Przychody z abonamentów MMO wciąż rosną
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że tytuły MMO to jeden z najsilniejszych obecnie segmentów pecetowego grania. Firma Screen Digest opublikowała właśnie raport omawiający obecny stan tego rynku.
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że tytuły MMO to jeden z najsilniejszych obecnie segmentów pecetowego grania. Firma Screen Digest opublikowała właśnie raport omawiający obecny stan tego rynku.
World of Warcraft: Cataclysm
Na początku warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy - po pierwsze sprawozdanie dotyczyło jedynie rynków amerykańskiego i europejskiego, pominięta została więc Azja. Po drugie raport zajmuje się jedynie grami bazującymi na systemie abonamentowym i nie bierze pod uwagę tytułów opartych na mikropłatnościach.
Przychody z abonamentów gier MMO w Ameryce Północnej i Europie wyniosły w 2009 roku 1,6 miliarda dolarów, co stanowi niemały wzrost w porównaniu z 1,4 mld wypracowanym w roku 2008. Screen Digest przewiduje, że do 2014 r. przychody wzrosną do 2 mld dolarów, co jest imponujące biorąc pod uwagę jak wielką popularność zdobywają obecnie darmowe gry korzystające z systemu mikropłatności. Co ciekawe, średnie przychody uzyskane od pojedynczego gracza zmalały o 10%, więc ogólny wzrost zapewne był zasługą powiększenia bazy klientów opłacających abonamenty.
EVE Online
Według sprawozdania 56% uzyskanej sumy pochodziło z Ameryki Północnej, a 44% z Europy. Ogólnie na obu tych kontynentach liczba osób opłacających abonamenty gier MMO wyniosła 13 milionów. World of Warcraft kontrolował w 2009 roku 54% tego rynku, co stanowi spadek o 6% w porównaniu z rokiem 2008.
Wszystkie te liczby warto zestawić ze sporządzonym przez firmę Strategy Analytics wcześniejszym sprawozdaniem obejmującym całość światowego rynku MMO – wliczającym zarówno abonamenty, jak i mikropłatności. Według tego raportu przychodu z gier tego przekroczyły w ubiegłym roku pułap 5 mld dolarów, co stanowiło wzrost o 17% w porównaniu do roku 2008. Analitycy firmy prognozują, że w 2014 przychody z produkcji MMO sięgną 8 mld dolarów.