TikTok idzie do kuchni, a Facebook ożywia nasze rysunki
Ile może kosztować brak uwagi? Czy dzięki konsoli Analogue Pocket odzyskam młodość? Co Facebook robi z rysunkami dzieci? Czy tak trudno wysłać e-mail? I o co chodzi z kuchnią TikToka?
- Gdy robisz przelew, sprawdź liczbę zer
- Konsola, która odmładza
- Facebook tchnie życie w nasze rysunki
- Jak nie robić podsumowania roku? Twitch demonstruje
- Kuchnia TikToka – rusza najbardziej demokratyczna restauracja świata
Zapraszamy na nasz alternatywny przegląd wiadomości ze świata technologii. Poniżej znajdziecie newsy przyćmione przez te o najnowszych konsolach, wielkich skandalach czy tweetach pewnego ekscentrycznego miliardera lubującego się w kosmosie i kryptowalutach. Nie znaczy to jednak, że są to tematy nieciekawe – wręcz przeciwnie!
Gdy robisz przelew, sprawdź liczbę zer
Czy zapłacilibyście za przedstawiony powyżej rysunek około 12 tys. złotych? Ja też nie. Okazuje się jednak, że był wart stukrotnie więcej, dokładnie 300 tys. dolarów (1,23 mln zł), ale właściciel pomylił się przy wpisywaniu ceny w ofercie sprzedaży. W ten sposób NFT rysunku Bored Ape zostało sprzedane za ułamek swojej prawdziwej wartości. Ku przestrodze, gdy będziecie wystawiali na sprzedaż świąteczne prezenty.
Konsola, która odmładza
Ach, 1998 rok. Działo się. Byłem wtedy w podstawówce, jeszcze nie wiedziałem, czym są pokemony, a na przerwach zajadałem się oranżadą w proszku. Na drugim końcu świata premierę miał Game Boy Color, jedna z kultowych konsol Nintendo. Czujecie sentyment? No to wyciągajcie portfele, nadchodzi Analogue Pocket – konsola, która na każdym kroku krzyczy, że lata 90. XX wieku wciąż trwają.
Jak przekonuje producent, przenośne centrum rozrywki to zaklęte w jednej obudowie Game Boy, Game Boy Color, Game Boy Advance, a także inne konsole, np. Atari Lynx. Urządzenie działa z oryginalnymi kartridżami, a cena została ustalona na poziomie 219,99 dolara, czyli około 900 złotych.
Wyświetlacz ma być największą zaletą zdaniem producenta:
Pocket jest zaprojektowany wokół pierwszego w swojej klasie wyświetlacza LCD o przekątnej 3.5", 615 ppi. Z rozdzielczością 1600x1440 Pocket ma 10-krotnie większą rozdzielczość niż oryginalny Game Boy. Tak. Nam też trudno w to uwierzyć. Dokładność kolorów, zakres dynamiki i jasność na poziomie „pro”. Wyświetlacz jest nawet wykonany z Gorilla® Glass. Nigdy nie było tak zaawansowanego wyświetlacza w systemie gier wideo.
Pozostaje jednak najważniejsze pytanie: gdzie są moje kartridże z grami?
Facebook tchnie życie w nasze rysunki
Naukowcy zatrudnieni u Facebooka opracowali sztuczną inteligencję, która wprawia w ruch odręczne rysunki ludzi oraz innych postaci posiadających ręce, nogi i głowę. Wystarczy obrazek w wersji cyfrowej lub wyraźne zdjęcie takiego na kartce. Wgrywamy go na stronie internetowej, ustalamy kluczowe punkty (np. lewe oko, prawy łokieć), klikamy dalej i otrzymujemy katalog różnych animacji naszej postaci.
Odważnych zachęcam do sprawdzenia, co wyszło z animacji rysunku eklerka, który wykonałem specjalnie na potrzeby tego przeglądu. Dyplomatycznie ujmijmy to w ten sposób: rysownicy nie muszą się na razie bać o swoją pracę.
Jak nie robić podsumowania roku? Twitch demonstruje
Podsumowania roku – chyba nie ma prostszego sposobu na kampanię marketingową z wykorzystaniem danych, które i tak są zbierane. A jednak Twitch udowadnia, że nawet to można zepsuć.
W sieci jak grzyby po deszczu namnożyły się newsy o tym, jak uzyskać podsumowanie roku (np. Engadget, Dexerto, Slashgear). Okazuje się, że konieczne było wyrażenie zgody na otrzymywanie wiadomości marketingowych, co wielu użytkowników zablokowało. Wystarczy włączyć? Cóż, nie do końca. Jeżeli dziś wyrazimy zgodę na otrzymywanie takich materiałów, najbliższe podsumowanie dostaniemy w przyszłym roku.
Wydawałoby się, że to po prostu lekceważące podejście korporacji? Sprawa jest bardziej skomplikowana. Okazuje się, że istnieją przypadki, gdy nawet pomimo wyrażenia zgody na przesyłanie materiałów reklamowych, użytkownicy nie otrzymali podsumowania (np. Pink Electra na Reddicie).
Przetestowałem to na własnej skórze – zaznaczyłem wszystkie zgody w momencie zakładania konta, a i tak nie dostałem powiadomienia przeznaczonego ani dla użytkowników, ani dla streamerów. Wysłanie e-maila w 2021 roku okazuje się znacznie trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.
Kuchnia TikToka – rusza najbardziej demokratyczna restauracja świata
Kulinarne filmiki w serwisie TikTok cieszą się sporą popularnością. Często prezentują proste przepisy lub sposoby na sprytne przyrządzenie z pozoru skomplikowanych dań. Teraz, idąc za ciosem, TikTok wprowadza najpopularniejsze dania do menu restauracji.
We współpracy z Virtual Dining Concepts powstanie menu tworzone przez użytkowników – trafią do niego potrawy z najpopularniejszych filmików w serwisie. Zaserwują je tzw. „ghost restaurants”, czyli restauracje oferujące jedzenie jedynie na wynos i w dostawie. Twórcy przepisów będą widnieli w menu, a także otrzymają część zysków ze sprzedaży.
Do menu trafią m.in. makaron zapiekany z serem feta, czipsy makaronowe czy smash burger. Jak podaje Bloomberg, oferta ma się zmieniać co kwartał, w zależności od tego, co jest modne w serwisie TikTok. To kampania marketingowa z jedzeniem, ale jednocześnie najbardziej demokratyczna restauracja świata – miliony użytkowników decydują, co będzie można zamówić.
Wesołych Świąt!
To już ostatni przegląd newsów w tym roku! Mam nadzieję, że przyjemnie się je czytało, bo świetnie się bawiłem przy ich pisaniu. Co przyniesie 2022 rok? Tego nie wiem, ale jednego jestem pewien – nudzić na pewno się nie będziemy. Wesołych Świąt i mnóstwa dziwnych gadżetów w Nowym Roku!