autor: Krzysztof Nieradko
Polska drugim rynkiem Europy Wschodniej
Najnowsze zestawienie Global Games Market Report szacuje wartość światowego rynku gier w tym roku na 81,5 miliarda dolarów. Co ciekawe, pierwsze sto państw ze wspomnianej listy generuje aż 99.8% osiągniętego wyniku finansowego. Polska uplasowała się w tym podsumowaniu na 23. miejscu z wynikiem niemal 280 milionów dolarów.
Każde zestawienie prezentujące wartość poszczególnych sektorów naszej branży (albo też wszystkich połączonych w jedną całość) wzbudza niemałe emocje. Niewykluczone, że tak będzie i w tym wypadku. Serwis Newzoo zdecydował się oszacować wartość światowego rynku gier w 2014 roku, publikując bardzo interesujące zestawienie odnoszące się do poszczególnych regionów naszej planety.
Okazuje się, że nasza „mała branża” warta jest w tym roku mniej więcej 81,5 milarda dolarów i tym samym może pochwalić się 8-procentowym wzrostem w stosunku do zeszłego roku. Wynik ten wygenerowany został przez zawartość portfeli 1,7 miliarda graczy pochodzących ze stu uwzględnionych tu państw. Niemałą ciekawostkę stanowi fakt, że aż 99,8% wspomnianego przed chwilą szacunku należy wyłącznie do tej pierwszej setki. Pokazuje to, z jak dużymi dysproporcjami, jeśli chodzi o kwestie finansowe, mamy do czynienia w obecnych czasach. Najbardziej dochodowym dla rynku gier okazał się region APAC (Azji-Pacyfiku), generujący 36,8 milarda dolarów przychodu. Jeśli zaś skupimy się na poszczególnych państwach, pierwszą trójkę zajmują: Stany Zjednoczone (20,5 miliarda dolarów), Chiny (17,9 milarda dolarów) i Japonia (12,2 milarda dolarów). Ostatnie miejsce należy zaś do Sri Lanki, dzięki której biznes gier powiększył swoją wartość o skromne 9 milionów dolarów.
Polska w tym interesującym zestawieniu zajmuje 23. miejsce, mogąc pochwalić się wynikiem opiewającym na niemal 280 miliona dolarów. Na tle innych państw Wschodniej Europy wypadamy tym samym naprawdę dobrze, ustępując miejsce tylko Federacji Rosyjskiej z wynikiem 1,14 miliarda dolarów. Warto zwrócić także uwagę na spore różnice między wschodnią i zachodnią częścią naszego kontynentu – tej drugiej udało się osiągnąć ponad 6-krotnie lepszy wynik. Oczywiście wspomniana dysproporcja wynika przede wszystkim z faktu obecności wyższych zarobków osiąganych przez osoby pracujące na zachodzie, lepiej rozwiniętymi gałęziami branży gier, jak również po prostu wiekszą liczbą graczy.
Poniżej znaleźć możecie grafiki prezentujące poszczególne rejony na świecie wraz z osiągniętymi przez nie wynikami, szczegółowymi informacjami dotyczącymi liczby zamieszkujących je ludzi, wielkości populacji graczy i nie tylko. Tutaj natomiast, przy wykorzystaniu interaktywnej tabelki, możecie sprawdzić statystyki odnoszące się do interesujących Was państw.