Rocznica Steama przypomniała o największej porażce Valve z 2018 roku
Na rocznicowej stronie Steama przywołano wiele udanych premier. Wśród nich nie zabrakło również jednej z największych porażek Valve.
Steam świętuje 20. rocznicę istnienia. Z tego powodu firma Valve przypomniała użytkownikom najważniejsze momenty z każdego roku działalności platformy, w tym największe premiery gier. Niektórzy z nich zauważyli, że na liście nieoczekiwanie znalazła się również jedna z najbardziej dotkliwych porażek Valve.
Valve przypomina swoją porażkę
Wspomniana porażka to Artifact z 2018 roku, który jest dostępny w modelu free-to-play. Tytuł będący grą karcianą bazującą na jednym z hitów Valve – Dota 2 – został wymieniony wśród „największych premier 2018 roku” obok takich produkcji jak Assassin’s Creed: Odyssey, Shadow of the Tomb Raider czy Frostpunk.
- Peak Artifact na Steamie wynosi 60 646 jednocześnie aktywnych graczy i został osiągnięty pięć lat temu, czyli w momencie debiutu gry na platformie.
- Do tej pory grze wystawiono prawie 25 tysięcy ocen, z czego jedynie 46% jest pozytywnych.
- Popularna pierwotnie gra bardzo szybko zaczęła tracić graczy. Valve zwolniło projektanta gry, wstrzymało rozwój tytułu i zapowiedziało gruntowne przeróbki, ale Gabe Newell przyznał w końcu, że produkcja jest porażką. Koniec końców plany przygotowania wersji 2.0 spaliły na panewce – zakończono prace nad grą i udostępniono ją w pełni za darmo.
- W ostatnich dniach w Artifact bawiło się maksymalnie kilkudziesięciu graczy równocześnie, co dobrze pokazuje, jakim poważaniem cieszy się ta produkcja wśród użytkowników Steama.
Należy przy tym zwrócić uwagę na sytuację z 13 września. Wczoraj Steam opublikował specjalne podsumowanie swojej historii i uwzględnienie w nim Artifact przyciągnęło do gry sporą grupę użytkowników –bawiło się w niej jednocześnie 1098 graczy (via SteamDB), ale już dzisiaj ta liczba wróciła do „normy”.
Rocznicowa strona Steama przywołuje wspomnienia
Choć Valve chwali się również mniej udanymi produkcjami, to przygotowana z okazji 20. rocznicy strona prezentuje się naprawdę dobrze.
Znajduje się na niej wiele informacji o początkach platformy oraz kluczowych momentach, które uczyniły ze Steama największy sklep cyfrowy z grami na rynku.
Całość nawiązuje kolorystycznie do pierwszych lat platformy, więc szczególnie ci starsi użytkownicy, którzy zostali nagrodzeni przez Valve, mogą poczuć odrobinę nostalgii, przeglądając każdy rok i debiutujące w tym czasie gry.