autor: Bartosz Świątek
Procesor Intel Core i9-10900F pobiera tyle mocy, co RTX 2080
Według najnowszych plotek procesory z serii Comet Lake będą się charakteryzowały wyjątkowo dużym apetytem na prąd. Core i9-10900F ma pobierać pod maksymalnym obciążeniem tyle prądu, co karta graficzna GeForce RTX 2080. Nie najlepiej wypadają też temperatury omawianej jednostki obliczeniowej Intela.
W SKRÓCIE:
- Core i9-10900F może pobierać nawet do 224 W energii pod obciążeniem;
- to wartość podobna do mocy wykorzystywanej przez kartę graficzną GeForce RTX 2080;
- jednostka Comet Lake oferuje dziesięć rdzeni z taktowaniem na poziomie 4,58 GHz.
Wygląda na to, że procesory dziesiątej generacji Intela – mowa o tzw. rodzinie Comet Lake – będą wymagały naprawdę sporo energii. Jeden z użytkowników Twittera donosi, że Core i9-10900F pod maksymalnym obciążeniem pobiera nawet do 224 W. To minimalnie mniej od współczynnika TDP… karty graficznej GeForce RTX 2080 (co zdecydowanie nie jest sytuacją normalną). Dla porównania, konkurencyjny Ryzen 9 3950X wymaga do 146 W przy najcięższych zadaniach, mimo że posiada o sześć fizycznych rdzeni więcej.
Przy takim poborze mocy możemy oczekiwać taktowania wszystkich dziesięciu rdzeni na poziomie 4,58 GHz. To zauważalnie mniej niż w przypadku Core i9-9900KS, który oferuje osiem rdzeni działających z prędkością 5 GHz i to przy znacznie mniejszym poborze mocy (co oczywiście nie oznacza, że nowa generacja nie będzie wydajniejsza od poprzedniej).
Mówiąc krótko – jeśli planujecie zakup jednej z topowych jednostek obliczeniowych Comet Lake, upewnijcie się, że macie naprawdę mocny zasilacz. Nie zaszkodzi też zainwestować w solidny układ chłodzący, bo niektóre z temperatur widocznych na powyższym obrazku również nie napawają optymizmem (sięgają 93 stopni Celsjusza).
Oczywiście powyższe informacje są jedynie plotkami, ale nie da się wykluczyć, że okażą się prawdziwe. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z kolejną wersją architektury powstającej w przestarzałej litografii 14 nm, która po raz pierwszy została wykorzystana w 2015 roku (!) przy produkcji procesorów Core piątej generacji (rodzina Haswell).