane przy akompaniamencie dźwięków morza wydają się o 30% bardziej słone, niż gdy są jedzone przy odgłosach wydawanych przez zwierzęta hodowlane. Miejsce 24. Bioniczne szkła kontaktowe – uzbrojone w mikroskopijne diody LED wyświetlają proste obrazy bezpośrednio na oku. Miejsce 9. - Internet w kosmosie, a miejsce 1. to komercyjny test DNA. Jak widać lista jest niebanalna. Całość odnajdziecie pod tym adresem.
A na sam koniec – gratulacje Willu Wrighcie, gratulacje Spore!