Polska na liście inwestycji właściciela Gearbox, kolejne przejęcia w drodze
Embracer Group szykuje się do kolejnych kilkudziesięciu przejęć. Firma rozgląda się za wartymi wykupienia deweloperami, m.in. w Polsce.
Ostatnie lata w branży gier to okres wzmożonej konsolidacji. Embracer Group jest jedną z firm najbardziej aktywnych na tym froncie. Jej prezes, Lars Wingefors, w rozmowie z serwisem Financial Times zdradził, że koncern szykuje się do kolejnych przejęć.
Embracer Group będzie kontynuowało przejmowanie deweloperów
Grupa w ostatnich latach przejęła wielu deweloperów i nie zamierza zwalniać tempa.
- Od 2020 roku Embracer Group wykupił 62 inne firmy za łączną kwotę 8,1 mld dolarów.
- Grupa zamierza w najbliższych miesiącach i latach dokonać podobnej liczby przejęć.
- Embracer rozgląda się za potencjalnymi firmami do wykupienia w takich krajach, jak: Polska, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Francja i Chiny.
- Grupa planuje też przejąć firmy specjalizujące się w grach free-to-play, gdyż chce wzmocnić swoją pozycję na tym rynku.
- Lars Wingefors tłumaczy, że strategia rozwoju firmy polega na znajdowaniu dobrze radzących sobie przedsiębiorstw, wykupywaniu ich, a następnie nie wtrącaniu się w działalność przejętych podmiotów.
- Prezes podkreśla, że wielu konkurencyjnych wydawców po wykupieniu uznanych deweloperów zaczęło zbyt mocno ingerować w ich procesy decyzyjne, co powodowało duże problemy. Embracer Group chce uniknąć powtórzenia błędów swoich rywali.
Skala przejęć dokonanych przez grupę jest tym bardziej imponująca, że jest to stosunkowo małe przedsiębiorstwo w porównaniu z gigantami branży – wartość Embracer Group wyceniana jest na 9,9 mld dolarów. Dla porównania koncern Microsoft jest obecnie w trakcie przejmowania Activision Blizzard za prawie 70 mld dolarów.
Embracer stawia na mniejsze zespoły i dobrze na tym wychodzi – obecnie posiada 115 studiów deweloperskich podzielonych na dziesięć grup. Największym z dotychczasowych zakupów było przejęcie w zeszłym roku za 2,75 mld euro firmy Asmodee, czyli francuskiego wydawcy planszówek i ich cyfrowych adaptacji. Wśród innych ważnych zakupów warto wymienić Gearbox Entertainment oraz Saber Interactive.
Strategię firmy najlepiej oddaje cytat z wypowiedzi prezesa Larsa Wingeforsa
Jeśli tworzysz tylko jedną grę, to jest to duże ryzyko biznesowe, ale jeśli tworzysz ich 200, to ryzyko jest mniejsze.
Ta liczba nie jest wzięta z kosmosu. W zeszłym roku Embracer Group informowało, że należące do niej zespoły pracują nad 197 grami, z czego tylko 25 to wysokobudżetowe produkcje AAA.
Mogą Cię zainteresować również:
- Grupa Embracer wydaje dwa razy więcej na prowizje niż na tworzenie gier
- Ubisoft przegoniony przez Embracer Group pod względem wartości rynkowej
- Polskie studio Flying Wild Hog trafia pod skrzydła Koch Media i Embracer Group