Sony w rekordowej formie - sprzedano już niemal 80 mln PS4
Firma Sony opublikowała raport finansowy za okres od kwietnia 2017 do marca 2018. Do końca poprzedniego miesiąca japoński gigant wysłał do sklepów prawie 80 milionów konsol PlayStation 4, a zysk operacyjny wypracowany przez spółkę pobił rekord sprzed 20 lat.
Rok 2017 jest już dawno za nami, ale niektóre firmy pożegnały się z nim na dobre dopiero miesiąc temu. W efekcie właśnie zaczęły się pojawiać kolejne sprawozdania finansowe koncernów, w tym Nintendo. Również Sony udostępniło raport za dwunastomiesięczny okres zakończony 31 marca 2018 roku, który okazał się bardzo udany dla japońskiego giganta. Spółka mogła się pochwalić dochodem w wysokości 78 miliardów dolarów i zyskiem operacyjnym rzędu 6,7 miliarda dolarów. W tym drugim przypadku odnotowano wzrost o 154% w skali roku, a zarazem najlepszy wynik w historii, przebijający dotychczasowy rekord z marca 1998 roku.
Oczywiście wybitna kondycja Sony to nie tylko zasługa sprzedaży gier i konsol, niemniej to właśnie ten segment był jednym z najbardziej dochodowych. Przychód z kategorii Gry i Usługi Sieciowe (Game & Network Services) wyniósł 17,7 miliarda dolarów (wzrost o 17,8% w skali roku), a pod kątem zysku operacyjnego (1,6 mld dolarów) dział ustępuje jedynie Usługom Finansowym (Financial Services).
Świetna kondycja segmentu gier wynikała z dobrej sprzedaży PlayStation 4, choć dało się zauważyć niewielki spadek zainteresowania tą konsolą. W minionym roku finansowym do sklepów wysłano „tylko” 19 milionów egzemplarzy czwartego PlayStation, a więc milion mniej niż w poprzednim roku. Nie zmienia to faktu, że Sony wprowadziło do sprzedaży ponad 79 milionów urządzeń, a więc niemal tyle samo, ile w przypadku PlayStation 3 w momencie debiutu obecnej generacji. Niemniej Sony przewiduje dalszy spadek i w bieżącym roku firma spodziewa się wysłać na półki 16 milionów PS4. To wciąż bardzo dobry wynik, a nieco gorszy rezultat sprzętu ma zostać zniwelowany przez rosnącą sprzedaż oprogramowania, która w zeszłym roku dobiła do 247 milionów egzemplarzy (wzrost o 29 milionów). Tym samym firma spodziewa się zwiększenia zysków o 7%, mimo że jednocześnie przewiduje spadek przychodu o 2,2%. To dlatego, że mniejsza liczba sprzedanych, a tym samym wyprodukowanych urządzeń oznacza także mniejsze koszty produkcji.
Nieźle wypadła także usługa PlayStation Plus. Liczba aktywnych subskrypcji wyniosła 34,2 miliona – odnotowano wzrost o 29,5% (7,8 miliona) w stosunku do zeszłego roku fiskalnego. W teorii to nadal gorszy wynik niż Xbox Live, które według ostatniego raportu Microsoftu może się pochwalić 59 milionami aktywnych użytkowników. Trzeba jednak zauważyć, że najpewniej mowa tu nie o płatnym Xbox Live Gold, lecz o całej usłudze, do tego dostępnej także na PC oraz urządzeniach mobilnych, a nie tylko konsolach, jak ma to miejsce w przypadku platformy Sony.