Recenzje Metro Exodus – postapokalipsa na medal
W sieci pojawiły się recenzje gry Metro Exodus. Debiutująca w piątek postapokaliptyczna produkcja studia 4A Games zdołała zjednać sobie przychylność recenzentów, mimo że nie obyło się bez pewnych zgrzytów.
Dwa dni – tyle dzieli nas od premiery Metro Exodus na PC (w Epic Games Store) oraz konsolach. Nim jednak sami zapoznamy się z kontynuacją postapokaliptycznej serii, możemy sprawdzić pierwsze opinie na temat kolejnej gry inspirowanej twórczością Dmitrija Głuchowskiego. W sieci pojawiły się liczne recenzje nowej odsłony cyklu Metro w związku z zejściem embarga na ich publikację. Nie zabrakło też tekstu naszego serwisu autorstwa Drauga, który zapoznał się z ostatnim dziełem studia 4A Games.
Wybrane recenzje gry:
- GRY-OnLine – 8,5/10
- IGN – 8,5/10
- The Sixth Axis – 9/10
- GameSpot – 8/10
- Twinfinite – 4/5
- Metro Game Central – 9/10
- GamesRadar – 4,5/5
- Push Square – 6/10
- COGConnected – 76/100
- Game Informer – 8,75/10
- Xbox Achievements – 85/100
- Destructoid – 7/10
W ostatnim czasie o Metro Exodus było słychać głównie w kontekście czasowej ekskluzywności na PC dla platformy firmy Epic Games oraz wykorzystaniu zabezpieczeń Denuvo, co wywołało spore kontrowersje. Tych jednak nie wzbudziła jakość samej gry, która w ogólnym rozrachunku została ciepło przyjęta przez recenzentów. Zdecydowana większość serwisów wystawiła oceny od 8/10 do 9/10. Jedynie nielicznie redakcje pokroju Destructoida oraz Push Square przyznały produkcji znacznie niższe noty, przy czym w tym drugim przypadku grze oberwało się przede wszystkim za błędy. Również z innych tekstów wynika, że 4A Games mogłoby bardziej dopracować warstwę techniczną gry, aczkolwiek mało kto spotkał się z takimi problemami jak recenzent Push Square.
Mieszane uczucia wywołała narracja gry. Z jednej strony recenzentów urzekło zestawienie motywu romantycznej podróży transsyberyjską koleją z postapokaliptyczną rzeczywistością, w której największym zagrożeniem dla ludzi są nie krwiożercze mutanty, lecz inni ocalali. W Metro Exodus znajdziemy miejsca oraz postacie, które na długo zapadną nam w pamięć, podobnie jak decyzje moralne, które nierzadko postawią nas przed ogromnym dylematem. Dodajmy do tego wieści z radia, informujące nas o losach dotychczas odwiedzonych regionów, i różne wydarzenia z życia załogi Aurory, a otrzymujemy niezwykle klimatyczny tytuł. Z drugiej strony, wspomniana załoga to bodajże najsłabszy element produkcji, częściowo za sprawą nie najlepszej gry aktorskiej. Razi też niemy główny bohater, zwłaszcza że pozostałe postacie mają wiele (może nawet zbyt wiele) do powiedzenia. Sytuacje, gdy na dramatyczne wypowiedzi towarzyszy Artiom odpowiada milczeniem, potrafią skutecznie zburzyć immersję.
Na szczęście sama rozgrywka nie wywołała większych zarzutów. Metro Exodus sprawdziło się świetnie jako tradycyjna, liniowa strzelanka, aczkolwiek wzbogacona o elementy znane z bardziej sandboksowych tytułów. Walka z wrogami jest satysfakcjonująca i karze za strzelanie na oślep, mimo sporego nierozgarnięcia tychże. Większości recenzentów spodobała się też możliwość zmiany elementów broni w trakcie walki, choć zdaniem niektórych nieco za bardzo ułatwia to rozgrywkę. Pochwalono również eksplorację, całkowicie opcjonalną, ale nagradzającą ciekawskich wędrowców.
Jakkolwiek dziennikarze mieli zarzuty co do warstwy technicznej, tego samego nie można powiedzieć o oprawie wizualnej. Ekipa 4A Games spisała się na medal, tworząc ponury, lecz żywy świat, którego nie powstydziłaby się żadna z odsłon serii Fallout i dowolna produkcja z kategorii AAA. Koniec końców autorzy dostarczyli świetną produkcję, może i niepozbawioną wad, ale w zasadzie spełniającą wszystkie przedpremierowe obietnice. Metro Exodus zadebiutuje 15 lutego w Epic Games Store oraz na konsolach Xbox One i PlayStation 4. Wersja na Steama ma ukazać się w przyszłym roku (na razie mogą grać na nim tylko osoby, które zawczasu złożyły pre-order).
- Oficjalna strona gry Metro Exodus
- Graliśmy w Metro Exodus i wiemy, czym tak naprawdę jest nowe Metro
- Wszystko o Metro Exodus