Polskie studio Acram Digital zbanowane na Steamie
Za podszywanie się pod graczy i pisanie fałszywych recenzji firma Valve zbanowała studio Acram Digital i usunęła ze Steama stworzone przez nie gry. Jeden z deweloperów – Grzegorz Kubas – przyznał się do winy, jednocześnie przytaczając na swoją obronę dość osobliwe argumenty.
Valve zerwało współpracę z polskim studiem Acram Digital i usunęło ze Steama wszystkie opracowane przez nie produkcje wraz z dodatkami (via gamesindustry.biz). Powodem takiego stanu rzeczy jest manipulacja ocenami – jeden z deweloperów, czyli Grzegorz Kubas, próbował podnieść noty gier Eight-Minute Empire oraz Steam: Rails to Riches, pisząc pozytywne recenzje. Jak można wyczytać w oficjalnym komunikacie, firma Gabe'a Newella podchodzi do takich rzeczy bardzo poważnie, gdyż stanowią zaprzeczenie wartości, którymi się kieruje. Warto odnotować, że osoby, które mają te tytuły w swojej bibliotece, nie utracą do nich dostępu. To jednak nie koniec, gdyż winny postanowił wytłumaczyć graczom swoje postępowanie – trzeba przyznać, że argumenty przytaczane przez niego na swoją obronę są dosyć… oryginalne.
Kubas stwierdził bowiem, że takie działanie było wynikiem frustracji wynikającej z niesprawiedliwych ocen wystawianych tym pozycjom przez pecetowych graczy (podobno żadna recenzja w Google Play lub App Store nie została sfałszowana). Deweloper powiedział, że była to jedynie „głupia akcja”, a nie „zaplanowane działanie”; ponadto, jak wskazał, jego ekipa nigdy nie zapłaciła za żadną recenzję. W związku z tym poprosił, by ukarać nie cały zespół, a tylko jego, jednocześnie obiecując, że to się nigdy nie potwórzy. Poniżej znajdziecie najciekawszy cytat z jego oświadczenia opublikowanego na Reddicie i w komentarzach pod komunikatem Valve.
To było tylko sześć fałszywych kont na Steam, stworzonych w amatorski sposób, przy pomocy tego samego komputera, tej samej metody płatności i tego samego IP. (...) Ukarzcie mnie, nie deweloperów, proszę.
Dla formalności sprawdźmy, o jakich tytułach mowa. Zarówno Steam: Rails to Riches, jak i Eight-Minute Empire są adaptacjami gier planszowych. Pierwsza pozwala graczowi wcielić się w zarządcę firmy kolejowej, a do jego obowiązków należy zarówno budowa nowych linii i udoskonalanie swojego pociągu, jak i ulepszanie odwiedzanych miast czy odpowiedni dobór przewożonych towarów. W drugiej prowadzimy do zwycięstwa własne imperium, zdobywając surowce i przejmując kolejne terytoria.