Śmierć PS3 po 19 latach. Gracz nagrał zgon kultowej konsoli
Użytkownik podzielił się krótkim nagraniem, które pokazuje koniec życia jego PlayStation 3. Inni gracze szybko jednak doradzili, w jaki sposób można jeszcze uratować PS3.
Xbox 360 ma swój red ring of death, a w przypadku PS3 możemy spotkać się z yellow light of death lub red light of death. Drugi sygnał zobaczył internauta na swoim prawie dwudziestoletnim PlayStation 3. Na krótkim nagraniu pokazał, że faktycznie diody wyświetliły sygnał błędu, co oznaczałoby koniec życia konsoli. Niektórzy jednak uważają, że jest rozwiązanie, które pomogłoby konsoli, choć sprawa nie jest taka prosta.
Jak uratować życie PS3?
Posiadaczem wadliwego PS3 jest użytkownik Natural_Potential570, który na subreddicie r/playstation podzielił się wspomnianym materiałem wideo. Poza wspólnym pożegnaniem część użytkowników proponowała rozwiązania i jednym z podstawowych była wymiana pasty termoprzewodzącej i termopadów, co miałoby obniżyć temperatury konsoli.
Takie działanie jednak jest krótkotrwałe i już w ciągu kilku miesięcy PlayStation 3 może ponownie odmówić posłuszeństwa. Dlatego inną opcją mógłby być reballing. Ta skomplikowana operacja polega na ponownym umieszczeniu nowych kulek cyny na układzie BGA procesora. W pierwszej kolejności trzeba usunąć wszystkie stare kulki z powierzchni procesora oraz wyczyścić pola lutownicze na płycie głównej.
Koszt reballingu lub wymiany procesora PS3 zależy od serwisu. Ceny zazwyczaj wahają się od 200 zł do 350 zł.
Metoda cieszy się największym poklaskiem, ale problemem jest temperatura, jaka jest wymagana do skutecznego reballingu. Ma być znacznie wyższa od tej, do jakiej przygotowano podzespoły PS3, co może wpłynąć negatywnie na późniejsze działanie procesora. Prawdopodobnie najskuteczniejszą metodą jest całkowita wymiana 90 nm GPU oryginalnego PS3 na 65 nm lub 40 nm jednej z późniejszych wersji PlayStation 3, które mają być znacznie mniej awaryjne.
Jednym z sygnałów, że wkrótce PS3 może wyświetlić YLOD lub RLOD jest głośniejsza niż zazwyczaj praca wentylatora. To pierwsza sugestia, że konsola zaczęła osiągać niebezpieczne temperatury. Kolejnym są wyświetlane komunikaty błędu 1601 i 1701 oraz samoczynne wyłączanie konsoli. Temat wciąż jest aktualny, ponieważ PS5 nie oferuje zadowalającej kompatybilności wstecznej.
Według doniesień Sony ma pracować nad prawdziwą funkcją kompatybilności wstecznej, ale na razie coraz więcej osób sięga po używane PlayStation 3, żeby zagrać w klasyki 7. generacji konsol. Na szczęście częściej mówi się o zachowywaniu gier.