futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 11 maja 2020, 12:05

Rozszerzona rzeczywistość w soczewkach kontaktowych

Mojo Vision pracuje nad soczewkami, które wyświetlą elementy rozszerzonej rzeczywistości. Startup zebrał już niemal 160 mln dolarów.

Rozszerzona rzeczywistość w soczewkach kontaktowych - ilustracja #1
Rozszerzona rzeczywistość tuż przed okiem

Wielkie miasto, w którym jesteśmy pierwszy raz. Przed naszymi oczami wyświetlają się wskazówki wiodące prosto do celu. Nikt inny tego nie widzi. Dyskretnie i sprawnie zdążamy na ważne spotkanie. Brzmi jak technologia z filmu science fiction? Taka może być rzeczywistość i to w nieodległej przyszłości. Firma Mojo Vision pracuje nad soczewkami, które będą wyświetlać różnego rodzaju informacje.

W SKRÓCIE:
  • Mojo Vision pracuje nad soczewkami z funkcją rozszerzonej rzeczywistości;
  • zespół pozyskał już niemal 160 mln dolarów, które przeznaczy na rozwój projektu;
  • powstał wyświetlacz microLED o największym na świecie zagęszczeniu pikseli – 14 tys. PPI.

Projekt został zapoczątkowany w 2015 roku. Zdobył zaufanie wielu firm, takich jak HP, Motorola, Google i LG. Dotychczas na jego rozwój zebrano niemal 160 mln dolarów. Choć na razie nie da się określić nawet przybliżonej daty skonstruowania gotowego produktu, pewne sukcesy na tym polu zostały już odniesione. Udało się opracować wyświetlacz microLED o rekordowym zagęszczeniu pikseli 14000 ppi (pikseli na cal).

Rozszerzona rzeczywistość w soczewkach kontaktowych - ilustracja #2
Wyświetlanie lokalizacji. Źródło: Mojo Vision

Istnieją już pierwsze działające prototypy, prezentujące działanie tego mikroskopijnego ekranu. Wyświetla on obecnie głównie tekst w kolorze zielonym. Niewykluczone jednak, że finalne urządzenie będzie miało większe możliwości. Przed ekipą stojącą za projektem pozostaje wiele problemów do rozwiązania. Jednym z nich jest zasilanie. Docelowo soczewka posiadać będzie baterię wystarczającą na cały dzień. Dotychczasowe prototypy były zasilane zewnętrznie.

Urządzenie ma zawierać sensory położenia, moduły komunikacyjne, a także kamerkę do rozpoznawania obrazu. Wszystko musi mieć mikroskopijne rozmiary i niewielki apetyt na energię. Soczewka AR Mojo Vision będzie produktem medycznym, więc musi być dopuszczona do użytku przez FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków, odpowiednikiem w Polsce jest Główny Inspektorat Farmaceutyczny). Zostanie wykonana z materiału przenikalnego, aby umożliwić zaopatrywanie rogówki w tlen.

Rozszerzona rzeczywistość w soczewkach kontaktowych - ilustracja #3
Soczewka AR jako pomoc dla niedowidzących. Źródło: Mojo Vision

Takie rozwiązanie może mieć wiele zastosowań. Oprócz wyświetlania wskazówek lokalizacyjnych w sytuacji, którą opisałem we wstępie będzie mogło rozpoznawać obiekty i podawać informacje o nich. Dzięki podświetlaniu kształtów pomoże osobom niedowidzącym orientować się w otoczeniu. Prawdopodobnie takie osoby jako pierwsze skorzystają z soczewek. Dopiero po sprawdzeniu się produktu jako pomoc medyczna, zostanie on wypuszczony na rynek komercyjny.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej