Pomóż NASA w kierowaniu łazikiem Curiosity
Łazik marsjański Curiosity potrzebuje Twojej pomocy. Aplikacja internetowa Ai4Mars powstała, aby poprawić algorytmy sztucznej inteligencji kierującej pojazdami na Marsie.
Na stronie NASA znajdziemy informację o programie, w którym każdy z nas może wcielić się w bardzo nietypowego instruktora jazdy. Możemy pomóc w kierowaniu łazikiem marsjańskim Curiosity. Wskazówki udzielane podczas analizy serii zdjęć przesyłanych z Marsa pomogą w rozwoju algorytmów sztucznej inteligencji sterującej tym pojazdem, a także w opracowaniu systemów orientacji dla przyszłych wypraw na tę planetę.
- aplikacja Ai4Mars może pomóc łatwiej nawigować pojazdami marsjańskimi podczas obecnej i przyszłych misji;
- w bazie programu jest już ponad 8000 zdjęć, które czekają na opisanie przez internautów.
Misja mająca na celu zbadanie, czy na Marsie występowały w przeszłości warunki pozwalające na rozwój życia, wystartowała w 2011 roku. Niemal rok później łazik Curiosity wylądował na powierzchni i rozpoczął pracę. Pojazd ten to w zasadzie bezzałogowe laboratorium, poruszające się na sześciu kołach. Ze względu na odległość, czas transmisji sygnału z Ziemi wynosi nawet ponad 20 minut. Niemożliwe jest więc ręczne sterowanie łazikiem, w dużej mierze musi on radzić sobie sam. Kierują nim algorytmy automatyczne, które stale są rozwijane. Oby usprawnić ten proces, NASA sięgnęła po pomoc internautów.
W tym celu opracowano aplikację przeglądarkową Ai4Mars. Po jej uruchomieniu zobaczymy krótkie wprowadzenie, które należy przeczytać, aby wiedzieć, co robić. Potem warto chwilę potrenować na czarno-białych zdjęciach. Gdy poczujemy już, że jesteśmy gotowi, możemy przystąpić do właściwego zadania. Program zacznie wtedy wyświetlać zdjęcia, na których musimy oznaczyć strefy przedstawiające cztery rodzaje nawierzchni spotykanych na Marsie.
Odpowiada to algorytmowi klasyfikacji nawierzchni marsjańskich SPOC (Soil Property and Object Classification), obecnego w pracy nad automatyczną orientacją łazików w terenie. Znacznie różni się to od programów używanych przez systemy autonomicznej jazdy stosowane na przykład w samochodach Tesli. Na Marsie nie ma dróg, drzew, budynków i tym podobnych punktów orientacyjnych. Wszystko opiera się na rozpoznawaniu rodzaju powierzchni.
Sztuczna inteligencja łazika porównuje obraz z kamer z fragmentami zdjęć, aby automatycznie oznaczyć teren. Znacznie pomaga to planistom misji wytyczyć właściwą trasę Curiosity. Dlatego potrzebna jest nasza pomoc. Im większą bazą trafnie nazwanych próbek będzie dysponował, tym łatwiej pojazd zorientuje się na powierzchni Marsa. Aktualnie program Ai4Mars posiada ponad 8000 zdjęć z powierzchni planety, część z nich nadal czeka na oznaczenie przez internautów. Co prawda za naszą pracę nie dostaniemy wynagrodzenia, ale chyba warto pomóc w eksploracji kosmosu?