futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 10 listopada 2021, 19:15

Sony zawarło ważny sojusz z TSMC, wspólna fabryka już wkrótce

Sony będzie współpracować z TSMC w budowie nowej fabryki półprzewodników w Japonii. Przedsięwzięcie ma zaadresować deficyty układów scalonych. Czy w związku z tym ceny PS5 spadną?

W SKRÓCIE:
  • 7 miliardów dolarów ma kosztować nowa japońska fabryka półprzewodników – wspólne przedsięwzięcie firm TSMC i Sony.

Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) – tak będzie się nazywać spółka, która powstanie z inicjatywy TSMC (tajwańskiego producenta półprzewodników) i Sony (a dokładniej Sony Semiconductor Solutions Corporation). To pierwsze kroki ku zrealizowaniu przedsięwzięcia, które może poprawić sytuację na rynku układów scalonych. W Japonii ma powstać fabryka wafli krzemowych, a jej budowa pochłonie 7 miliardów dolarów.

Skoro uczestniczy w tym Sony, można by pomyśleć, że dzięki temu będzie można łatwiej kupić konsolę PlayStation 5. Niestety muszę zmartwić graczy – nowa fabryka będzie wytwarzać chipy w starszych technologiach 22 nm i 28 nm. Chodzi tutaj o prostszą elektronikę – układy w motoryzacji, AGD i RTV. W sytuacji, gdy brakuje chipów w niemal każdej dziedzinie, otwarcie nowej fabryki półprzewodników odciąży istniejące kuźnie, co pewnie pozytywnie wpłynie także na dostępność podzespołów komputerowych i konsol.

Budowa placówki ma się rozpocząć w 2022 roku, a produkcja ruszyć w 2024 roku. Sony nie będzie miało zbyt dużego w tym udziału, ma być on mniejszy niż 20%, gdyż firma zainwestuje maksymalnie pół miliarda dolarów. Spółka JASM liczy na finansowe wsparcie japońskiego rządu, który miałby pokryć część budżetu. Omawiana fabryka to tylko część planów TSMC, które zamierza zainwestować 100 miliardów dolarów w rozbudowę produkcji w kilku miejscach na świecie – m.in. w USA (Arizona).

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej