autor: Patryk Greniuk
Rockstar Games składa pozew przeciwko stacji BBC
Firma Rockstar Games złożyła pozew sądowy przeciwko BBC. Spór dotyczy możliwego naruszenia znaku towarowego jakim jest nazwa serii Grand Theft Auto. Deweloper chce mieć pewność, że marka nie zostanie przedstawiona w złym świetle, a dotychczasowe próby nawiązania kontaktu ze stacją telewizyjną okazały się nieskuteczne.
Firma Rockstar Games złożyła za pośrednictwem spółki Take-Two Interactive pozew sądowy przeciwko BBC. Brytyjska stacja telewizyjna odpowiada za produkcję filmu dokumentalnego o początkach serii Grand Theft Auto, którego roboczy tytuł brzmi "Game Changer". Spór dotyczy naruszenia znaku towarowego jakim jest nazwa serii. Okoliczności podjęcia tej decyzji wydawca GTA przedstawił w komunikacie opublikowanym w serwisie IGN. Deweloper chce mieć pewność, że marka nie zostanie przedstawiona w złym świetle. Wszelkie próby nawiązania kontaktu ze stacją telewizyjną nie przyniosły zamierzonych skutków, postanowiono więc wejść na drogę sądową. Rzecznik BBC odmówił skomentowania całej sytuacji.
O planach powstania filmu dokumentalnego (początkowo serialu) opowiadającego historię marki Grand Theft Auto informowaliśmy w połowie marca. Zdjęcia do produkcji rozpoczęły się 20 kwietnia, a premiera ma mieć miejsce jeszcze w tym roku. Plany te mogą jednak zostać skutecznie pokrzyżowane przez batalię sądową. Mało prawdopodobne jest natomiast aby projekt został całkowicie anulowany, zwłaszcza w obliczu zaangażowania w ekranizację sławnych nazwisk. W rolę współzałożyciela studia – Sama Housera – wcielić się ma Daniel Radcliffe, aktor znany przede wszystkim z roli Harry'ego Pottera. Jednym z głównych wątków opowieści ma być konflikt deweloperów z prawnikiem Jackiem Thompsonem (w tej roli Bill Paxton), znanego z ataków na gry z serii GTA, zarzucając im zbytnią brutalność i negatywny wpływ na graczy.
Nakręcenie filmu dokumentalnego opartego na serii Grand Theft Auto jest jednym z elementów programu "Make it Digital". Projekt, prowadzony przez BBC, ma na celu cyfryzację Wielkiej Brytanii. Stacja zorganizuje w tym celu serię konkursów oraz innych inicjatyw skierowanych do programistów. Firma zamierza także rozdać jedenastoletnim dzieciom milion urządzeń Micro Bits (miniaturowych komputerów pomagających w nauce kodowania w jednym z trzech języków – Touch Develop, Python oraz C++).