PS4 nie uruchomi gier, jeśli padnie wewnętrzna bateria
Błąd zegara może sprawić, że PS4 stanie się niemal bezużyteczne. Aby wystąpił, wystarczy rozładowanie się wewnętrznej baterii konsoli, co skutecznie uniemożliwi uruchomienie gier.
Posiadacze konsol PlayStation 4 powinni zwrócić uwagę na jeden drobny podzespół, który może stać się źródłem poważnych problemów – jest nim bateria układu CMOS. Jej wyczerpanie spowoduje resetowanie się wewnętrznego zegara, co może nie brzmi jeszcze zbyt groźnie. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że nieprawidłowy czas systemowy zmieni urządzenie do grania w podpórkę na regał z literaturą.
Taką informację podał użytkownik Twittera Does It Play (niemal 3 tys. subskrypcji, profil poświęcony konsolowym grom). Problem opisał także Lance McDonald, youtuber publikujący nagrania, w których analizuje gry (ponad 100 tys. subskrypcji na YouTube):
Poprawne działanie osiągnięć w PlayStation Network wymaga zgodnego czasu systemowego (w który użytkownik nie może ingerować). Wewnętrzny zegar konsoli pracuje, nawet gdy jest ona wyłączona, dzięki układowi CMOS zasilanemu niewielką baterią litową. Gdy jednak on zawiedzie, konsekwencje są daleko większe niż nieaktualna data. Okazuje się, że konsola wyświetla błąd „ERROR CE 34878-0” i blokuje dostęp do gier, nawet tych na nośnikach fizycznych. Prawdopodobnie miało to zapobiec oszukiwaniu przy zdobywaniu osiągnięć, lecz może w zasadzie „uceglić” PS4.
Rozwiązaniem problemu jest wymiana tej baterii – to znane z komputerów ogniwo o symbolu CR2032. Nie jest to trudne, choć wymaga zdjęcia obudowy i pewnego obycia z majsterkowaniem. Na nowym „zasilaniu” należy jeszcze ustawić poprawny czas, jednak nie dokonuje tego użytkownik manualnie, ale dzieje się automatycznie po zalogowaniu do PSN. Wtedy gry powinny z powrotem działać. To jedyny oficjalny sposób poradzenia sobie z tym problemem.
Teoretycznie dopóki działa sieć Sony, nie powinno być problemu. Nie ma na razie pogłosek o zamknięciu PSN, choć produkcja PS4 została ograniczona. Może producent konsoli powinien pomyśleć o aktualizacji firmware, która zniesie to ograniczenie. Wyczerpanie baterii mogłoby jedynie blokować zdobywanie osiągnięć, a nie możliwość grania.
Wymiana baterii
Być może warto jednak pomyśleć o wymianie tej baterii, szczególnie jeśli nasz egzemplarz konsoli ma już kilka lat. Zaznaczam, że poniższa operacja nie jest łatwa, wymaga dość głębokiego demontażu urządzenia i powinny wykonywać ją tylko osoby, które mają pewne doświadczenie z elektroniką (ktoś, kto samodzielnie złożył swój komputer PC, powinien sobie poradzić). I tylko przy konsoli odłączonej od sieci elektrycznej! Resztę proszę o udanie się do fachowca. Wymiana baterii przywróci też wszelkie ustawienia systemu do stanu fabrycznego.
- Wyłącz konsolę;
- odłącz PS4 od sieci elektrycznej;
- otwórz obudowę, zdemontuj część komponentów aby odsłonić płytę główną i znajdź baterię CMOS na niej;
- uwaga! Dotarcie do strony płyty głównej z baterią wymaga zdjęcia elementu chłodzenia. Należy wymienić pastę termoprzewodzącą przed założeniem go z powrotem;
- delikatnie wyjmij baterię CMOS – za pomocą małego płaskiego śrubokręta wciśnij metalowy zatrzask przy brzegu;
- poczekaj kilka minut, a następnie włóż nową baterię. Zmontuj konsolę z powrotem i załóż obudowę.
- Oficjalna strona Sony PlayStation
- PS5 najlepiej sprzedającą się konsolą w historii USA
- PS4 czy Xbox One? Czy wciąż warto kupić w 2021 roku