Psycholożka analizuje złoczyńcę z Edgerunners i Cyberpunka 2077
Georgia Dow, terapeutka opisująca psychologię opierając się na serialach, ponownie wzięła na warsztat anime Cyberpunk: Edgerunners. Tym razem jej zainteresowanie padło na Adama Smashera.
W Night City nie ma wielu postaci, których legenda w przerażający sposób oddziaływałaby na ludzi. Adam Smasher, będący na usługach Arasaki, już ponad 50 lat żyje w świadomości mieszkańców miasta, ale nie wszyscy wierzą w jego istnienie, czego przykładem jest nastawienie Davida Martineza.
W swoim materiale Georgia Dow zwraca uwagę, że często przywódcy używali takiej mistycznej figury, żeby kontrolować obywateli. Strach przed czymś sprawia, iż łatwiej rezygnujemy z podstawowych praw i jesteśmy gotowi pójść na duże ustępstwa tylko po to, aby czuć się bezpieczniej. Jak jednak dowiaduje się główny bohater anime Cyberpunk: Edgerunners, Adam Smasher jest prawdziwy oraz zabójczy.
Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj
Może Cię też zainteresować:
- Cyberpunk: Edgerunners to kapitalny serial, pokazuje potencjał świata Cyberpunk 2077 – recenzja
- Psycholog omawia cyberpsychozę, chorobę z Cyberpunk Edgerunners Netflixa
- Psycholożka analizuje Cyberpunk Edgerunners; na celowniku uzależnienie od seksu
Czemu Adam Smasher przeraża?
Główny czynnik sprawiający, że najemnik Arasaki jest tak niebezpieczny, to jego brak człowieczeństwa. Jeszcze przed przemianą Adam Smasher nie przejawiał szacunku dla ludzkiego życia, a także dla swojej powłoki. Lata życia jako maszyna jeszcze bardziej rozwinęły jego nastawienie. Mężczyźnie bliżej do robota i, niczym robot właśnie, będzie on nieustępliwie dążył do wykonania celu. Nic nie jest w stanie go rozproszyć oraz zmęczyć.
Adam Smasher nie jest także do nikogo przywiązany. Georgia Dow stwierdza, że jest on przeciwieństwem Davida Martineza, który czuje obowiązek bronienia swoich przyjaciół i to może doprowadzić do chwilowej dezorientacji podczas starcia. Smasher nie uznaje żadnych autorytetów oraz przeszkód. Nie przejmuje się niczym oraz nikim. Najważniejsze jest zlecenie Arasaki i nic poza tym.
Mimo swojej natury i obojętności do wszystkiego, Adam Smasher darzył Davida pewnym szacunkiem, ponieważ chłopak był w stanie znieść sporą ilość modyfikacji i prawdopodobnie tylko dawny przeciwnik Johnny’ego Silverhanda to rozumie.
Dodatkowo Georgia Dow wspomniała, iż dobrą decyzją było pokazanie Adama Smashera dopiero na sam koniec serialu Cyberpunk: Edgerunners. Dzięki temu najemnik nie został odarty z aury tajemniczości i nie utracił nic ze swojej legendarnej potęgi. Często, gdy widzimy jakiegoś potężnego wroga z opowieści, to cała aura strachu zanika. W przypadku Smashera kilka ostatnich minut wystarczy, aby pokazać jak silnym jest przeciwnikiem i czemu faktycznie należy się go bać.