PlayStation 4 chodzi za głośno? To paskudne zdjęcie jest przestrogą
Konsole też należy czasem czyścić, o czym przekonał się jeden z właścicieli PS4. Urządzenie hałasowało i wyłączało się, a po zdjęciu obudowy jego oczom ukazała się przyczyna problemów.
- Konsola PS4 pewnego gracza hałasowała i wyłączała się. W jej wnętrzu właściciel znalazł zator z kurzu.
Gracze pecetowi zapewne wiedzą, że okresowe czyszczenie komputera jest czynnością nieodzowną. W radiatorach systemów chłodzenia procesora czy karty graficznej i wielu innych podzespołach zbiera się kurz, który utrudnia oddawanie ciepła. Konsolowcy wbrew pozorom także powinni o tym pamiętać. Nowoczesne urządzenia o dużej mocy obliczeniowej, jak PlayStation 5, są pełne wentylatorów i radiatorów. Czym może się skończyć zaniedbanie na tym polu, przekonał się jeden z właścicieli nieco starszej konsoli PS4.
Siostrzeniec powiedział mi, że jego PS4 działa głośno i wyłącza się. Znalazłem przyczynę...
Taka ilość kurzu znacznie zmniejsza efektywność oddawania ciepła, wręcz blokuje przepływ powietrza poprzez żeberka. To powoduje, że konsola zaczyna hałasować, ponieważ chłodzenie staje się coraz mniej wydajne i musi zwiększać prędkość wentylatorów. Szczególnie w przypadku PS4 jest to istotne, bo konsola nie należy do cichych.
Podczas porządków przedświątecznych może warto zastanowić się, czy nie należałoby oczyścić też naszych komputerów i konsol (i ew. wymienić pastę termoprzewodzącą). O ile jednak w przypadku PC nie jest to trudne (wystarczy prosty demontaż obudowy), PS4 może sprawić nieco kłopotu. Przynajmniej podstawowa wersja, bo w przypadku PS4 Pro jest nieco łatwiej.
Czyszczenie PS4
Czynność tę powinny wykonywać osoby, które mają trochę doświadczenia w majsterkowaniu. Należy też wziąć pod uwagę ewentualną utratę gwarancji, choć PS4 miało jej tylko rok i wątpliwe jest, by w tym czasie wymagało odkurzania. Potrzebujemy wkrętaka Torx T9 i typu philips (PH), sprężonego powietrza w sprayu, szmatki. Gdy zbierzemy wszystkie niezbędne narzędzia, procedura podstawowego czyszczenia wygląda następująco:
- odłączamy konsolę od zasilania, odpinamy wszystkie kable;
- demontujemy dolną część obudowy konsoli – jest przykręcona na kilka śrubek T9 z tyłu, w tym niektóre pod naklejką;
- po zdjęciu panelu obudowy widać srebrną część napędu Blu-ray oraz bloki chłodzenia i zasilania;
- demontujemy zasilacz, zaczynając od odkręcenia kilku śrubek; trzeba uważać na kabel zasilania wychodzący z boku;
- po wyjęciu zasilacza powinien być widoczny radiator bloku chłodzenia – przedmuchujemy go sprężonym powietrzem, uprzednio blokując czymś wentylator, aby nie uległ uszkodzeniu;
- uważnie montujemy konsolę z powrotem i czekamy chwilę przed jej włączeniem.
W przypadku PS4 Pro wygląda to podobnie, choć zamiast spodniego demontujemy wierzchni panel obudowy. Nie jest on przykręcony śrubkami, trzymają go jedynie zatrzaski. Przewód zasilania jest pod zasilaczem, widoczny po odkręceniu. Dalej postępujemy analogicznie jak wyżej.
Konsole dziewiątej generacji podnoszą poprzeczkę w kwestiach szybkości działania, reakcji i liczby klatek na sekundę. Ale czy wiesz, że do responsywnego grania potrzebny jest odpowiedni telewizor?