Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 grudnia 2024, 21:15

autor: Maciej Gaffke

Polska platforma pomoże starym, porzuconym i niekochanym grom. W GOG Preservation Program nie zabraknie „bardzo kultowych i długo oczekiwanych gier”

Polska firma CD Projekt ogłosiła inicjatywę GOG Preservation Program. Dzięki niej wiele leciwych produkcji będzie mogło liczyć na wsparcie.

Źródło fot. New World Computing.
i

Aktualizacja (5 grudnia, godz. 21:15)

Starszy menedżer ds. rozwoju biznesu platformy GOG.com, Marcin Paczyński, udzielił niedawno wywiadu serwisowi Time Extension. Podał on przybliżoną liczbę gier, które do końca 2025 r. mają trafić do „GOG Preservation Program”. Będzie to „co najmniej 500” klasycznych tytułów. Co ciekawe, Paczyński zapewnił, że nie zabraknie wśród nich „kilku bardzo kultowych i długo oczekiwanych gier”.

Oryginalna wiadomość (13 listopada, godz. 17:15)

Obecnie na rynek trafia wiele gier, które twórcy zazwyczaj wspierają przez długi czas po premierze. Niemniej większość produkcji sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat nie ma zapewnionej podobnej opieki. Postanowił to zmienić GOG, który dziś ruszył z nowym projektem – „GOG Preservation Program” – w ramach świętowania swojej 16. rocznicy powstania.

Głównym celem „GOG Preservation Program” jest dostosowanie leciwych dzieł pod nowoczesne systemy, zapewniając im jednocześnie wsparcie techniczne.

  1. Obecnie programem objęto 100 gier, lecz nie jest to ostateczna liczba. Nasza rodzima firma wspiera aktualnie taką kultową pozycję, jak Heroes of Might and Magic 3, która dziś otrzymała kolejną łatkę (m.in. zweryfikowano stabilność rozgrywki). Poza nią opieką otoczono pierwsze Diablo czy Fallouta: New Vegas.
  2. Przeglądając pozycje dostępne w serwisie GOG, możecie trafić na oznaczenie „Good Old Games”, będące potwierdzeniem wsparcia technicznego dla danej gry. Pełną listę owych tytułów znajdziecie bezpośrednio na platformie.
  3. Warto podkreślić, że zespół specjalistów wprowadza konkretną produkcję do programu po przeprowadzeniu testów jakości. Dopiero po ich pozytywnym rezultacie gra może zostać zakwalifikowana do inicjatywy. Według dostępnych informacji do końca 2025 roku w „GOG Preservation Program” mogą znaleźć się już „setki” tytułów.

Jedną z naszych głównych misji od samego początku było zachowanie gier wideo. Przez ponad półtorej dekady ta misja była naszą siłą napędową. [...] Co więcej, The Video Game History Foundation niedawno poinformowała, że 87% gier stworzonych przed 2010 rokiem jest dziś niedostępnych. To jest coś, czego nie możemy zaakceptować i z pomocą społeczności graczy jesteśmy zdecydowani zredukować tę liczbę do zera.

[...] Nasza pierwotna obietnica złożona twórcom gier była taka, że jeśli dadzą nam zielone światło, zajmiemy się wszystkim, zapewniając grom nawet kompatybilność z nowoczesnymi systemami.

Co ciekawe, jest szansa, aby do omawianego programu zostały wprowadzone produkcje obecne na rynku jedynie od kilku miesięcy. Wszystko zależy od ich zapotrzebowania na pomoc techniczną i możliwości GOG-a w jej udzieleniu.

  1. GOG – oficjalna strona

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Maciej Gaffke

Maciej Gaffke

W GRYOnline.pl zajmuje się głównie newsowaniem. Ukończył filologię polską (I stopień) oraz krajoznawstwo i turystykę historyczną (II stopień) na Uniwersytecie Gdańskim, co wiążę się z jego innymi, „pozagrowymi” zainteresowaniami – historią, książkami, podróżami. Jeśli zaś chodzi o same gry wideo – kiedyś wielbiciel FPS-ów, teraz nawrócony na przygodowe gry akcji. Poza tym interesuje się też bijatykami (szczególnie Mortal Kombat), RPG-ami oraz wszystkimi tytułami nastawionymi na pojedynczego gracza. Od czasu do czasu lubi również pograć w tenisa, siatkówkę czy piłkę nożną. Dumny mieszkaniec Pomorza i Pucka.

więcej