Imperium Universalis, czyli potężny, starożytny mod do strategii Europa Universalis 4, doczekał się pochwał od Paradoxu
Na karcie Europa Universalis 4 na Steamie studio Paradox opublikowało artykuł zachęcający do sprawdzenia Imperium Universalis, czyli jednego z najlepszych modów do tej strategii.
Strategia Europa Universalis IV zalicza obecnie gorszy okres. Najnowszy dodatek, czyli Winds of Change, spotkał się z mieszanym odbiorem (na Steamie ma 59% pozytywnych recenzji) i wiele wskazuje na to, że wkrótce wsparcie dla gry dobiegnie końca, bo firma Paradox zaczęła już teasować piątą odsłonę serii.
Stare dobre EU4 może jednak zawsze liczyć na fanów i tworzone przez nich modyfikacje. Jedną z najlepszych jest Imperium Universalis, która przenosi akcję w czasy starożytne. Projekt postanowili wypromować sami twórcy gry, gdyż poświęcony mu artykuł pojawił się na oficjalnej karcie Europa Universalis w serwisie Steam.
Imperium Universalis pozwala na rozpoczęcie zabawy najwcześniej w 612 roku p.n.e. i odtwarza starożytną Europę, północą Afrykę oraz większość Azji. Autorzy musieli więc przerobić większość elementów gry, w tym mapę, nacje, postacie, technologie oraz wydarzenia.
Ciekawą nowością jest system populacji obejmujący trzy grupy z różnymi mechanikami. Klasa wyższa zapewnia więcej bogactwa i dóbr, pospólstwo daje przyzwoite bogactwo i dobra, ale także siłę roboczą, a plemiona/wieś przynoszą więcej siły roboczej, ale mniej bogactwa. Na liczebność tych grup wpływają takie elementy, jak postawione budynki, handel czy okoliczne tereny.
Mod oferuje osiem epok rozwoju i łącznie zapewniają one znacznie więcej zdolności do odblokowania niż podstawowa wersja EU4. Autorzy wiernie odtworzyli również pogańskie wierzenia z tamtych czasów, z indywidualnymi religiami reprezentującymi lokalne zwyczaje i często oferującymi unikalne mechaniki.
Dostępna obecnie wersja moda to 3.1.2, ale twórcy pracują już nad kolejną aktualizacją. W artykule opublikowanym na Steamie zdradzili, czego możemy się spodziewać w przyszłości:
- wielu nowych lokalnych wydarzeń, ulepszonej mechaniki profesjonalizacji armii i poprawionego interfejsu;
- licznych zmian związanych z konkretnymi państwami – przykładowo, nazwa Rzymu będzie ulegała zmianie, zgodnie z realiami historycznymi, Anatolia stanie się bardziej chaotyczna, a zjednoczenie Chin ma być łatwiejsze.
Ponadto twórcy nawiązali współpracę z autorami moda Atlas Novum i zaadaptują obecny w nim bardziej szczegółowy system populacji, lepiej oddający różnice między terenami miejskimi i rolnymi.
- Oficjalna strona firmy Paradox Interactive
- Europa Universalis IV – poradnik do gry
- Recenzja gry Europa Universalis IV – najlepszej strategii firmy Paradox