futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 11 marca 2019, 13:05

Raport GUS - jak Polacy korzystają z internetu?

Główny Urząd Statystyczny przebadał Polaków między 16. a 74. rokiem życia pod kątem ich podejścia do Internetu w ubiegłym roku. Na tej podstawie powstał specjalny raport "Jak korzystamy z Internetu? 2018". Co mówi o naszym społeczeństwie?

Z Internetu korzystają Polacy w różnym wieku. / Źródło: IT-Biznes.com - Raport GUS - Jak Polacy korzystają z internetu? - wiadomość - 2019-03-11
Z Internetu korzystają Polacy w różnym wieku. / Źródło: IT-Biznes.com

Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Korzystamy z niego w szkole, pracy czy w domu. Gwarantuje on zarówno szybki dostęp do informacji, jak i upraszcza załatwianie różnych spraw, czy po prostu służy rozrywce. Lecz która z tych funkcji jest najważniejsza? I czy faktycznie Polacy mają tak powszechny dostęp do Internetu, jak nam się wydaje? Na te pytania stara się odpowiedzieć raport Jak korzystamy z Internetu? 2018 przygotowany przez Główny Urząd Statystyczny. Na jego potrzeby przebadano wybranych rodaków między 16 a 74 rokiem życia. Oto, jaki obraz naszego społeczeństwa się z niego wyłania.

Raport GUS - Jak Polacy korzystają z internetu? - ilustracja #2

Zacznijmy od dostępności. W 2018 roku do sieci podłączonych było 96% polskich firm zatrudniających minimum 9 osób. Co się natomiast tyczy gospodarstw domowych, Internetem mogło cieszyć się 84% z nich (z czego 79% z szerokopasmowego). To odrobinę poniżej wynoszącej 89% średniej dla Unii Europejskiej. Możemy się jednak pocieszyć, że pokonaliśmy takie kraje, jak Portugalia (79%), Słowacja (81%), Węgry (83%), Grecja (76%) czy Chorwacja (82%). Daleko nam jednak chociażby do Holandii (98%), Finlandii (94%), Wielkiej Brytanii (95%), Szwecji (92%) oraz Danii (93%).

Raport GUS - Jak Polacy korzystają z internetu? - ilustracja #3

W jaki sposób brak dostępności do Internetu tłumaczy pozostałe 16% osób prywatnych? Najczęstsza odpowiedź (66%) jest prosta – zwyczajnie go nie potrzebują. Inni nie posiadają odpowiednich umiejętności (51%), nie mogą pozwolić sobie na zakup sprzętu (23%) lub opłaty abonamentowe (17%), nie przepadają za siecią (12%), korzystają z niej w innych miejscach (3%) bądź podali jakieś inne powody (17%).

Raport GUS - Jak Polacy korzystają z internetu? - ilustracja #4

Skoro już mniej więcej wiemy, jaki procent Polaków posiada dostęp do Internetu, warto przyjrzeć się, co takiego w nim robią. Najwięcej naszych rodaków, bo aż 64%, szuka informacji o towarach lub usługach. 60,7% korzysta z poczty elektronicznej, a 49,9% z serwisów społecznościowych. Na dalszych miejscach znalazły się między innymi bankowość elektroniczna, sprawy administracyjne (które szczególną popularnością cieszą się wśród internautów z województw mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego) czy turystyka. Kiepsko wypadły gry komputerowe, które ściągało i bawiło się po sieci 17,7% osób. To o 1,7% mniej w porównaniu z wcześniejszym rokiem.

Raport GUS - Jak Polacy korzystają z internetu? - ilustracja #5
Raport GUS - Jak Polacy korzystają z internetu? - ilustracja #6

Na koniec zwróćmy jeszcze uwagę na statystyki dotyczące zakupów przez Internet dokonywanych przez Polaków. Decydują się na to przede wszystkim osoby między 25 a 34 rokiem życia. Niestety, popularności handlu internetowego w naszym kraju nie pomaga odsetek firm, które oferują tego typu usługi – zaledwie 14%. W Unii Europejskiej wyprzedzamy pod tym względem tylko cztery kraje – Łotwę, Grecję, Rumunię i Bułgarię.

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. W GRYOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii oraz gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube.

więcej