futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 12 września 2023, 14:18

autor: Marek Pluta

Przestępca kryptowalutowy ukradł 2,3 miliarda euro, teraz grozi mu 11 196 lat więzienia

Faruk Fatih Özer, szef giełdy kryptowalut Thodex, oskarżony o kradzież środków finansowych należących do inwestorów, został uznany winnym zarzucanych mu przestępstw. Teraz spędzi w więzieniu 11 196 lat.

Źródło fot. Unsplash | Kanchanara
i

Kryptowaluty to bardzo ryzykowny biznes, gdyż można stracić zainwestowane środki nie tylko z powodu nieprzewidywalności ich kursów, ale również poprzez same giełdy służące do handlu, które często służą do oszustw. Tak też było w przypadku giełdy o nazwie Thodex, której właściciel zniknął wraz z pieniędzmi inwestorów. Sąd właśnie uznał go winnym zarzucanych mu czynów, skazując na łączną karę w wysokości 11 196 lat więzienia.

Tysiące lat odsiadki za kradzież kryptowalut

Jak donosi Bloomberg, 29-letni Faruk Fatih Özer, w 2017 roku założył giełdę kryptowalut Thodex, licząc na szybkie powiększenie swojego majątku. Początkowo biznes szedł znakomicie, gdyż wartość tureckiej liry, z powodu ogromnej inflacji, szybko spadała. Obywatele kraju zaczęli więc postrzegać kryptowaluty jako bezpieczniejszą opcję, więc inwestowali swoje oszczędności w Thodex.

W 2021 roku miał jednak miejsce wielki krach, zaś fundusze inwestorów zostały wówczas zamrożone. Wprawdzie właściciel giełdy początkowo przekonywał, że to przejściowe trudności i wszystko będzie w porządku, to upadku biznesu nie dało się już powstrzymać. Faruk Fatih Özer postanowił zniknąć, zabierając ze sobą wszystkie pieniądze inwestorów. Policja schwytała go rok później w Albanii, skąd po trwającym wiele miesięcy procesie ekstradycji, wrócił do Turcji.

Mężczyzna właśnie usłyszał wyrok w wysokości 11 196 lat pozbawienia wolności, co w praktyce oznacza, że nigdy już nie wyjdzie z więzienia. Podobne kary więzienia usłyszała także dwójka jego rodzeństwa. Sąd uznał ich winnym oszustwa, kierowania organizacją przestępczą oraz prania brudnych pieniędzy. Początkowo turecka prokuratura zażądała dla szefa i 20 jego współpracowników, kary w wymiarze 40 564 lat więzienia, lecz udało się nieco ją „złagodzić”. Oskarżony nie wykazał jednak żadnej skruchy, gdyż w sądzie chwalił się dziennikarzom swoimi umiejętnościami zarządzania, odrzucając przy tym zarzuty, że jego biznes był oszustwem.

Gigantyczne straty inwestorów

Jestem na tyle mądry, że mogę kierować każdą instytucją na świecie. Widać to wyraźnie w firmie, którą założyłem, mając 22 lata. Gdyby to była organizacja przestępcza, nie zachowałbym się tak amatorsko.

Według raportu specjalistów z Chainanalysis, Thodex jest przykładem popularnego oszustwa kryptowalutowego o nazwie „Rug Pull”. Polega ono na założeniu legalnej firmy, która funkcjonuje przez jakiś czas i buduje zaufanie wśród swoich klientów, inwestujących środki finansowe. Następnie inwestorzy informowani są o nagłym krachu, zaś ich pieniądze znikają.

Nadal nie wiadomo ile dokładnie pieniędzy udało się ukraść właścicielowi giełdy kryptowalut. Prokuratura mówi o ponad 2000 poszkodowanych osób i sugeruje, że wysokość strat zamyka się kwotą 43 mln euro. Z analizy Chainalysis wynika jednak, że straty inwestorów mogą sięgać nawet 2,3 mld euro.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

więcej