futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 1 grudnia 2021, 14:38

SpaceX ma kłopoty, możliwe nawet bankructwo; Elon Musk wzywa do pracy w weekend

SpaceX ma problemy finansowe i to poważne. Elon Musk wzywa pracowników do pracy w weekend nad silnikami do statku kosmicznego. Nad projektem Starship i całą firmą zawisło widmo bankructwa?

W SKRÓCIE:
  • SpaceX w tarapatach, prace nad Starshipem przeciągają się przez kłopoty z rozwojem silników Raptor;
  • Elon Musk nie wyklucza nawet możliwości bankructwa SpaceX.

Elon Musk rozesłał niepokojący e-mail do swoich pracowników. SpaceExplored jako jeden z pierwszych serwisów podał do wiadomości publicznej jego treść. Założyciel SpaceX wzywa w nim swoich pracowników do pracy w weekend, argumentując to poważną i trudną sytuacją. Czarne chmury zebrały się nad SpaceX – Elon potwierdza to w późniejszym wpisie na Twitterze, nie wykluczając w nim nawet bankructwa.

Miałem zamiar wziąć ten weekend wolny, jako mój pierwszy wolny weekend od dłuższego czasu, ale zamiast tego będę na linii Raptora przez całą noc i przez cały weekend. O ile nie masz ważnych spraw rodzinnych lub nie możesz fizycznie wrócić do Hawthorne, twoje ręce są potrzebne, by wyjść z tego, co jest, szczerze mówiąc, katastrofą.

Problem polega na kłopotach produkcyjnych związanych z silnikami Raptor. SpaceX może nie zdążyć na czas z przygotowaniem statku kosmicznego Starship, który ich używa. A przecież firma Elona Muska zawarła z NASA kontrakt wart 2,9 miliarda dolarów dotyczący nowych, załogowych misji księżycowych, w których Starship ma grać główną rolę. Także druga generacja satelitów Starlink wymaga nowego statku kosmicznego. Satelity te są większe i cięższe od dotychczasowo wysyłanych – rakiety Falcon 9 mogą nie podołać zadaniu dostarczania ich na orbitę.

Silnik Raptor

Silnik rakietowy opracowany dla statku kosmicznego Starship. Zasilany jest paliwem o nazwie „methalox”, czyli mieszaniną ciekłego tlenu i ciekłego metanu. Waży (na sucho) 1,5 tony i mierzy 3,1 metra długości. W próżni jego ciąg może osiągnąć nawet 2000 kN. To niemal czterokrotnie więcej, niż może wyprodukować silnik Merlin, stosowany w rakiecie Falcon 9.

SpaceX ma kłopoty, możliwe nawet bankructwo; Elon Musk wzywa do pracy w weekend - ilustracja #1
Dolna część statku kosmicznego Starship z widocznymi dwoma rodzajami silników Raptor. Źródło: SpaceX

Niestety kryzys związany z produkcją Raptorów jest znacznie poważniejszy, niż wydawało się jeszcze kilka tygodni temu. W miarę jak zagłębialiśmy się w problemy po odejściu poprzedniego kierownictwa wyższego szczebla, okazały się one [problemy – dop. autor] niestety o wiele poważniejsze, niż podawano. Nie ma sposobu, aby to załagodzić.

To fragment wiadomości e-mail od Elona Muska do pracowników. Informuje w niej też o problemach kadrowych i zwolnieniach na wysokim szczeblu. Nałożenie na siebie paru negatywnych czynników sprawiło, że sytuacja wygląda niewesoło i Elon w treści wspomina nawet o możliwości bankructwa SpaceX:

Sprowadza się to do tego, że stoimy przed realnym ryzykiem bankructwa, jeśli w przyszłym roku nie uda nam się osiągnąć wskaźnika lotów Starship co najmniej raz na dwa tygodnie.

Podobny ton pojawia się także we wpisie na Twitterze:

Jeżeli poważna globalna recesja spowodowałaby spadek dostępności kapitału / płynności finansowej w czasie, gdy SpaceX traciłby miliardy na Starlink i Starship, to bankructwo, choć wciąż mało prawdopodobne, nie jest niemożliwe.

Najważniejsze jednak, że mimo kłopotów Elon Musk nie traci humoru i żartobliwie reklamuje oryginalny cybergwizdek od Tesli:

Nie trać pieniędzy na tę głupią ściereczkę od Apple, kup zamiast tego nasz gwizdek!

W sumie nawet fajny i szkoda, że oferta wygląda na limitowaną.

SpaceX to znaczny wkład w rozwój technologii kosmicznej, ale nie doceniamy roli Chińczyków w tej dziedzinie. Poczytaj, jak widziana jest przestrzeń kosmiczna z perspektywy „państwa środka”.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej